Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 05 Юни 2009, 11:49

Помощ!Нешо става с най-горното листенце!Изображение ето и още една Изображение
Изглежда загнива :l Първият път като й пръсках листата там попадна една капчица.Веднага я попих много добре.От тогава като пръскам много внимавам.Даже слатам салфетка там,та ако случайно капне,да не е на листото.И винаги си остава сухо.Защо гние сега?Заради тази капчица в началото ли?И какво да правя?Моля помагайте,че ми се плаче вече. :l
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 05 Юни 2009, 15:48

Ако виждам правилно загнива наистина. Може да я попресушиш малко, и да напръскаш с фунгицид, или с разреден разтвор на белина( ако ползваш белина: пръскаш, оставяш 5 мин, и след това обилно промиваш и подсушаваш ). До толкова ми стига опита, дано съм ти помогнал
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 05 Юни 2009, 16:00

Сега няма от къде да взема фунгицид.А с белина звучи страшно :? На едно място пише че трябва да се отстрани загнилото листенце.На друго място пишеше да се напръска с кислородна вода и след 15мин да се подсуши.Направо незнам какво да правя
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 05 Юни 2009, 21:56

Вече мина цял ден и ме е страх да чакам повече.Утре ще правя нещо по въпроса,но още незнам какво.Както казах,страх ме е да пръскам орхидеята си с белина.Никой друг не дава предложения обаче.Утре ще махна горното листенце и ще видя до къде е изгнило.Ще махна всичко изгнило.После ще пръсна с кислородна вода и ще попия.Чудно ми е само,като изрежа "зоната на растеж"ще избие ли изобщо ново листенце някога?Долните листа,все някога ще изпадат и ако не расте ново какво ще стане?Уф,не ми се мисли.Пожелайте ми успех.... :l
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот jekova » 05 Юни 2009, 23:08

Ако изгние зоната на растеж няма да излезе ново листо, шанса ти е да избие кейка някъде отдоло или от цветоноса, която ще си стане ново растение.Най-добре намери фунгицид от някоя агроаптека за да спреш процеса на време или поне поръси с канела(водят я естествен такъв)!Ще се справиш :D
Аватар
jekova
Напредващи
 
Мнения: 10
Регистриран на: 31 Май 2009, 14:49
Местоположение: Варна

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 05 Юни 2009, 23:26

Добре де,като поръся с фунгицид или ако не намеря,с канела,после какво?То листото си е изгнило.И да спра процеса на гниене,листото няма да се оправи.Така ли да си го оставя.И веднъж ли да напръскам само.Ако листото си стои там,няма ли покрай него да изгният и другите листа?И някой има ли идея от какво е загнило,та ако пак си купя фалаенопсис,дазнам какво да го правя.Първият който имах,май го удавих.Сега новата глезла загнива.Някъде провеждат ли се курсове за отглеждането на тези глезорани?май трябва да изкарам един.А имам и етерично масло от канела.Дали ще свърши работа?На предишната орхидея,която удавих,й бях поръсила един загнил корен и той мухляса. :P Мисля че самата канела мухляса.
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 06 Юни 2009, 01:36

Етеричното масло е прекалено концентрирано и силно. Колкото до белината, тя е като кислородната вода - т.е. отделя активен, атомарен кислород, който дезинфекцира. Просто едното мирише малко на хлор- това е разликата. И ако си удавила първата, може би и с тази правиш същата грешка. Сега ти казвам едно златно правило, ако искаш го запомни, лично на мен ми е помогнало доста: по-добре да засушиш, отколкото да преполееш. Валидно е за много голяма част от растенията. С времето ще се научиш до колко толерантен е даден вид на поливане, и най-вече кога( топло, студено и т.н. )

post scriptum: предложих ти белина, защото е достъпна и всеки има, и не се налага да ходиш до аптеката за кислородна вода. Пък и каква ще си вземеш? 3%, 6%, имай предвид че 6% вече е доста силен окислител, и окислява кожата по ръцете и побелява.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 06 Юни 2009, 11:40

Вярвам ти за белината,сигурна съм,че няма да ми дадете лош съвет :D .Просто страшно звучи.За кислородна вода и аз мислех най-слабият разтвор.А с поливането много внимавам този път.Проверявам субстрата от горе и оглеждам и надоло,дали е влажен още,преди да полея.Преварила съм си 1литър вода и съм сложила в нея тор за моят вид орхидеи.На опаковката пишеше 6мл. или една чаена лъжичка на 1литър.аз сложих половин ч.л.Да не е много силен.Със същият разтвор пръскам и листата.Както казах-слагам салфетка на розеткака при пръскане и остава абсолютно суха.С времето ще се науча на всички тънкости,но за сега ми е трудно.Иначе имам голямо желание. :da
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 06 Юни 2009, 18:51

Оооо, не така. С разтвор в който има тор не се пръска, или поне не и с толкова концентриран. Примерно за листно приложение помня калиева селитра се ползваше в концентрация 0.1% Причината, е че торовете и другите химикали проявяват фитотоксичност. И след това в комбинация със слънце може да си направиш този проблем. Пръскай листата само с водичка. В естествената си среда, фаленопсиса е хванат за корите на дърветата и сутрин го вали дъжд, не го вали тор пък било то и разредена :) може летящите да спомагат за торенето, но само това.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 06 Юни 2009, 20:53

Полезен съвет.Аз веднъж съм ги пръскала с тор за сега :)
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: aheikihaako, Google Adsense [Bot]