Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Кактуси от семена!

Форум кактуси

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот marchela » 20 Яну 2009, 09:02

Щом се появи и спеца по кактусите-НЕЛИ няма да имате повече никакви проблеми!Тя е най-добрата. :) :) :-D
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Neli Maneva » 20 Яну 2009, 09:17

marchela написа:Щом се появи и спеца по кактусите-НЕЛИ няма да имате повече никакви проблеми!Тя е най-добрата. :) :) :-D

напротив, аз съм най-зле от най- добрите :-da
Имам много да чета и уча. Но познавам хора истински специалисти в тази област и безкрайно им се възхищавам :P
Пък и тука виждам някой познати имена които са много напред с материала относно кактусите и с по-дълъг опит от мен. А, опитът е най-важен в отглеждането на растения :-D
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Charodeika » 20 Яну 2009, 11:46

Едно въпросче ,кой кактус е най готин и си струва да се гледа :f
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот scleri » 20 Яну 2009, 16:05

На тая грешна земя има около 2800 вида кактуси. Най мъничките едва достигат два сантиметра. Най-големите до 22 метра. Стъблата на повечето са в различните отенъци на зеленото, но има и бели, керемидено червени, тъмно кафяви до почти черни. Има дори кактуси със сини стъбла. Някои са голи, а на други стъблата са плътно обвити с бодли. На някои бодлите са дълги два, три милиметра, а на други достигат 30 и повече сантиметра. Има кактуси с бодлички тънки като косъм, а има и с бодли дебели повече от сантиметър. Има видове цветовете на които едва се подават измежду бодлите и мъха който покрива върховете им, а на други цветовете достигат повече от 15 сантиметра в диаметър. Някои кактуси цъфтят веднъж годишно, други през цялото лято. Някои правят по две, три цветчета други се обсипват едновременно с няколко десетки цвята. Цвета най-често е червен или жълт, но може да е бял, светло розов или резедаво зеленикав. Повечето кактуси са топлолюбиви, но има и такива които издържат до минус двайсет и пет градуса. Тези които произхождат от саваните на Южна Америка искат водичка всяка седмица, а има видове които се поливат веднъж годишно, и ако лятото се случи хладно и влажно може да се наложи да се прескочи и тази поливка.

Така че избирай. Който ти хареса най-много него си ибери, но знай че няма човек с един кактус. Или нямаш въобще, или като се срещнеш с бодливата им красота напълваш цялата си къща. И то завинаги.
Аватар
scleri
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 20 Яну 2009, 15:44

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Charodeika » 20 Яну 2009, 16:09

Засега ще се задоволя със семената ,а после ще видим :D
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот scleri » 20 Яну 2009, 18:23

Една любов може да започне по всякакъв / дори най странен / начин. Защо любовта към кактусите да не започне от едно пакетче семенца. Друг е въпроса че човек обикновенно стига до семената след като няколко години се е занимавал с кактуси. Те дават възможност най-бързо и сравнително евтино да се обогати една колекция. Сеидбата им обаче коренно се различава от сеидбата на масово разпространените цветя и зеленчуци. Ако искаш да имаш някаква вероятност за успех трябва да знаеш че кактусовите семена се сеят при максимална стерилност, за да поникнат имат нужда от светлина, топлина / около 25 градуса / и постоянна влага.

Ако имаш време и желание можеш да прочетеш по подробно по темата на адрес - http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=80&t=7310&p=277617#p277617
Там съм се разпрострял малко повече от необходимото, но надявам се да ти е полезно.
Аватар
scleri
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 20 Яну 2009, 15:44

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот zamakat » 20 Яну 2009, 22:33

Май като гледам както й никнат на 100%,Нели май има 1600вида кактуси като сем. Серафимови,а може и повече. Не се съмнявам,че колекцията й е страхотна. И ако не я затрудняваме я молим да ни пусне една снимчица.Голямо удоволствие ще е за нас.Защо имам чувството, че много малко хора в Б-я се наемат с такава трудна бойна задача-като покълването на кактуси от семена.Браво и благодарим :da1 :f
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Neli Maneva » 21 Яну 2009, 10:08

Здравей zamakat!
Занимавам се с кактуси от 7-8 години. Колекцията ми не е голяма, по-точно млада е. Понеже живея в провинцията ми беше трудно да купувам кактуси. Трябваше да се отиде до най-близкият голям град, аз съм между гр.Разград и гр.Русе. Преди 8 години нямах нет, не познавах нито един кактусист, нямах литература. Всичко което беше написано по списания и вестници биваше издирено и прочетено. Та в един вестник прочетох за колекцията на сем.Серафимови имаше и много мътна снимка пишеше от къде са. Написах им писмо същата есен с молба да ми изпратят ако е възможно мамиларии. Тогава идея си нямах колко многобройно е семейството на мамилариите. Пролетта хората ми изпратиха 20 вида семеначета големи колкото бобчета и така се завъртя моята въртележка. В момента имам много познати кактусисти. С някой от които мога да кажа сме приятели. Благодарение на интернета и познатите, ръцете ни станаха много дълги, купуват се качествени семена и растения с полеви номера.
Като пиша, че в зеолит съм постигнала 100% кълняемост и при това всичките ми растения са живички, това незначи че са хиляди. Сея на сезон не повече от 20 вида от по 10 семенца. Миналата година насях 10 вида астрофитуми, които растат адски бавно. Това което ми е излишно го подарявам на познати кактусисти, с по-малки колекции. Аз също имам растения които са ми подарени.
Имам около 500 кактуси и сукуленти, много малко са големите растения. Надявам се след десеттина години вече колекцията ми да прилича ама на съвсем истинска колекция.
Ето и линк към албумите ми:
http://www.nelimaneva.snimka.bg/album.p ... _id=234258
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Gradinar » 21 Яну 2009, 10:30

Neli Maneva написа:Здравей zamakat!
Занимавам се с кактуси от 7-8 години. Колекцията ми не е голяма, по-точно млада е. Понеже живея в провинцията ми беше трудно да купувам кактуси. Трябваше да се отиде до най-близкият голям град, аз съм между гр.Разград и гр.Русе. Преди 8 години нямах нет, не познавах нито един кактусист, нямах литература. Всичко което беше написано по списания и вестници биваше издирено и прочетено. Та в един вестник прочетох за колекцията на сем.Серафимови имаше и много мътна снимка пишеше от къде са. Написах им писмо същата есен с молба да ми изпратят ако е възможно мамиларии. Тогава идея си нямах колко многобройно е семейството на мамилариите. Пролетта хората ми изпратиха 20 вида семеначета големи колкото бобчета и така се завъртя моята въртележка. В момента имам много познати кактусисти. С някой от които мога да кажа сме приятели. Благодарение на интернета и познатите, ръцете ни станаха много дълги, купуват се качествени семена и растения с полеви номера.
Като пиша, че в зеолит съм постигнала 100% кълняемост и при това всичките ми растения са живички, това незначи че са хиляди. Сея на сезон не повече от 20 вида от по 10 семенца. Миналата година насях 10 вида астрофитуми, които растат адски бавно. Това което ми е излишно го подарявам на познати кактусисти, с по-малки колекции. Аз също имам растения които са ми подарени.
Имам около 500 кактуси и сукуленти, много малко са големите растения. Надявам се след десеттина години вече колекцията ми да прилича ама на съвсем истинска колекция.
Ето и линк към албумите ми:
http://www.nelimaneva.snimka.bg/album.p ... _id=234258


Нели къде между Разград и Русе си? Аз често пътувам натам!
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Кактуси от семена!

Мнениеот Neli Maneva » 21 Яну 2009, 11:15

от гр.Кубрат съм.
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към Кактуси

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron