Switch to full style
раздел палми
Добави отговор

Вашингтония /Washingtonia/

06 Апр 2009, 14:25

Отглеждам този вид палми от над 15 години.От практическа гледна точка - това са бързо растящи палми с големи изисквания към почва и саксия...Независимо дали са купени от магазин,оранжерия или сте си ги отгледали от костилка - те се нуждаят от богата на хранителни вещества почва.А поради бързо разрастващата се коренова система им пригответе и голяма саксия - не се скъпете за размера...за да видите наистина какво значи големи и красиви листа.Почвената смес,която си правя аз,включва 1:1:1 части добре угнил оборски тор,горска и градинска почва.Ако има и върбовка /пръстта в основата на стара изгнила върба/,добавям и от нея.През зимата са в светъл слънчев хол,а от април до края на октомври - на остъклена тераса.Торя през 2 седмици и със зелен кристалон във водата за поливане - и резултатът е такъв....

Изображение

Изображение

Моите палми са от костилки...Засаждам ги около 20 април до 1 май и ако не са стари - за около 20-25 дни поникват.Ако са с хубава почва и наширочко - в края на първото им лято достигат ето този размер...

Изображение

Re: Вашингтония /Washingtonia/

23 Апр 2009, 16:18

Откъде се купуват костилките за Вашингтония?Имам я от есента, с 3 листа си я купих и все още си е така,а и са бледи.Мисля 4е много я преполях,защото върховете й са кафвви.Дали ще се оправи,сега не я поливам толкова много.

Re: Вашингтония /Washingtonia/

23 Апр 2009, 20:42

Iliqna_81 написа:Откъде се купуват костилките за Вашингтония?Имам я от есента, с 3 листа си я купих и все още си е така,а и са бледи.Мисля 4е много я преполях,защото върховете й са кафвви.Дали ще се оправи,сега не я поливам толкова много.

Вашингтонията иска много светлина и топлина,за да се развива и през зимата в помещение.Но ако е на хладно - и си поливала - резултатът е логичен...Сега може вече да се изнесе на остъклен балкон,а на неостъклен - зависи откъде си...но ти си забравила да споменеш май това....
Костилки може да си поръчаш от тук например...
http://bg.kpr.sk/
но много по-сигурно е да ти донесе някой познат,посетил Гърция,Италия,Франция,Испания....защото ако ти продадат стари костилки,има да чаааакаш да поникнат.....

Re: Вашингтония /Washingtonia/

29 Апр 2009, 10:07

Благодаря за съвета,ве4е я изнесох отвън на балкона и дано да се оправи.

Re: Вашингтония /Washingtonia/

29 Апр 2009, 14:21

Iliqna_81 написа:Благодаря за съвета,ве4е я изнесох отвън на балкона и дано да се оправи.

Като се постопли и забележиш,че пуска нов лист - почни да я ториш с водата за поливане - аз ползвам зелен кристалон веднъж на 10 -тина дни.

Re: Вашингтония /Washingtonia/

30 Апр 2009, 17:11

мойта си е взех от разсадник,не двегодиние,но след като е пресадих се получиха пожълтели листа.мисля че това е нормално.Отрязох ги.В момента нараства с нови листа.Надявам се да е отгледам,понеже миналото лято загубих една,немога да си обясня защо....мисля това лято да не е пресаждам в друг съд,можеби следващата година.
в пазарджик ги има около 13-15 лева,вече са на тригодини растенията при едни познати.

Re: Вашингтония /Washingtonia/

01 Май 2009, 12:51

cvetar написа:Като се постопли и забележиш,че пуска нов лист - почни да я ториш с водата за поливане - аз ползвам зелен кристалон веднъж на 10 -тина дни.

А с Нутризол става ли,защото в агро аптеката нямаше Кристалон и ми препоръ4аха Нутризол-листен 20.20.20+микроелементи.Оросих и наторих другите си цветя с него.А относно Вашингтонията-изрязах двете й листа,като оставих само средното и макар и сухо и пожълтяло запо4на да се разперва.

Re: Вашингтония /Washingtonia/

01 Май 2009, 13:52

Iliqna_81 написа:
cvetar написа:Като се постопли и забележиш,че пуска нов лист - почни да я ториш с водата за поливане - аз ползвам зелен кристалон веднъж на 10 -тина дни.

А с Нутризол става ли,защото в агро аптеката нямаше Кристалон и ми препоръ4аха Нутризол-листен 20.20.20+микроелементи.Оросих и наторих другите си цветя с него.А относно Вашингтонията-изрязах двете й листа,като оставих само средното и макар и сухо и пожълтяло запо4на да се разперва.

Става,да...като гледам,той е почти като зеления кристалон,който е 18:18:18 плюс микроелементи...

Re: Вашингтония /Washingtonia/

30 Окт 2009, 18:22

[Здравейте!Искам да помоля за малко помощ-имам 3 палми Вашингтон,но от около година листата им стават жълти и много рядко излиза ново листо.Аз не съм много голям спец и затова моля за вашата помощ...Като видях вашите палми....

Re: Вашингтония /Washingtonia/

30 Окт 2009, 18:41

vili76 написа:[Здравейте!Искам да помоля за малко помощ-имам 3 палми Вашингтон,но от около година листата им стават жълти и много рядко излиза ново листо.Аз не съм много голям спец и затова моля за вашата помощ...Като видях вашите палми....

Добре дошъл/ дошла.../ !? Вили...Моля да покажеш снимки на палмите - това,че не се развиват добре може да се дължи на различни причини ...Снимай отблизо и листата - искам да се види дали нямат щитовидни въшки - светлокафеви овални,2-3 мм големи,обикновено от долната страна на листата се развиват по-често,отделят и лепкав сок...Как да ти кажем дали грешиш,ако ти не описваш нищо - колко са големи,кога са пресаждани последно,къде растат - на колко светло,с каква почва са,с какво и дали ториш изобщо палмите - ами вземи поразкажи малко,че да вденем къде евентуално са ти грешките.А снимки пусни тук непременно.... :pp4
Добави отговор