Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Клематис /Clematis/

раздел лиановидни

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот DarinaN » 20 Юли 2009, 10:27

:D , стискаме палци
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот vaniamonika » 16 Апр 2010, 16:48

Здравейте,писах в продавалника,че търся клематиси ,но засега нямам отговор.Разглеждах вашите,много са хубави.Ако някой има в излишък би ли ударил едно рамо... :l :-da
Аватар
vaniamonika
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 29 Мар 2010, 12:34
Местоположение: В.Търново,Първомайци

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот danielka_y » 24 Ное 2010, 14:44

Здравейте
Цветар, току що прочетох за интересния ти подход за размножаване на клематисите чрез облагородяване, но до колкото се сещам има някаква пред подготовка на самите калеми преди да се облагородят, така поне ми обесняваше един съсед който му е ходи облагородяването най-вече на овошки, та за това питам при клемчовците има ли нещо подобно, или режеш подостряш вдяваш завръзваш, операция за около 10-15мин
Аватар
danielka_y
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 19:29

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот danielka_y » 24 Ное 2010, 14:49

vaniamonika написа:Здравейте,писах в продавалника,че търся клематиси ,но засега нямам отговор.Разглеждах вашите,много са хубави.Ако някой има в излишък би ли ударил едно рамо... :l :-da


Никога не може клематис да е в излишък :pp2
Аватар
danielka_y
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 19:29

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот cvetar » 24 Ное 2010, 17:18

danielka_y написа:Здравейте
Цветар, току що прочетох за интересния ти подход за размножаване на клематисите чрез облагородяване, но до колкото се сещам има някаква пред подготовка на самите калеми преди да се облагородят, така поне ми обесняваше един съсед който му е ходи облагородяването най-вече на овошки, та за това питам при клемчовците има ли нещо подобно, или режеш подостряш вдяваш завръзваш, операция за около 10-15мин

Ами горе-долу толкова,да.Всичко съм описал,каквото правя - че даже и с картинки...Нищо повече не правя.Ако вземеш калеми от друго населено място,или просто се налага да престоят поради превоз или някакво забавяне ще има до операцията - натопи калемите във вода или ги пренеси увити във влажна среда - кърпичка,салфетка...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот danielka_y » 24 Ное 2010, 17:29

Благодаря Цветар, но сега възникна друг въпрос...
Имам семена, и незнам какво да ги правя, ако имаш някакъв опит, моля те да споделиш
Оууу и това с присадките целогодишно ли може да се прави или само на пролет или есен?
Аватар
danielka_y
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 19:29

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот cvetar » 24 Ное 2010, 17:43

danielka_y написа:Благодаря Цветар, но сега възникна друг въпрос...
Имам семена, и незнам какво да ги правя, ако имаш някакъв опит, моля те да споделиш
Оууу и това с присадките целогодишно ли може да се прави или само на пролет или есен?

Със семена опит нямам.А присаждането се прави напролет - иначе как точно си представяш прихващането и развитието на леторастите от калема през студените месеци ? За нашите условия присаждането на калем за каквито и да е видове е през пролетта и ранното лято най-късно,защото трябва време за да се развият и да узреят добре леторастите,развили се от облагородения калем.Ако свършиш тази работа наесен и случиш топло време,ще се развият примерно леторасти от пъпките на калема - е и при първото застудяване зелените неузрели леторасти ще ги попари сланата.И ...край.А когато се прави в точното време - имат достатъчно време леторастите през лятото и есента да се развият,да наедреят и да си оформят пъпки за следващата година...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот danielka_y » 24 Ное 2010, 17:47

Ама вече облагородения клематис, не се ли държи в къщи, докато не закрепне, поне годинка.
Или го дъжиш в къщи докато не избие питомния клемчо и после го зафърляш в градината?
Аватар
danielka_y
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 19:29

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот cvetar » 26 Ное 2010, 20:53

danielka_y написа:Ама вече облагородения клематис, не се ли държи в къщи, докато не закрепне, поне годинка.
Или го дъжиш в къщи докато не избие питомния клемчо и после го зафърляш в градината?

Клематисът не е стайно растение и няма да бъде - защо да го държа в къщи ? Веднъж развили се, леторастите от калема при наличие на достатъчно време,ще си узреят и презимуват там,където е подложката им - в саксия на тераса или в двор - така,както си узряват и презимуват леторастите на всички клематиси.Дали ще ги завиваш с цел опазване от измръзване - това си е отделен въпрос.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Клематис /Clematis/

Мнениеот valichka » 30 Яну 2015, 20:58

Изчетох техниката на Цветар за размножаването на клематиса. Имам няколко и не мисля да купувам нови, поради малкото пространство. Но все пак ме загложди идеята за въздушен отвод или подложка. Ей така, да си знам, че съм опитала...
Още повече у мен изникна уникално глуповато хрумване. Имам 4-5 корена дива лоза, които се опитвам да премахна, но все неуспешно...но много ми пречат. Дали пък мога да пробвам присаждане на клематис върху вкоренена дива лоза?!
И другото, което ми е малко неясно е как става въздушния отвод при положение, че клончето е много тънко и нежно?! По скоро ще пробвам заравянето на клонче в пръстта, /което също не ми е много ясно де/...

Ето моите:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
valichka
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Май 2013, 14:20

ПредишнаСледваща

Назад към ЛИАНОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: asaxagewuguno, Google [Bot], Google Adsense [Bot], ilucowabakmi


cron