Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Челядник (Echinops ritro L.)

раздел билки

Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот katiusha » 03 Ное 2010, 11:45

Многогодишно тревисто растение с 30-80 см. високо, беловлакнесто стъбло. Листата са последователни, двойно пересто наделени, по края бодливо надиплени.
Съцветията са кълбовидни многоцветни главички. Цветовете са сини, около 2 см. дълги. Плодът е продълговата плодосемка, снабдена с хвърчилка от власинки. Цъфти юли-август.
Расте по сухи каменливи места из цялата страна.
За лечебни цели се използват плодовете (Fructus Echinopsis). Съдържа алкалоиди, от които основни са алфа - ехинопсин и бета - ехинопсин. В плодовете се съдържа около 25% тлъсто масло.
Действа стимулиращо, общотонизиращо. Повишава умствената и физическа работоспособност, тонизира скелетната мускулатура, засилва сърдечната дейност и повишава артериалното налягане.
Билката се използва след тежко боледуване, при мускулна слабост, неврити, парези и парализи, отслабване на зрителната острота, полова слабост и др.
Най-често се прилага чистият алкалоид ехинопсин, който се получава синтетично и се отпуска по лекарско назначение.

Изображение
Изображение
Аватар
katiusha
Средно цветенце
 
Мнения: 150
Регистриран на: 15 Апр 2009, 21:08
Местоположение: Плевен

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот ROSSE » 03 Ное 2010, 14:11

Катюшка,отглеждаш ли това растение?
Отдавна съм му хвърлила мерак!....НО Е СТРАХОТЕН ТРЪН! :(
Расте по нашите поляни около селото,и пчелите много го обичат!Но как да посея тръни?-сред цветята си? А е толкова красив трън! :-D
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот katiusha » 03 Ное 2010, 14:46

ROSSE написа:Катюшка,отглеждаш ли това растение?
Отдавна съм му хвърлила мерак!....НО Е СТРАХОТЕН ТРЪН! :(
Расте по нашите поляни около селото,и пчелите много го обичат!Но как да посея тръни?-сред цветята си? А е толкова красив трън! :-D

сериозно ли го има при вас :b олеее а дали ще може догодина да събереш семенца :-p търся си семенца от толкова много време , но никъде не откривам . ще съм ти много благодарна и ще се отплатя с каквото трябва разбира се :)
Аватар
katiusha
Средно цветенце
 
Мнения: 150
Регистриран на: 15 Апр 2009, 21:08
Местоположение: Плевен

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот ROSSE » 03 Ное 2010, 15:07

No problem :D !
Това лято се помъчих да си извадя готово растение с корен-но много се измъчих.Кореновата система е мощна и без лопата не се получава.А да не ви разказвам как боде!!! :(
А половинката ми /мъж ми,де/ ми вика-Мани го тоз трън! Какво му харесваш?Нали го има на поляната!Там ще му се радваш! :-D
Но щом сме вече две почитателки на това трънче-ще го довлека в градината си!
Ще имам едно на ум и за теб!
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот katiusha » 03 Ное 2010, 15:12

наистина много ти благодаря :-p макар и бодилче на мен много ми харесва , а другото заради което много го искам е това че става за сух букет и изглежда много ефектно . решила съм когато се замогна с него да го сложа някъде в края на градината така че да не ми прачи и едновременно да му се радвам :)
Аватар
katiusha
Средно цветенце
 
Мнения: 150
Регистриран на: 15 Апр 2009, 21:08
Местоположение: Плевен

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот ROSSE » 03 Ное 2010, 15:19

OK :pp2
:pp3
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот cvetana_kostova » 24 Ное 2010, 15:01

:-p така се радвам на този саит.Благодаря ви че ви има,толкова полезна информация.Имам доста книжки за цветя,но друго си е опитът. :pp2 много обичам цветята,но все нешто неварви.Сега бенджаминчето ми е хванало щитоносна въшка,а аз недовиждам и е ад,но да не ви занимавам с моите неволи.Пиша за да ви благодаря за чудесния саит :-D
cveti-53
Аватар
cvetana_kostova
Малко цвете
 
Мнения: 44
Регистриран на: 03 Ное 2010, 18:05

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот cvetar » 24 Ное 2010, 17:26

cvetana_kostova написа::-p така се радвам на този саит.Благодаря ви че ви има,толкова полезна информация.Имам доста книжки за цветя,но друго си е опитът. :pp2 много обичам цветята,но все нешто неварви.Сега бенджаминчето ми е хванало щитоносна въшка,а аз недовиждам и е ад,но да не ви занимавам с моите неволи.Пиша за да ви благодаря за чудесния саит :-D

За да не спамим в тази тема - за бенджамина има отделна такава.Пусни си там въпроса,оплачи се на воля - има бърз лек и за щитоносните ти въшки...И благодаря ти за похвалата,тук не го правят често,така че наистина се радвам,че сме ти помогнали с нещо.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Челядник (Echinops ritro L.)

Мнениеот ROSSE » 23 Мар 2011, 15:16

katiusha написа:наистина много ти благодаря :-p макар и бодилче на мен много ми харесва , а другото заради което много го искам е това че става за сух букет и изглежда много ефектно . решила съм когато се замогна с него да го сложа някъде в края на градината така че да не ми прачи и едновременно да му се радвам :)



Ехоооооо!Катюшка! В един цветарски магазин видях да се продава корен от този трън.
Ако ми поръчаш да ти купя,ще го имаш в градината си!
Изображение
А можеш и сама да си го поръчаш по интернет
http://www.mmtr-bg.com артикул 62885
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00


Назад към БИЛКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], ikadefujeto