Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Вашингтония /Washingtonia/

раздел палми

Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот cvetar » 06 Апр 2009, 14:25

Отглеждам този вид палми от над 15 години.От практическа гледна точка - това са бързо растящи палми с големи изисквания към почва и саксия...Независимо дали са купени от магазин,оранжерия или сте си ги отгледали от костилка - те се нуждаят от богата на хранителни вещества почва.А поради бързо разрастващата се коренова система им пригответе и голяма саксия - не се скъпете за размера...за да видите наистина какво значи големи и красиви листа.Почвената смес,която си правя аз,включва 1:1:1 части добре угнил оборски тор,горска и градинска почва.Ако има и върбовка /пръстта в основата на стара изгнила върба/,добавям и от нея.През зимата са в светъл слънчев хол,а от април до края на октомври - на остъклена тераса.Торя през 2 седмици и със зелен кристалон във водата за поливане - и резултатът е такъв....

Изображение

Изображение

Моите палми са от костилки...Засаждам ги около 20 април до 1 май и ако не са стари - за около 20-25 дни поникват.Ако са с хубава почва и наширочко - в края на първото им лято достигат ето този размер...

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот Iliqna_81 » 23 Апр 2009, 16:18

Откъде се купуват костилките за Вашингтония?Имам я от есента, с 3 листа си я купих и все още си е така,а и са бледи.Мисля 4е много я преполях,защото върховете й са кафвви.Дали ще се оправи,сега не я поливам толкова много.
Аватар
Iliqna_81
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 22 Апр 2009, 09:57

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот cvetar » 23 Апр 2009, 20:42

Iliqna_81 написа:Откъде се купуват костилките за Вашингтония?Имам я от есента, с 3 листа си я купих и все още си е така,а и са бледи.Мисля 4е много я преполях,защото върховете й са кафвви.Дали ще се оправи,сега не я поливам толкова много.

Вашингтонията иска много светлина и топлина,за да се развива и през зимата в помещение.Но ако е на хладно - и си поливала - резултатът е логичен...Сега може вече да се изнесе на остъклен балкон,а на неостъклен - зависи откъде си...но ти си забравила да споменеш май това....
Костилки може да си поръчаш от тук например...
http://bg.kpr.sk/
но много по-сигурно е да ти донесе някой познат,посетил Гърция,Италия,Франция,Испания....защото ако ти продадат стари костилки,има да чаааакаш да поникнат.....
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот Iliqna_81 » 29 Апр 2009, 10:07

Благодаря за съвета,ве4е я изнесох отвън на балкона и дано да се оправи.
Аватар
Iliqna_81
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 22 Апр 2009, 09:57

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот cvetar » 29 Апр 2009, 14:21

Iliqna_81 написа:Благодаря за съвета,ве4е я изнесох отвън на балкона и дано да се оправи.

Като се постопли и забележиш,че пуска нов лист - почни да я ториш с водата за поливане - аз ползвам зелен кристалон веднъж на 10 -тина дни.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот MEGGI » 30 Апр 2009, 17:11

мойта си е взех от разсадник,не двегодиние,но след като е пресадих се получиха пожълтели листа.мисля че това е нормално.Отрязох ги.В момента нараства с нови листа.Надявам се да е отгледам,понеже миналото лято загубих една,немога да си обясня защо....мисля това лято да не е пресаждам в друг съд,можеби следващата година.
в пазарджик ги има около 13-15 лева,вече са на тригодини растенията при едни познати.
започва новия сезон на ''искам това цвете''Изображение
Аватар
MEGGI
Напредващи
 
Мнения: 36
Регистриран на: 14 Яну 2009, 21:25
Местоположение: пред компа-пазарджик

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот Iliqna_81 » 01 Май 2009, 12:51

cvetar написа:Като се постопли и забележиш,че пуска нов лист - почни да я ториш с водата за поливане - аз ползвам зелен кристалон веднъж на 10 -тина дни.

А с Нутризол става ли,защото в агро аптеката нямаше Кристалон и ми препоръ4аха Нутризол-листен 20.20.20+микроелементи.Оросих и наторих другите си цветя с него.А относно Вашингтонията-изрязах двете й листа,като оставих само средното и макар и сухо и пожълтяло запо4на да се разперва.
Аватар
Iliqna_81
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 22 Апр 2009, 09:57

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот cvetar » 01 Май 2009, 13:52

Iliqna_81 написа:
cvetar написа:Като се постопли и забележиш,че пуска нов лист - почни да я ториш с водата за поливане - аз ползвам зелен кристалон веднъж на 10 -тина дни.

А с Нутризол става ли,защото в агро аптеката нямаше Кристалон и ми препоръ4аха Нутризол-листен 20.20.20+микроелементи.Оросих и наторих другите си цветя с него.А относно Вашингтонията-изрязах двете й листа,като оставих само средното и макар и сухо и пожълтяло запо4на да се разперва.

Става,да...като гледам,той е почти като зеления кристалон,който е 18:18:18 плюс микроелементи...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот vili76 » 30 Окт 2009, 18:22

[Здравейте!Искам да помоля за малко помощ-имам 3 палми Вашингтон,но от около година листата им стават жълти и много рядко излиза ново листо.Аз не съм много голям спец и затова моля за вашата помощ...Като видях вашите палми....
Аватар
vili76
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Окт 2009, 18:14

Re: Вашингтония /Washingtonia/

Мнениеот cvetar » 30 Окт 2009, 18:41

vili76 написа:[Здравейте!Искам да помоля за малко помощ-имам 3 палми Вашингтон,но от около година листата им стават жълти и много рядко излиза ново листо.Аз не съм много голям спец и затова моля за вашата помощ...Като видях вашите палми....

Добре дошъл/ дошла.../ !? Вили...Моля да покажеш снимки на палмите - това,че не се развиват добре може да се дължи на различни причини ...Снимай отблизо и листата - искам да се види дали нямат щитовидни въшки - светлокафеви овални,2-3 мм големи,обикновено от долната страна на листата се развиват по-често,отделят и лепкав сок...Как да ти кажем дали грешиш,ако ти не описваш нищо - колко са големи,кога са пресаждани последно,къде растат - на колко светло,с каква почва са,с какво и дали ториш изобщо палмите - ами вземи поразкажи малко,че да вденем къде евентуално са ти грешките.А снимки пусни тук непременно.... :pp4
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща


Подобни теми


Назад към ПАЛМИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: aheikihaako, ielicavlivitu