раздел луковични
Добави отговор

Спрекелия

16 Май 2009, 15:52

Между летните луковични постоянно спорят за първото място Исменето и Спрекелията.
Исменето даже се надига на пръсти - да покаже колко голям цветонос има. Не пропуска да подчертае колко уникално са поставени тичинките й. Как приятно ухае. И колко е в крак с модата с "разнищения ръб" на цветната си чашка.
:P
Спрекелията казва само едно: "Аз съм огненочервена и разтуптявам всяко сърце." :-p

Изображение

Изображение

Изображение

Re: Спрекелия

16 Май 2009, 17:27

Моят опит със Спрекелията завърши твърде печално. Насадих през пролетта, поникна мълниеносно преди да изкара листата, цъфна разкошно и на другия ден от силното слънце и жегата беше прецъфтяла. Като прибавим и наличието на само един цвят - след това имаше само листа. Тъй като ме ядоса, я оставих да презимува в почвата на открито - не оцеля. Исменето е доста по-голямо и има няколко цвята. Цъфтежът е по-продължителен. Аз съм за Неринето. Цъфти по-късно, по-продължително, по-красиво и зимува навън.

Re: Спрекелия

16 Май 2009, 17:40

Мериголд написа:Моят опит със Спрекелията завърши твърде печално. Насадих през пролетта, поникна мълниеносно преди да изкара листата, цъфна разкошно и на другия ден от силното слънце и жегата беше прецъфтяла. Като прибавим и наличието на само един цвят - след това имаше само листа. Тъй като ме ядоса, я оставих да презимува в почвата на открито - не оцеля. Исменето е доста по-голямо и има няколко цвята. Цъфтежът е по-продължителен. Аз съм за Неринето. Цъфти по-късно, по-продължително, по-красиво и зимува навън.


Жалко, точно тогава не е трябвало да се ядосаш! :l Луковица на 2 сезона имаше и втори, и трети цвят. А ако засадиш напролет старата заедно с младите луковици, вече цъфтят няколко. Тази пролет изпонаподарих 3 стари и 5-6 млади луковици. Оставих си само 1 стара и 2 млади. Пак опитай със Спрекелията и изчакай да обрастне с много луковици да видиш какво става :( Неринето го чаках 2 години да цъфне и накрая ми изчезна. Но догодина ще опитам отново.
:da

Re: Спрекелия

17 Май 2009, 10:28

s_t_m написа:
Мериголд написа:Моят опит със Спрекелията завърши твърде печално. Насадих през пролетта, поникна мълниеносно преди да изкара листата, цъфна разкошно и на другия ден от силното слънце и жегата беше прецъфтяла. Като прибавим и наличието на само един цвят - след това имаше само листа. Тъй като ме ядоса, я оставих да презимува в почвата на открито - не оцеля. Исменето е доста по-голямо и има няколко цвята. Цъфтежът е по-продължителен. Аз съм за Неринето. Цъфти по-късно, по-продължително, по-красиво и зимува навън.


Жалко, точно тогава не е трябвало да се ядосаш! :l Луковица на 2 сезона имаше и втори, и трети цвят. А ако засадиш напролет старата заедно с младите луковици, вече цъфтят няколко. Тази пролет изпонаподарих 3 стари и 5-6 млади луковици. Оставих си само 1 стара и 2 млади. Пак опитай със Спрекелията и изчакай да обрастне с много луковици да видиш какво става :( Неринето го чаках 2 години да цъфне и накрая ми изчезна. Но догодина ще опитам отново.
:da

Спрекелията ми е нова и сега пуска някакви листенца, а неринето ми вече е отвън вече5-6 години ,но за туй време за съжаление е цъфнало само един път,поне му видях цвета.Цъфна някъде преди студа, едно от последните цветя.На следващата година извади детки и сега се вече 4-5 , но не цъфти нещо, може би остана много на сянка, не знам.

Re: Спрекелия

30 Май 2009, 10:17

И втората ми спрекелия изненадващо цъфна.

Изображение

Re: Спрекелия

03 Юни 2009, 16:56

Много красиво ,дълго да те радва .

Re: Спрекелия

04 Юни 2009, 19:45

:? невероятна красавица.
Браво-нека те радва дълго с цвят. :da1

Re: Спрекелия

04 Юни 2009, 19:51

Благодаря ви, момичета, че харесвате китката ми! Истинската изненада е, че първата има втори цветонос и до ден-два и тя ще цъфне!!! :da

Re: Спрекелия

08 Ное 2009, 09:14

Улисани в работа лятото не можах да ви покажа моите спрекелии.Извинете за закъснението.Сега ги извадих и просуших . Ако някой има опит с презимуването им моля да каже как ги овардва зимата.
Изображение

Изображение

Изображение
Добави отговор