Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 11 Юни 2009, 13:50

Такаааа.Напръсках загнилото листо с фунгицид.Гниенето спря и след 2 дни листото изсъхна и падна.Другите листенца обаче бяха добре.До вчера :l Вчера забелязах на най горното листо пожълтял участък,около половин сантиметър.Днес вече 2 листа са частично пожълтели.Все едно съхнат :l Цветовете също са,незнам как да ги опиша.Не са изсъхнали,но някак си умърлушени :( Поливах я преди 4 дни,но субстрата е напълно сух.Какво да правя сега с това жълтеене.А да я полея ли пак.Струва ми се че жегата не й понася.Тук от една седмица дневните температури(в стаята)не падат под 35 градуса,а нощните под 30.На квартира сме и нямаме климатик във всяка стая,но дори в стаята в която имаме,като работи 2 часа,температурата е 28 градуса.Просто няма как да осигуря по ниски температури.Иначе влажноста е висока.Ако имате идеи как да спася фалчето ми,моля кажете.Или поне кажете,в тази жега,има ли смисъл да си купувам нова,ако тази умре.Много съм нещастна :l
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот stplam » 11 Юни 2009, 17:42

Вместо прозрачна саксия може да се ползват и прозрачни пластмасови съдове от магазините за домашни потреби - вече има голямо разнообразие.
Аватар
stplam
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Юни 2009, 14:35
Местоположение: свиленград

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 11 Юни 2009, 18:52

Ако е жега я премести на по-сенчесто и може да я пръскаш с водичка. Корените зелени ли са още
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот jekova » 11 Юни 2009, 23:14

На първо време сложи фалчето в стаята с климатик.От мой личен опит мога да кажа, че жегата им действа зле, а в подложката под саксията камъчета и налей вода за да се изпарява.Можеш и да я полееш ако са и посивели корените и да чакаш как ще се развие процеса :D Успех :-D !!!
Аватар
jekova
Напредващи
 
Мнения: 10
Регистриран на: 31 Май 2009, 14:49
Местоположение: Варна

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 12 Юни 2009, 00:15

Коренчетата са зелени.Около саксията съм сложила панички с едни топчета.Продават се на пакетче и като ги сложиш във вода се надуват.После водата постепенно се изпарява.Зимата се изпаряваше за цял месец.Сега им доливам вода всеки ден :? Пръскам листата с вода по няколко пъти на ден.Сега я преместих в стаята с климатик,но така няма много светлина.Досега не е била на слънце,но сега е още по-сенчесто.Дали помага една лампа,която е на 50см. над саксията.Дали осигурява допълнително полезна светлина за фалчето.Защото е светната до 2-3 през ноща.И отново благодаря за оказаната помощ :-p
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 12 Юни 2009, 10:12

За светлината не е ясно. Единствения смислен начин е да се провери колко е осветеността, и дали е достатъчна за фалчото. Щом корените са ти зелени все още - не бързай да поливаш, нека да станат сивкави. А за влажността това което си направила е добре. Принципно ако и така не ти стига, можеш в по-голяма пластмасова подложка да сложиш скара, и върху нея саксиите, погледни това
http://www.orchidaccessories.co.uk/cata ... -55x30.jpg
за да видиш какво имам предвид. И другия също лесен вариант е в по-плитка тавичка, да се напълни с керамзит и саксиите се слагат отгоре.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот nevenar » 16 Юни 2009, 23:37

Има и още нещо извади я от прозрачната саксия! Скоро ми се случи да лекувам едно фалче вътре корените бяха изгнили ,имам предвид най-вътрешните и транспортната почва тоест едни неща като трици бяха я задушили напълно изчисти всички трици в средата на корените измии ги хубаво с вода махни ако има изгнило и смени почвата с такава за орхидеи защото може и от почвата да е. Загубих 6 листа изрязах почти 70% от корените и чак след седмица стана добре сега вади цветонос, а аз мислих че съм я изгубила купи си кутия за захар от единия лев прозрачна напълни я с камъни отдолу и всичко ще се оправи Стискам палци :b
Аватар
nevenar
Малко цвете
 
Мнения: 44
Регистриран на: 14 Юни 2009, 23:31

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 19 Юни 2009, 14:40

Вчера я пресадих.В кутия от сладолед-малко по-голяма от досегащната саксия.Имаше загнили коренчета,но повечето са добре.Останаха ми 2 листа само.И няма да пораснат нови.Преди няколко дни всички цветове окапаха.Листата са свежи и зелени,корените също.Цветоносите започнаха да потъмняват в основата.Стават кафеникаво лилави.Това лошо ли е,или просто си почива?Цветоносите не съм ги рязала.Сега единствената ми надежда е да имам кейки,въпреки че много се съмнявам да стане.Да отрежа ли цветоносите до неактивна пъпка?А трябва ли да напръскам с нещо отрязаният край после? :P
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 19 Юни 2009, 22:31

Цветоноса най-вероятно съхне, ако го отрежеш до неактивна пъпка ще се види лесно. Ако съхне става доста твърд. Ако не е, може да оставиш така отрязаното без да му правиш нищо, само гледай като оросяваш да не го мокриш( не да го попиеш, а изобщо да не го мокриш ). Ако е започнал да съхне, може да се подреже целия. А отностно кейки-тата, има едни мазилца, за жалост в БГ не ги продават, които се намазват на неактивна пъпка след рязането и спомагат за нов цветонос или кейк-а, ето един сайт на който има такива
http://www.orchidmall.com/hormones/keikiprd.htm
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот gigito » 27 Юни 2009, 21:10

Здравейте, :)
Миналата седмица ми подариха Фаленопсис, но до сега не сам гледала такова цвете. Ще сам много благодарна ако някои ми обясни как се гледа?
Подариха ми я в прозрачна саксиика , корените и се виждат и има 7 разпакнали се цвята и 2 на пъпки. Казаха ми че не трябва да бързам с пресаждането и да поливам на 2-3 дена лятото, а през зимата 1 път седмично.
Кога трябва да се пресади, в каква почва и в каква саксия ?
Абе в общи линии искам да знам всичко за Фаленопсиса.
Предварително благодаря :) :) :)
Аватар
gigito
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Юни 2009, 19:57

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: emoapoxut


cron