Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Помощ за новаците - грижи за цветята

Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот tanya zlateva » 23 Сеп 2009, 21:56

Здравейте, така се случи, че в един момент се озовах със 40-50 саксии от три домакинства :P - едва им намирам места. Цял ден се ровя из нета за да разбера кое какво, за да зная как да се грижа за тях. Май допуснах грешка като събрах ниски и високи в една саксия, уж за да им намеря място на всички и да спестя от пространството, което заемат, но явно едното иска светлина, а другото не... :? Пълна каша. Чета тук-там за дренаж на почвата, резници он стъбло и т.н. но нищо не вдявам. А цветята не са виновни, че нищо не знам за тях. Моля за Вашата помощ да се пообразовам
Аватар
tanya zlateva
Малко цвете
 
Мнения: 6
Регистриран на: 12 Сеп 2009, 17:07

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот DarinaN » 24 Сеп 2009, 10:04

първо ще трябва да видим всички китки, за да може да се каже кое какво е.
второ - не се доверявай изцяло на информацията в нета .
трето - не е грешка, че си събрала високи и ниски цветя, но е трябвало да съобразиж кое обича повече влага и кое не. има видове, което се нуждаят от засъхване на субстрата / почвата/ между поливките .
от моя опит мога да кажа, че добрия дренаж никога не вреди - в дъното на саксиите сложи дребни камъчета и промит речен пясък. според мене няма да е грешка да ги засадиш в смес от пръст, пясък и угнил оборски тор , но не прекалявай с тора , по - добре да е по - малко , ще наваксаш с торене през летния сезон.
в никакъв случай не преполивай, особено палмите - не трябва да имат вода в подложката.
растенията с по - месести листа - каланхоета , сукуленти и подобни, особено "дървото на парите" не понасят много вода и торене - виждала съм разкошно дърво, което успешно беше съсипано от преторяване .
хоята - ако се окаже такава, засади в по - широка саксия - около 15 см и може да не я пресаждаш изобщо. само пролетта да подменяш горния слой с по - богата смес от почва и тор.
алпийската роза може и да я забравяш от време на време - не е капризна, може и навън да зимува, може и да е съвсем на сухо - дори навън ще й е по - добре. дори корена да е отвън пак ще оцелее :D

гледай цветята, те сами ще ти кажат от какво имат нужда :D . зимата трябва да намалиш поливките драстично и да спреш торенето - цветята спят. и според мене почти всички трябва да са на по - хладно, за да не се разкривят. палмите и хоята на топло по - топло - 18 градуса .

колкото до резниците - за тях по - нататък :D

но нека и другите да кажат , както споменах, не съм спец - експериментирам все още на принципа на маймуните - проба - грешка :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот marchela » 05 Апр 2010, 09:39

Искам помощ-купих си го миналата година (но как се казваше забравих)оцеля в градинката ми
таз зима,но е станало доста голямо и се чудя дали не мога да го разсея.Да го начупя отстрани ли как-помогнете.
Изображение
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот Rea » 05 Апр 2010, 11:39

Марчела, китката е Senecio cineraria (Cineraria maritima). Много видове има родът сенецио: цъфтящи, тревисти, сукуленти, храсти. Предполагам, че е възможно да се размножи от резници. Опитай и кажи.
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот cvetar » 05 Апр 2010, 13:32

Марчела, виж и тук - предимно се размножава със семена,но може и с резници.И внимателно се измий след работа с това цвете - може да предизвика дерматит.
http://www.botanical-journeys-plant-gui ... raria.html
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот zamakat » 05 Апр 2010, 17:05

И аз го имам, много го харесвам, и много е яко, издържа на суша и на студ, като стане много голямо и се накланя настрани, го изрязвам, и то отново покарва отдолу
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот marchela » 05 Апр 2010, 21:08

Много ви благодаря за помоща. :pp4
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот extreme_girl1 » 18 Юли 2010, 01:19

Здравейте! Майка ми получи като подарък една бегония, мисля че е рекс - поне според моите заключения от това, което гледах в интернет. Вече повече от две седмици се грижа за него. Поливам си го, когато е нужно спрямо влажността на почвата, разбира се, без да прекалявам. Преди около 2,3 дена му почистих листенцата с вода, защото бяха прашлясали. Сега обаче виждам, че те са започнали да пожълтяват .. 3 листа на брой. А други са поувехнали. :l Силно се притеснявам да не би да убия растението. Ще се чувствам адски виновно за това. Проблемът е, че не мога да му угодя и светлината. Държа го на закрито, няма пряк контакт със слънцето, но все пак, ако някой има опит с това цвете.. моля да пише. :f
Моето изглежда точно така -- > http://l-2company.com/products_photos/1024_big.jpg
Аватар
extreme_girl1
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Юли 2010, 01:07

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот ROSSE » 18 Юли 2010, 13:01

Ммммм ,много красива бегония :f
За съжаление ,имах няколко неуспешни опита с нея :( Вече разбрах,че бегонията не е за мен!Дали е капризна,или аз не мога да се справя???
На теб ти желая успех!Тази красива китка трябва да е жива и да те радва!
Успех :f
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

Мнениеот Rea » 19 Юли 2010, 11:34

Листата на това цвете не трябва да се мокрят, защото загниват. Не обича прекалена влага, но да не се допуска и засушаване. Капризна е към светлината. Светлолюбиво е, но не понася прекаленото огряване.
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Следваща


Подобни теми


Назад към КАКВО Е ТОВА ЦВЕТЕ ?

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани