Switch to full style
Форум кактуси
Добави отговор

Студоустойчиви кактуси и сукуленти

05 Апр 2009, 22:56

Студоустойчиви кактуси и сукуленти

Ако някой знае случайно името на този зимоустойчив кактус, може да го напише.

Изображение

Изображение


Този, вече го знам.. Опунция! Цъфти в жълти красиви цветове летем. Ще го снимам по-натъй.

Изображение

Изображение

Това е нова придобивка, този сукулент също зимува отвън и цъфтял красиво в лилаво. Ще чакам с нетърпение.

Изображение

Изображение

Тази алпийска роза - седум семпервивум си го носим за спомен от връх Вихрен. От една миниатюрна розичка сега е цяла туфичка.

Изображение

Този седум се навира навсякъде измежду цветята и камъните. Цяла зима е зелен, а лете цъфти в бяло и става също красив като каскаден вид.

Изображение

Изображение

Този е направо разкошен, по име неизвестен. Сега цъфти в жълто, но уви, снимката ми е размазана и утре ще трябва да го снимам пак.

Изображение

Re: Студоустойчиви кактуси и сукуленти

06 Апр 2009, 11:23

zamakat страхотни екземпляри имаш. На първата снимка е пак опунция но не смея да я определя точно каква. Ако цъфти червено може да е Opuntia subulata. Другата ти опунция, която казваш, че цъфти в жълто мисля, че е Opuntia humifusa.
На мен ми са слабост семпервивумите. Видовото им разнообразие е огромно и могат да се правят скални кътове, които да изглеждат буквално като дъга.
Тепърва започвам да колекционирам от тях, още не съм се втурнала да купувам, ама малко ми трябва :)
ето ги и мойте сладури :-D
Изображение
в този издълбан морски камък някога дядо ми е хранил прасетата
Изображение
Изображение
дядо ми е имал повече от едно прасе :)
Изображение
двата камъка мъжът ми си ги взема от село и после аз им намерих предназначение, сега всяка сутрин като мина покрай тях ми замирисва на море и денят ми започва с прекрасни мисли :da1

Re: Студоустойчиви кактуси и сукуленти

06 Апр 2009, 23:15

Супер яко, тези махнатите ги нямам. А ти знаеш ли, че Седум Семпервивум е най-ефикасното лекарство за уши, което знам. Като капна една-две капчици от сока на листенцето на най-обикновенната алпийска розичка, дето расте в селата по керемидите на покривите по довари и тоалетни. Болката в ушите на децата веднага преминава. Лятото така съм лекувала и клиенти в ресторанта с възпалени уши от морето, от студаната вода. А ето сега и още няколко такива розички.

Изображение

Ето един неизвестен за мен сукулент, който е много красив според мен.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Зимува си отвънка. Нели, твоята колекция от сукуленти отвънка ли зимува?

Re: Студоустойчиви кактуси и сукуленти

07 Апр 2009, 08:52

И моите сукуленти са студоустойчиви и най интересното е, че зимуват успешно в нашата част на българия. В най-студените дни когато паднат температурите до -20 градуса се задържат поне 10 дни и милите ми сукулентчета оживяват :)
Това за ушите баба ми го въдеше и аз съм го ползвала за децата понякога :-D

Re: Студоустойчиви кактуси и сукуленти

08 Апр 2009, 20:02

Zamakat, лилавоцъфтящият ти сукулент е делосперма - Delosperma cooperi, бялоцъфтящият седум е Sedum album. Семпервивумът може да бъде определен като цъфне. А от жълтоцъфтящият седум бих те помолила за едно парченце, като идваш. Толкова раноцъфтящ седум нямам, но за сметка на това имам и другата делосперма (жълтоцъфтяща) Delosperma nobigeum.
Добави отговор