Switch to full style
раздел палми
Добави отговор

Финикова палма /Phoenix/

06 Апр 2009, 15:11

Най-често срещаните,отглеждани от любители, са три вида - същинска (Phoenix dactylifera), канарска (Phoenix canariensis) и рьобелини (Phoenix roebelinii).Имам от първия и втория вид,отгледани от костилки.Това са по-бавно растящи палми в сравнение с Вашингтониите.Почвената смес и за тях ми е същата. Двата вида имат сходни листа - но на канарската са по-дребни.Короната на канарската също е и по-гъста - тя е по-дребна и компактна от другата.Ето обикновената ми
Изображение

и канарската -

Изображение

Re: Финикова палма /Phoenix/

23 Юни 2010, 20:41

Здравейте,
преди две седмици си закупих три палми от случаен продавач, който не можа да ми даде никаква информация за вида и отглеждането им. Палмите са около 120см. високи и от всичко което открих като информация смятам, че са канарски финикови палми/при първа възможност ще кача снимки/. Присадих ги веднага в по големи саксии със специална почвена смес за палми/поне за такава ми я продадоха в цветарския магазин/ и ги поливам само вечер без да остава вода в чинийката им. Палмите са на двора, където през деня е доста слънчево. Преди дни забелязах че новите листа които излизат от сърцевината на цветята са с ръждиво оранжев цвят по краищата - това нормално ли е? Притеснявам се че нещо не е наред. Струва ми се че или малко ги поливам, или почвената смес не е подходяща/силна, или са на прекалено слънчево място. Къде греша? Като цяло и трите палми изглеждат добре, свежи, зелени с изправени нагоре листа. Не съм имала до сега палми затова Ви моля за повече информация по отношение на отглеждането им. Предварително благодаря.

Re: Финикова палма /Phoenix/

24 Юни 2010, 09:30

Честито за палмите ! Но дайте да ги видим,ето тук е темата за това,как се качват снимки във форума - viewtopic.php?f=16&t=384 От това,което прочетох - може да сте засегнали при преместването на палмите корените.Това води до жълтеене на листи.А също и поливането им - вероятно поливате повече от необходимото.Поливат се при нужда,а не по график - и всекидневното поливане е сред причините за пожълтяване.

Re: Финикова палма /Phoenix/

19 Ное 2010, 12:23

gosho написа:знам че не трябва да засягам коренчетета на младите палмички какво да правя???

За в бъдеще - сееш по една костилка в саксия,за да нямаш сегашния си проблем... :) както е показано в една от темите в раздел "Палми" - "Как да си отгледаме палма от костилка".А сега всичко зависи само от теб - няма кой да ти свърши работата по преместване.Ако си внимателен и не скъсаш коренчета при преместването - печелиш палма,ако скъсаш - сееш нова костилка.Желая ти успех. :da1

Re: Финикова палма /Phoenix/

19 Ное 2010, 13:21

Е пак ти ще си прецениш... Ако държиш на тази палма и много искаш да я запазиш - по-добре за напролет остави.Ако просто искаш да се пробваш какво ще стане - и сега може да се мести,но осигури топличко и светло помещение за преместената палма,както и по-просторна саксия - има писано за това в темата,посочена по-горе.Ако пък имаш и други костилки от този вид - няма страшно,сееш нови... :)

Re: Финикова палма /Phoenix/

26 Ное 2010, 15:28

gosho написа:Какъв е начинЪТ за качване на снимки вЪВ форума?

Обикновено новите потребители разглеждат разделите на форума и темите в тях - ако го бе сторил,щеше да видиш нужната ти тема в раздел "Снимки на вашите цветя" - и тя е "Как да качваме снимки във форума " - намира се тук

viewtopic.php?f=16&t=384
А ти даже не си прехвърлил и тази тема да видиш какво има - та само 5-6 мнения по-нагоре,в поста ми в отговор на този на zllate има отговор на въпроса ти...
Има подробно описание със снимки за различните начини.Но преди това трябва да си направиш албум със снимки например в сайта http://www.snimka.bg, защото направо от компютъра ти не става.Направеният от теб албум там не трябва да е с парола,а да е видим за всички.Иначе снимките не се виждат от други потребители,а само от теб.

Re: Финикова палма /Phoenix/

27 Ное 2010, 16:04

gosho написа:проба http://ikaros.snimka.bg/flowers/cvetq.530860

Пробата ти е успешна - може да ти видят снимката.Но показаната палмичка на нея не е финикова със сигурност.Вероятно е трахикарпус.Но не е финикова.Ето,сравни твоята с моя снимка на малка финикова палма
/горната е твоята снимка/ А показаните костилки на снимката ти в сайта са от финикова палма.

Изображение

Изображение

Re: Финикова палма /Phoenix/

02 Дек 2010, 17:00

gosho написа:здр. напрасках палмите с нуреле дурсбан. мога ли да си ги поливам спокойно смисъл ше се отрази ли отровата при поливането на кореновата с-ма?

С препарата е добре да се напръска и почвата на палмата при пръскането на листата и.Препаратът не е създаден да се поливат корените с него,а да се унищожат въшките,които са по листата и стъблата обикновено...Внимавай с поливането на палмата през студените дни - дните са къси,температурите са по-ниски,а светлината - по-оскъдна.Ако не намалиш поливките,ще почнат да ти жълтеят листата,и може и до загниване на корените да се стигне.

Re: Финикова палма /Phoenix/

02 Дек 2010, 20:45

gosho написа:въпроса ми беше след като третирах растението и почвата с препарата дали при поливането с ВОДА няма да се отрази отровата на самото разщение?

На моите поне досега не им се е отразявало... а ги пръскам редовно пролет и есен профилактично.

Re: Финикова палма /Phoenix/

05 Мар 2011, 23:19

3 годишна от вече почти месец права опит да я приоспособя на двора и за сега е д :da обре
Изображение
Добави отговор