Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Кактуси от семена!

Форум кактуси

Кактуси от семена!

Мнениеот Charodeika » 17 Яну 2009, 17:45

Привет на всички :D
Днес получих семенцата си за кактуси ,сега се чудя и мая ,дали да ги садя ,някой има ли опит с такива семенца ,моля нека сподели .
Ето и семената !
ИзображениеСеят се от януари до юли ,но на мен януари ми се струва раничко за такива растения.
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Майкъл » 17 Яну 2009, 17:53

ще се опитам да навия една супер експертка по кактусите
да влезе в този форум и да каже какво да се прави :-da
Аватар
Майкъл
Малко цвете
 
Мнения: 18
Регистриран на: 17 Яну 2009, 14:56
Местоположение: Несебър

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Charodeika » 17 Яну 2009, 17:59

Значи нищо няма да сея ,ще чакам :da1
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Мериголд » 19 Яну 2009, 03:19

Миналата година сях от същия пакет. Поникнаха само 3 вида, като 80% са от един вид. Съветът ми е да отделиш семената на различните кактуси и да не сееш всичките от онези 80% защото не ми се виждат особено декоративни (още не мога да ги определя) и няма смисъл от 50 еднакви кактуса. Може да изчакаш около месец заради слънчевото греене. Никнат доста бързо и искат слънце. Моите още са на остъкления балкон и нямат признаци за сега да страдат. От края на октомври не съм ги поливала, но температурата на терасата е около 2-5 градуса. Надявам се през това лято да се оформят, за да разбера какво съм посяла.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Charodeika » 19 Яну 2009, 10:57

Благодаря за отговора Мери ,и на мен ми се видяха само 3 вида семена ,но нищо ако поникнат еднакви ,ще има за подаръци :da1
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Neli Maneva » 19 Яну 2009, 21:34

Здравейте!
Мъничко информацийка придобита от опит и контакти със болни на тема кактуси :-D
Лично аз сея през пролетта. За да покълнат семенцата им трябва висока дневна температура и температурна разлика която е през ноща. Някой сеят под лампи но ми се струва, че семеначетата които се сеят като се ползва слънцето стават по-калени с по-хубави бодли и форма.
Почвата която ползвам е пресята листовка, промит речен пясък, перлит и торф. Обезпаразитявам я като я попарвам със вряла вода, сея след няколко дни като позасъхне. Слагам в саксийката хубав дренаж на дъното от счусани тухли или керемиди. Семената обезпаразитявам със светлорозов разтвор на калиев перманганат или за няколко минути ги завивам във мокри бебешки кърпички. Те могат да киснат в разтвора 12 часа без да се притеснявате, може и 2-3 часа. Поръсвам семенцата отгоре и ги притискам леко към повърхността на почвата но не ги заравям. Слагам саксийките във тава в която съм наляла топла вода и чакав водата да се просмуче до повърността на почвата. Захлюпвам със стъкло на което може да залепите бял лист хартия. В началото докато покълнат не им трябва силна светлина. Пулвелизирам всеки ден или ако отсъствате няколко дни можете да налеете повечко вода във подносчето отдолу, тя се просмуква колкото е нужно. Като покълнат кактусчетата постепенно ги привиквам без стъклото проветрявам ги по 4-5 пъти за по 10 минутки докато след няколко дни премахна стъклото напълно. До първото пикиране /като станат като леща/ ги поддържам мокрички, по скоро ги пулвелизирам всеки ден и не ги поливам.
Миналата година за пръв път сях семена в зеолит, семената ми бяха от чехия но поникна всичко на 100%. Обикновенно сея всеки вид в резлична саксийка но семенцата които са показани по горе на пакетчето са смес излизат много фeрокактусчета има няколко семена от опунции/те покълват най-бавно/ семенцата им приличат на семена от пипер и можете да ги отделите в отделна саксийка.
Дано да съм била полезна и да не съм досадила със дългото си мнение.
Последна промяна Neli Maneva на 19 Яну 2009, 22:37, променена общо 1 път
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Strict » 19 Яну 2009, 21:37

Нелииииииииииииии :) :da :)
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Charodeika » 19 Яну 2009, 21:40

Много изчерпателна Благодаря :da1
Ама много сложна система :-D времето ще покаже какво ще направя :D ,иначе наистина в пакетчето са само 3 вида семена ,5-6 бели малко по големички ,едни черни лъскави и черни малко по мънички от другите но без блясък ,нито едно няма размера на черен пипер .

Strict благодаря ти и на теб :da1
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Strict » 19 Яну 2009, 21:43

Ши следиш ко казва Нели за кактусите :da
много ги знае и обича :-vv
Ако няма тя ангина винаги е на разположение :) :P :)
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Charodeika » 19 Яну 2009, 21:46

Разбирасе аз нямам опит с тях :b
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Следваща


Подобни теми


Назад към Кактуси

Кой е на линия

Регистрирани потребители: egimauwoted


cron