Switch to full style
раздел палми
Добави отговор

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

03 Фев 2009, 11:00

През пролетта мъжа ми ми подари сикас. Беше с 5 много добре оформени листа и се развиваше чудесно- до зимата. Не съм го изнасяла навън дори и лятото да не би да е на течение. Добре си беше и вътре, явно мястото му харесваше. Когато обаче трябваше да го преместя и светлината му дойде сигурно малко започна да жълтее. Всичките му листа изсъхнаха. Отрязах ги. Казаха ми, че ако стеблото му е твърдо може и пак да пукне и изкара листа. Вярно ли е това?

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

03 Фев 2009, 14:42

milenskaj написа:През пролетта мъжа ми ми подари сикас. Беше с 5 много добре оформени листа и се развиваше чудесно- до зимата. Не съм го изнасяла навън дори и лятото да не би да е на течение. Добре си беше и вътре, явно мястото му харесваше. Когато обаче трябваше да го преместя и светлината му дойде сигурно малко започна да жълтее. Всичките му листа изсъхнаха. Отрязах ги. Казаха ми, че ако стеблото му е твърдо може и пак да пукне и изкара листа. Вярно ли е това?

Налага се сама да провериш... :) Цикасът не е капризен,ако не го местиш и не му променяш рязко условията на отглеждане....Сега внимавай с поливането - като е без листа,се нуждае от по-малко вода - да не го преполееш .Осигури му по възможност много светлина и да е на топло...

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

08 Фев 2009, 13:41

Искам и аз да се включа в темата за цикаса
Подариха ми цикас на 26.01.2009г. и като го разпаковах от целуфана жидях че киренчетата са ми ислезли от саксията отдолу тои е е 5 добре ухорменои листа ,а в почвата до шишарката има някакви малки топчета които изглехдат като издънки на бебета. Искам да попитам някой които може да ми каже кога се пресажда и дали трябва да го пресадя и в колко до голяма саксия.
И да пипитам някой дали са му се появявали бебета и ако го пресада да ги покрия ли с земя или да ги иставя отгоре както са?

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

08 Фев 2009, 14:16

victory_ написа:Искам и аз да се включа в темата за цикаса
Подариха ми цикас на 26.01.2009г. и като го разпаковах от целуфана жидях че киренчетата са ми ислезли от саксията отдолу тои е е 5 добре ухорменои листа ,а в почвата до шишарката има някакви малки топчета които изглехдат като издънки на бебета. Искам да попитам някой които може да ми каже кога се пресажда и дали трябва да го пресадя и в колко до голяма саксия.
И да пипитам някой дали са му се появявали бебета и ако го пресада да ги покрия ли с земя или да ги иставя отгоре както са?

Корените трябва да са в почва - мисля,че трябва да се пресади в саксия с по-голям размер...Но е хубаво да пуснеш тук снимка на цикаса ти - за да видим тези топчета дали не са нещо друго - производителите на цветя често ги използват,напълнени с дълговременно действащи торове.

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

08 Фев 2009, 15:51

не ги разбирам цикасите но ще кажа нещо принципно
и да внимавате много :-da
тези бели топчета в корените на много китки са вид бавноразграждаща се тор и не бива да се махат и пипат...

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

10 Фев 2009, 12:41

значи тези белезникави образувания не са на самите корени или вътре в почвана те да на повърхноста и са закрепени кум шишаркатав неината основа точно над почвата на другият краи има няколко които излизан от почвата като издънки като ги пипам са твърди и едното се опитах да ги отделя от почвата и видях че в земята има коренче
според мене това са млади издънки които пускат котените
това са снимки на моят цикас, ще направя още....
http://snimka.bg/album.php?album_id=339677

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

11 Фев 2009, 13:48

щастливка си ако имаш и малки в саксийката.
видях по пазара да продават на няколко места цикаси.направи ми впечатление че на едното место по шишарката има някаква можеби плесен,мъхъл,едно сиво по нея.дали е наистина мухъл се чудя.

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

14 Фев 2009, 10:35

вече направих по хубава снимка и я качих тук http://www.snimka.bg/album.php?album_id ... d=10551853
на моят цикас са му излезнали корените от саксията и мисля че сега му е времето да го пресадя но се притеснявам да не навредя евентуално на бебетата ,ако наистина са бебета и дали когато го пресадя да ги покрия със земя или не
това е че моите не са мъхести образувания а са твърди и белички

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

14 Фев 2009, 11:43

Бре, ма е интересен тоя твой цикас - прилича на рибка, която хвърля хайвер..., със сигурност това не са торни топчета, дано да е каквото всички искаме - бебчета цикаси! И аз имах преди години - и на мен мъжът ми чак от Израел го домъкна, но така и не оживя...., а иначе в подходящи условия е прекрасен. И само на има-няма 200 км. от нас - в едно градче в северна Гърция - Хрисополи, ето как си расте на пътя просто...

Изображение

Re: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЦИКАС

14 Фев 2009, 16:15

Дани строхотен е тоз цикас но тук едва ли ще вирее на улицата.
Ако знам,че ще може ще си взема. :-vv :f :-v
Добави отговор