Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Вкореняване на рози

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 08 Яну 2009, 09:56

Мериголд написа:Някъде в мрежата мярнах опити с присаждане върху глог, с цел да се получи здрав дървесен ствол на щамбова роза. Като се има впредвид че глога е от семейство розоцветни... :roll: Остава да се подбере от кой вид глог да е подложката и да започваме с експериментите :lol:

Ауу,считай,че съм ги почнал експериментите.... ;) при мене в гората има глог колкото искаш - и от червения,и от черния.Аз вече опити с глог имам - облагородявах на подложка глог мушмула.Само да се постопли....
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот viki » 25 Фев 2009, 18:26

Здравейте на всички .Аз се регистрирах скоро , много ми харесва сайта и начина на общуване между потребителите и съветите които се споделят тук.Въпросът ми е към цветар- не разбрах сега ли се облагородяват розите или през лятото,защото аз направих опити върху шипкови издънки(5,6 на брой)преди десеттина дни,но незнам какво ще се получи.Съветите ви са много подробни и немският сайт също разгледах,също е много добър.Ще чакам да ми отговорите.
Аватар
viki
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Фев 2009, 20:59

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 25 Фев 2009, 22:31

viki написа:Здравейте на всички .Аз се регистрирах скоро , много ми харесва сайта и начина на общуване между потребителите и съветите които се споделят тук.Въпросът ми е към цветар- не разбрах сега ли се облагородяват розите или през лятото,защото аз направих опити върху шипкови издънки(5,6 на брой)преди десеттина дни,но незнам какво ще се получи.Съветите ви са много подробни и немският сайт също разгледах,също е много добър.Ще чакам да ми отговорите.

А,ние сме бързи...отговаряме... без бой ! Малко си избързала - в този кучи студ ...горките шипки...А ако трябва сериозно - има пролетно и лятно време за това действие... И то се диктува от една особеност,необходима за нормална работа при облагородяване на пъпка...Говоря за наличие на сокодвижение - такова има при по-топло време просто.Ти ще ни пишеш какво е станало,но малко съм скептичен - рано и студено е.Виж за повече подробности и това тук... viewtopic.php?f=17&t=103
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот ilian_tedi1 » 27 Фев 2009, 10:13

А някой може ли да ми каже как се гледат рози в къщи? става въпрос за тези мини розите , дето ги продават в цветарските магазини. От две седмици имам такава , но май няма да я бъде . Листата и почват да жълтеят.
Аватар
ilian_tedi1
Малко цвете
 
Мнения: 70
Регистриран на: 06 Фев 2009, 12:31

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот viki » 01 Мар 2009, 12:10

Здравейте .Наистина бързо отговаряте.Първо искам да ви кажа че шипките ми са в саксии и от около 1месец са прибрани в остъклена тераса и там никак не е студено,така че нямах вече търпение да започна да правя експерименти.Следвах точно вашите съвети и изчетох доста за облагородяването през зимата и.... започнах.Вече около 15 дни може би,откакто съм ги облагородила ,това което забелязвам от няколко дни е че ,някои пъпчици са почти исъхнали ,а други са свежи и зеленки ,може би ще се хванат поне 20% от моите нови пъпки .Ще ви пиша по нататък какво е станало.Въпросът ми е обаче ,тези шипки които са в саксии и тях облагородявам ,така ли да ги отглеждам още цяла година или да ги прехвърля в градината още сега. :da
Аватар
viki
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Фев 2009, 20:59

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 01 Мар 2009, 13:17

viki написа:Въпросът ми е обаче ,тези шипки които са в саксии и тях облагородявам ,така ли да ги отглеждам още цяла година или да ги прехвърля в градината още сега. :da

Ако ги прехвърлите внимателно,с неразбутана почва около корените - ще стане... Засейте ги така в земята,че облагородената пъпка да е много близо до повърхността,но да не попада почва по пъпката, и ако се вижда,че тази пъпка покарва - отрежете частта от подложката над нея внимателно с остра лозарска ножица.Ако случайно свие студ,пъпката може да замръзне - затова се подгответе предварително за защитата и чрез покриване с отрязана пластмасова бутилка от 3 или 5 литра.Така похлупените облагородени шипки открийте чак при трайно затопляне,като се отварят от време на време за проветряване.Не мокрете пъпката при поливането като засаждате.Често се случва да се развие някоя спяща пъпка на подложката шипка,което е нежелателно - такива пъпки отнемат от силата на културния летораст и може да станат причина за изсъхването му.Затова внимателно проверявайте за развили се нежелани такива пъпки и отстранявайте внимателно леторасти,развили се от тях - но да не ги объркате с летораста,развил се от облагородената пъпка...И ... пишете как се развиват... :da1
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот viki » 16 Мар 2009, 20:51

Здравейте,много е приятно тук.Първо да ви кажа за пъпчиците на розите които облагородих,едни вече наистина са изсъхнали а ,други се вижда че наистина растат ,какво се е прихванало ще покаже времето.
Аватар
viki
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Фев 2009, 20:59

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 27 Мар 2009, 21:32

cvetar написа:
Ilinka написа:Моля да ми каже някой как се вкореняват рози?

Един от начините е посочен и в статията от сайта - чрез стъблени резници.Можете да ги заровите през есента в земята,или през юни-юли също - в градината или в саксия на тересата...под буркан.Другият е чрез отвод - извивате и заравяте в земята клонче така,че горната му част е над земята.Трети начин е чрез въздушен отвод,когато вкореняването става с чашка,пълна с почва,която се поставя около стъблото на клончето.До наесен някои видове пускат корени.Но посочените начини не гарантират сигурно вкореняване - има частичен успех,който често ни разочарова.... "quote]
Независимо от това смятам,че опитите за вкореняване на резници са също начин да имаме рози...и ще е интересно за мнозина това,което представят практически в един хубав английски сайт....
http://www.gardenaction.co.uk/plantfind ... rose_6.asp
Владеещите английски език могат да видят описателно ръководство за това как да си вкореним роза - със снимки и практически съвети.За невладеещите - ще покажа снимките им с малък коментар-превод.
Преди всичко,и там се застраховат,оговаряйки се за това,че чайно-хибридните рози трудно се размножават по този начин.За другите видове - дават по-големи надежди,като идеалното време за залагане на резниците за вкореняване е средата на септември.На първата снимка е показан един резник - вижда се как се приготвя той - а именно - с три пъпки , и как е отрязан - с дължина поне 30 см и да е от клонче,разположено близо до основата на растението.

Изображение

На втората снимка обезлистеният резник се подрязва по определен начин - виждате как - точно под долното коляно и над горното.

Изображение

На третата снимка показват заравянето на резника в почва - над повърхността остава незаровена горната пъпка с малка част от резника.Внимавайте да не обърнете резника обратно - засейте го,както е раснал - с пъпки,сочещи нагоре.

Изображение

Условието за успешно вкореняване е да не се мести резникът до следващата есен,когато вече ще е успял да пусне достатъчно яки коренчета,за да може да бъде преместен на постояното си място в градината.За да не измръзне,се избира място,защитено от вятър - до стена, а може и да се покрие с отрязана бутилка до отминаване на студовете.Забучете до резника и клечка с навита на нея бележка,увита в найлонче - отбележете си на бележката от кой сорт е вкорененият ви резник.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот keisi-flowers » 29 Май 2009, 15:12

Здравейте на всички,тъй като Cvetar се заговориха още от края на февруари за пресаждане на рози и аз реших да опитам около 15-20 март с една шипка която имам но не се похвалих тъй като почти бях сигурна че нищо няма да излезе защото не само че беше доста рано но си е поникнала между плочките и даже не можех да я полея.Та направих 3 пресадки от някаква мини розичка която даже незнам какъв цвят е тъй като резниците бяха от един безлюден парк:)ето как изглеждаше малко след присаждането:
Изображение

От трите една се е прихванала и даже днеска видях че ще има цвят и много се радвам:
Изображение

Изображение

Така че благодарение на Cvetar сега ще си имам роза вместо шипка даже сега сложих друг вид на останалата част от клоните дано и от тях има някоя прихваната :D
Аватар
keisi-flowers
Малко цвете
 
Мнения: 96
Регистриран на: 20 Мар 2009, 14:35
Местоположение: asenovgrad

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 29 Май 2009, 15:59

keisi-flowers написа:Така че благодарение на Cvetar сега ще си имам роза вместо шипка даже сега сложих друг вид на останалата част от клоните дано и от тях има някоя прихваната :D

Е,много се радвам за успешното ти облагородяване - вече се увери,че можеш и че това,което описвам, си е лесно осъществимо ! Но сега е нужно да свършиш още някои неща,за да не си загубиш розичката - а тя сега ти е по-скъпа някак си,защото си е твое творение...Първо провери внимателно дали не са я споходили листни въшки и пръскай веднага с препарат,ако са се настанили по връхчето и отдолу под листата - това им е любимото място.Второ - премахни след внимателен оглед всички други покарали пъпки и леторасти от шипката и остави само този,който е покарал от облагородената пъпка.Ако това не го направиш, в един момент леторастите дивачета от шипката ще се развият,отнемайки силата на облагороденото, и то ще изсъхне. Трето - пръскай профилактично срещу брашнеста мана по розата,в агроаптеката ще ти кажат с какво да пръскаш - в горещините тя е често явление и не е за пренебрегване - но ако я допуснеш да се развие,също може да си загубиш розичката.Накрая - розовото леторастче е много крехко и лесно се чупи - затова му намери една подходяща по дължина подпора- например дървена тънка летвичка или окастрено клонче - и завържи летораста към клончето,за да го предпазиш я от вятър,я от дете или котка ....И да покажеш снимка на цъфналата розичка - изкефи ме и мен,ей,браво !.... :-p :-p
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron