Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

фикус лирата бамбино

раздел декоративно-листни

фикус лирата бамбино

Мнениеот anelkostova » 16 Юли 2009, 15:12

Здравейте, имам фикус лирата бамбино. Искам да знам дали му е достатъчна водата,стичаща се по бамбуковата пръчка,или трябва да се полива и пръстта. Може ли да се отглежда на открит балкон с пряка слънчева светлина или иска стайни условия. Каква почва и подхранване на растението са най-подходящи.
Много ще ви бъда благодарна за съветите. :-vv
Аватар
anelkostova
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Юли 2009, 14:53

Re: фикус лирата бамбино

Мнениеот Areka » 16 Юли 2009, 15:59

Този фикус не обича пряка слънчева светлина. Обича умерена температура, лятото се полива обилно( но не прекалявай), зимата по-умерено. Според влажността на въздуха е необходимо особено сега в жегите пръскане. Течността, която се стича по пръчицата по принцип подхранва самото растение, но можеш да пръскаш спокойно листенцата по мъничко, за да спомогнеш за по- доброто му овлажняване.
Трябва да обръщаш сериозно внимание на влажността на почвата в никакъв случай не го преполивай обаче, за да не загният корените. Сухият въздух и прекалената влага са му враг.
Ако не е тайна с какво изложение е тераската ти?
Дай малко инфо за мястото, където си го поставила сега, или снимков материал, ако може. :D
Ще помагаме, няма да се притесняваш да питаш. :da
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: фикус лирата бамбино

Мнениеот DarinaN » 16 Юли 2009, 21:17

да ти расте, и резници да пуска. супер китка е, аз уморих един преди време и сега нямам. да ти расте и да те радва :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: фикус лирата бамбино

Мнениеот anelkostova » 17 Юли 2009, 17:00

"Ако не е тайна с какво изложение е тераската ти?
Дай малко инфо за мястото, където си го поставила сега, или снимков материал, ако може."

Areka, благодаря за съветите! Терасата ми е с източно изложение,но фикуса не е изложен на пряка слънчева светлина. Мога ли с резник да си прихвана още един и как точно става? Ако торя с амониева селитра ще изгоря ли корените на фикуса и кой е най-подходящия тор?
Още веднъж благодаря :-p
Аватар
anelkostova
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Юли 2009, 14:53

Re: фикус лирата бамбино

Мнениеот Areka » 17 Юли 2009, 18:41

С каквото мога помагам, не съм спец, но за помощ съм готова. Дали с издирване на информация от нета, или собствени знания.
Така, че питай спокойно, каквото те интересува. :D

Искам да те питам подрязвала ли си скоро върховете ?

anelkostova написа:Мога ли с резник да си прихвана още един и как точно става?

Да, можеш да прибавиш още един резник. Прибавянето става по следният начин: присаждането трябва да се състои от един лист с непокътната долна половина. След отделяне резниците се поставят в топла вода, за да се спре отпускането на млечният сок.
За по-добро вкореняване, в ниската част на резника се прави разрез или разцеп (твърдо дървесно кръстообразно, или меко дървесно с един нарез) се поставя в процепа, който вече е направен. Така резника се вкоренява по-добре в почвата и се покрива с тъмна полиетиленова торбичка, или пакетче. Сложна прецедура, но изпитана.


anelkostova написа:Ако торя с амониева селитра ще изгоря ли корените на фикуса и кой е най-подходящия тор?

Почвата, в която ще се развива фикуса трябва да бъде питателна, желателно е торфена.
Торфена пръст:
Лека, рохкава и влагоемка, богата на хумус пръст. В торфените смеси лесно се обезпечава балансирано минерално хранене на цветята. Получава се от тъмен торф, към който се добавя оборски тор и вар.

Има различни видове от, които аз лично предпочитам по-плътната(за стайни растения). Знае се, че всяко цвете има нужда от различна почва с различни пропорции в състава и, можеш да се допиташ допълнително в специализирани магазини.
Според мен амониевата селитра не е добро решение. По принцип има разширена употреба, както за подхранване на почвата така и за торене в началото на сезона, но вкислява почвата. И когато се използва този тип тор се внася едновременно с поливането (за намаляване на азотните загуби).
Калиевият сулфат е подходящ за всички видове почви и растения. Внася се предимно на тежки почви.
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: фикус лирата бамбино

Мнениеот HobGoblin » 17 Юли 2009, 23:24

Нека и аз да вмъкна нещичко. Първо, за подкиселяването на почвата лошо няма. Повечето растения се чувстват по-добре в леко кисела среда( някои и в по-кисела: гардения, азалия,... ). Поради тази причина се садят и в торф, който е с pH между 6 и 7. Азотните торове подпомагат растежа на листна маса, което ги прави привлекателни за листно-декоративни, които радват предимно с листата си. Лошото е, че на растенията са необходими много елементи- не само азот, да не говорим че има и различни форми на азота. Има специализирани торове за цветя, които са балансирани и доставят по-голямата част макроелементи( между които е и азота ), както и микроелементи( желязо, бор, сяра, манган, магнезий, цинк, силиций, молибден и т.н. ). За това е по-добре да се тори с такива торове. Като оглеждате съдържанието на торовете, огледайте за микроелементите препоръчвам ви тези в които микроелементите са в хелатна форма( усвояват се по-добре от растенията ), и обикновенно пише "в хелатна форма", "хелатен комплекс" или XX EDTA, където XX е някой елемент примерно желязо(Fe). От растенията, които познавам единствено ареката(Dypsis lustescens) не понася торене, и въпреки това и тя се тори на 3 месеца :D
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: фикус лирата бамбино

Мнениеот anelkostova » 23 Юли 2009, 20:44

много ви благодаря за съветите
Аватар
anelkostova
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Юли 2009, 14:53



Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], ieqojlije


cron