Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Помогнете на един начинаещ градинар

Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот mamidani » 04 Ное 2009, 07:51

Здравейте!
От скоро имам градинка и имам нужда от помощ ,имам много въпроси :
1.Какво може да се посади сега преди зимата ?
2.Имам ограда която искам да скрия,моля дайте предложения,дали увивни видове или жива ограда от храсти,моля предложете подходящи видове и кога се засаждат?
3.Искам да си посадя и ягодки ,но незнам как става ,кога?как? от каде да ги взема?
4.В момента в квартирата има цветя но пръста в саксията е направо на камък ,мога ли сега да ги пресадя с нова пръст или чак на пролет?Или пък да ги наторя?
Може би въпросите ми ви се струват глупави ,но се надявам на вашето разбиране! :b
Аватар
mamidani
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Окт 2009, 07:32

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот zamakat » 04 Ное 2009, 11:44

1 в-ос- опадливите храсти се сеят сега до 15 март някъде .
2-може -да са увивни ,вечнозелени
3- ягодките садя на пролет ,но обикновено все закъснявам и трудно се прихващат ,бързо хващат горещините и изсъхват,май е по добро есенното засаждане
4Аз май пресаждам по всяко време -по-рядко зимата разбира се .Зимата почти не торя и намалявам поливките
Успех :da1 :pp2
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот baba_tzveta » 04 Ное 2009, 11:47

mamidani написа:Здравейте!
От скоро имам градинка и имам нужда от помощ ,имам много въпроси :
1.Какво може да се посади сега преди зимата ?
2.Имам ограда която искам да скрия,моля дайте предложения,дали увивни видове или жива ограда от храсти,моля предложете подходящи видове и кога се засаждат?
3.Искам да си посадя и ягодки ,но незнам как става ,кога?как? от каде да ги взема?
4.В момента в квартирата има цветя но пръста в саксията е направо на камък ,мога ли сега да ги пресадя с нова пръст или чак на пролет?Или пък да ги наторя?
Може би въпросите ми ви се струват глупави ,но се надявам на вашето разбиране! :b


Зависи какво искаш да отглеждаш в градината си, но според мен точно сега е време да засееш разни луковици-лалета, нарциси, кокичета, зюмбюли. В момента е много кално, но ако изчакаш някой-друг ден, може да ти се отвори парашута. Също сега е най-подходящо да се засадят храсти и дръвчета, стига да не са минусови температурите. Може и напролет, но от опит знам, че сега се вкореняват по-лесно и с по-малко грижи.
За оградата ще решиш сама-как искаш да изглежда, ако сложиш увивни растения, трябва да имаш предвид, че натежават доста - дали няма да падне оградата. Дали искаш да са вечнозелени растения или листопадни.Има различни бързорастящи храсти за жив плет, които също може за засадиш сега. Погледни в продавалника в момента има обяви за такива храсти.
За есенното засаждане на ягодите малко си позакъсняла, най-добре е в началото на септември. Тогава плододават сравнително добре още през първата година. Тази година зимата малко поизбърза, та наистина е късно, пък и не знам дали ще намериш разсад. Но може да потърсиш и напролет.
За саксиите, мисля, че ще е най-добре сега да им сложиш малко тор(от готовите, които продават по магазините) отгоре и внимателно да разбъркаш горния слой на почвата с торта. Мисля, че пресаждането е най-добре да се направи в ранна пролет. Все пак зависи и от конкретното състояние на цветята, какви са и т.н. Не бързай да си решиш всички проблеми наведнъж. Сигурна съм, че ще ти дойдат по-конкретни идеи и тогава ще имаш по-конкретни въпроси.
От мен засега толкова, нека да дам думата и на други.
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот milimi » 04 Ное 2009, 11:52

mamidani написа:4.В момента в квартирата има цветя но пръста в саксията е направо на камък ,мога ли сега да ги пресадя с нова пръст или чак на пролет?Или пък да ги наторя?
Може би въпросите ми ви се струват глупави ,но се надявам на вашето разбиране! :b

Не съм мн. веща в цветарството, но аз лично пресявам цветята когато преценя, особено новозакупени и умиращи. За последно го правих тази неделя (01.11.) После ги слагам в по хладна стая. Макар че противоречи на всички правила, при мен няма проблеми. Иначе ако цветето е добре - напролет. Изображение
Изображение
Аватар
milimi
Малко цвете
 
Мнения: 35
Регистриран на: 20 Окт 2009, 09:46

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот katiusha » 06 Ное 2009, 23:34

И аз съм съгласна , че не трябва да се бърза. Но освен луковиците , може на пролет и семенца да засееш ! :D
Аватар
katiusha
Средно цветенце
 
Мнения: 150
Регистриран на: 15 Апр 2009, 21:08
Местоположение: Плевен

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот bombaibm » 07 Ное 2009, 00:18

mamidani написа:Здравейте!
От скоро имам градинка и имам нужда от помощ ,имам много въпроси :
1.Какво може да се посади сега преди зимата ?
2.Имам ограда която искам да скрия,моля дайте предложения,дали увивни видове или жива ограда от храсти,моля предложете подходящи видове и кога се засаждат?
3.Искам да си посадя и ягодки ,но незнам как става ,кога?как? от каде да ги взема?
4.В момента в квартирата има цветя но пръста в саксията е направо на камък ,мога ли сега да ги пресадя с нова пръст или чак на пролет?Или пък да ги наторя?
Може би въпросите ми ви се струват глупави ,но се надявам на вашето разбиране! :b


Привет !

1.Сега можеш да посадиш почти всичко многогодишно.
2.Зависи със какъв бюджет разполагаш.
3.Рано напролет , а ако не си намериш се обади.
4.Зависи какви са ти цветята.
Аватар
bombaibm
Малко цвете
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Апр 2009, 15:04

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот mamidani » 22 Ное 2009, 09:34

Благодаря на всички за съветите ,наистина се ориентирах .От продавалника си поръчах няколко храста ,купих си и луковици а на пролет ще продължа и нямам търпение да видя резултата.Може да кача и снимки да ви се похваля! :pp3

А да питам
имам съвсем малко пространство което ще оставя с трева,как да я потдържам?С косачка или тример?
Аватар
mamidani
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Окт 2009, 07:32

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот bombaibm » 22 Ное 2009, 10:27

mamidani написа:Благодаря на всички за съветите ,наистина се ориентирах .От продавалника си поръчах няколко храста ,купих си и луковици а на пролет ще продължа и нямам търпение да видя резултата.Може да кача и снимки да ви се похваля! :pp3

А да питам
имам съвсем малко пространство което ще оставя с трева,как да я потдържам?С косачка или тример?



Колко квадратни метри е малкото пространство което ще е засято със трева ?
Аватар
bombaibm
Малко цвете
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Апр 2009, 15:04

Re: Помогнете на един начинаещ градинар

Мнениеот baba_tzveta » 23 Ное 2009, 11:10

mamidani написа:А да питам
имам съвсем малко пространство което ще оставя с трева,как да я потдържам?С косачка или тример?

Това е въпрос на личен избор, като знаеш предимствата и недостатъците на двете машини. Ако мястото е наистина много малко, доста трудно ще маневрираш с косачката, но пък окосената трева се събира в кош и не остава по ливадата. С тримера се работи по-лесно на малко място и бързо се свиква да се контролира височината на тревата, но след това трябва окосената трева да събере от моравата, защото задушава корените, пък и изглежда много грозно като пожълтее. Трябва да те предупредя, че с тримера окосената трева става на много дребни късчета и ще видиш бая зор да я събереш(освен това на нова морава, която трябва доста да пазиш...според мен направо си е невъзможно). Аз бих препоръчала косачка-електрическата е по-лека, по евтина и абсолютно подходяща за дворната морава. Ако пък наистина местенцето е малко, помисли за партийна покупка с някой близък съсед в същото положение.
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна



Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: ielicavlivitu