Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

раздел луковични

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Phanagoria632 » 24 Май 2013, 19:17

И аз да се вмъкна с въпросче.
По това време късно ли е да очаквам цвят?
Ще разкажа цялата история с това растение защото малко ме обърква и немога да преценя правилно за цъфтежа.
Значи ... майка ми си гледаше две луковици но не помни от кога. Две или три години. Есента на миналата година и писнало да чака и рече че ще ги изхвърля. Аз естествено ги прибрах с голяма радост (то и плевел да беше пак щях да го прибера защото ми е жал да изхвърлям цветя). Взех ги края на октомври. За съжаление поради куп причини неможах да ги посадя веднага и това направих края на ноември. Бях ги получила с отрязани листа и корени (като на стария чесън по магазините). Бройката на луковиците беше две големи около 6-7 см диаметър и две малки около 3 см в диаметър. Двете големи в големи саксии и имат около 3 пръста разстояние от луковицата до стената на саксията от всички страни. започнах да поливам и торя. Изпозвах каквато тор имах разтворена в дадения момент. Първо беше някаква 20-20-20 после лактофол за цъфтящи и за стайни. Преди месец ги поливах с жълт кристалон. А сега смесвам 2капачки лактофол за стайни и 1капачка за цъфтящи.
Ето го и визуално към днешна дата
Изображение
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 24 Май 2013, 20:24

Тези лукчета не просто "трябва да се гледат"...Има общи неща,правила...без които няма да цъфнат,каквото и да им баеш.Сега,както си почнала - всички луковички да са в саксии с хубава пръст,и сложени на слънце - тераса,двор - каквото имаш.И така цяло лято поливаш,ториш и гледаш да направят колкото може повече листа.Повече листа - повече цветоноси за напролет...Есента,някъде края на октомври при захлаждане прибираш в хладна и не слънчева стая,където не превишава температурата 10-15 градуса,за да ги приспиш 4 месеца...може и по-хладно да е,но да не се допусне под нулата там при съхранение.И ги забравяш до февруари,като само преглеждаш и махаш сухите и пожълтели листа от саксиите.Поливаш много рядко,веднъж в месеца с много малко вода,защото лукчетата са приспани и може да изгният.Нормално е при това засушаване да пожълтеят листата им и да изсъхнат,това да не те притеснява - важното е да се опази луковицата незамръзнала и неизгнила.Изгниване през зимата допускат тези,които поливат приспаните луковици - затова внимавай с поливането.
И така в края на февруари и началото на март /поне при моите условия е така/,се показват първите връхчета на нови листа от центъра или на цветоноси отстрани на луковицата.Различните го дават различно - някои първо вадят листи и после отстрани избива и връхчето на цветоноса им...а при други първо покарва цветоносът им,и после развиват листа.Ще видиш и твоите как ще се развият напролет.И като видиш цветоноса /обикновено избиват отстрани на луковицата,а не в центъра,където вадят листа/преместваш саксията на топло и светло и много малко поливаш,като постепенно с нарастването на цветоноса следиш почвената влага и редичко поливаш по малко,отстрани,а не върху луковицата.При мен разцъфтяват през април и май.
Без такова приспиване в хладно помещение през зимните месеци цвят няма да видиш...или ако цъфне някой,ще е в необичайно време.
За торене аз ползвам зелен кристалон.А за цъфтеж вече май е късно да очакваш,особено ако не са били приспивани луковиците.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Phanagoria632 » 25 Май 2013, 21:25

Значи продължавам си по схемата ... подхранване до дупка :) И както и при хората след хубава вечеря на всеки му се доспива ... та и тях слагам да поспинкат ... И на пролет с нови сили :)
Направо нямам търпение да им видя цветовете ... :pp3
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 23 Ное 2013, 12:15

Време е за прибиране и на тези цветя в хладно помещение до пролетта.Прогнозата е за застудяване и не я пренебрегвайте.Не поливайте прибраните хипеаструми по време на тази зимна почивка или ако го правите,да е съвсем по малко.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 05 Яну 2014, 00:06

Още в първите дни на 2014 г забелязох подаващите се отстрани на луковичките цветоноси...Айде хаирлия да е ! :) А вашите как са ?
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Phanagoria632 » 15 Яну 2014, 18:42

на моите чак сега започват да им съхнат листата ... нямам идея добре ли е зле ли е ....но ми се струва че и тази година няма да видя цвят
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 15 Яну 2014, 18:48

Phanagoria632 написа:на моите чак сега започват да им съхнат листата ... нямам идея добре ли е зле ли е ....но ми се струва че и тази година няма да видя цвят

Можеш да им подобриш положението с изпитан трик. Вземи и изрежи с остро ножче листата на всички луковици на 1-2 см над нивото на почвата в саксията.С това ще предизвикаш желания поврат към стремеж да формират цветонос ако разбира се,са били на хладно досега в зимните месеци след летния си растеж. А ако нещо този съвет те съмнява, да знаеш - при мен всяка късна есен се прави така с всички луковици наред .Виж резултатите как ми цъфтят...назад в темата. И сега са с по 2-3 напъпили цветоноса вече.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Phanagoria632 » 16 Яну 2014, 20:51

За съжаление не посмях да ги изнеса на стълбището при мушкатата понеже имаме много прибрани и жалостиви съседи или гости на съседи. До сега са стояли в неотопляема стая но температурата не е падала под 12 градуса а през деня е и около 16 ... но определено ще последвам съвета още тази вечер :pp3
П.П. на галемите луковици има детки ... да ги отстраня ли ... /с добре развити листа са/
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 17 Яну 2014, 17:36

Phanagoria632 написа:П.П. на галемите луковици има детки ... да ги отстраня ли ... /с добре развити листа са/


След изрязване на листата на старите луковици изчакай как ще се развият.Ако решат да пуснат цветоноси и ти ги разбуташ да махаш детки,може да загният ...Затова не пипай сега детките - след прецъфтяване на цветоносите ще ги отделиш при подновяването на пръстта в саксиите.Детките трябва да са с поне 3-4 хубаво развити листи и поне 2-3 коренчета,които много лесно се отчупват - затова внимавай при преместването им.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Phanagoria632 » 18 Яну 2014, 01:28

Лоша работа ... оплесках я ... отстраних детките .... Много късно видях отговора че нямах следобед нет а нямах идея кога пак ще имам време и спокойствие за да им обърна подобаващото внимание... както и да е ... важното е че научих много неща и от сега започвам да ги спазвам и догодина се надявам да цъфтиме и ние :b
Отстранените детки бяха по две на луковица. С доста добре развита коренова система. Не обърнах внимание на броя на основните корени но бяха добре разклонени и бебетата много лесно се отделиха от майката. Корените бяха дълги с много разклонения. Листата ... от една детка отрязах 4 , от друга 5 , а остонолите две по 3. Това което ме разочарова е че майките не бяха чак толкова големи колкото очаквах около 6 см. в диаметър. което пък ме води на мисълта че и да не ги бях пипала пак нямаше да цъфнат.
Има нещо което ми направи огромно впечатление и сега съжалявам че не се сетих да снимам. И на четирите детки корените бяха някакси отделно от майчините имам предвид че не бяха оплетени. Сякаш някаква невидима преграда беше начертала границите между корените на майката и детките ... незнам как да го обясня по разбираемо защото ми е много необяснимо като явление.
Много ти благодаря Цветар и ти желая много успехи през тази година :pp4
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към ЛУКОВИЧНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron