Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Сауроматум(Sauromatum)

раздел луковични

Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот tancheto86 » 27 Мар 2009, 13:54

Еми понеже станах царицата на картофите :) :) ,айде една темичка и за Сауроматома.

Родината на растението е Индия.
Латинското му име е Sauromatum,но поради големия му интерес и формата на грудката наподобяваща картоф го наричаме картофена палма.Растението е от семейство Змиарникови((Аracea).
Интересното при него е че цъфтеж може да има дори без да е засадено в почвата.Размножава се чрез грудките,който се образуват в почвата от майчината грудка.Цвета наподобява голяма свещ и има миризма на мърша,но за щастие трае само няколко дни.Цъфтят само добре изхранените грудки.През есента листната му маса умира,грудките се изваждат от саксията и се оставят на тъмно, сухо и топло място.
Растенията се размножават через разделяне на грудките рано напролет. Засаждайте ги в богата на хранителни вещества, лека почвена смес.
Ето и няколко снимчици:
Изображение


Изображение

Изображение

Изображение
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот victory_ » 27 Мар 2009, 21:06

много е хибаво,бих искала да се сдобия с грудка за да си я захвана
Аватар
victory_
Малко цвете
 
Мнения: 59
Регистриран на: 03 Фев 2009, 20:18
Местоположение: Костинброд

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот tancheto86 » 27 Мар 2009, 21:14

victory_ написа:много е хибаво,бих искала да се сдобия с грудка за да си я захвана

С удоволствие бих ти дала,но мойте вече ги засях и изникнаха даже :da :da :da ако до есента не намериш,като ги извадя ще ти дам. :f
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот victory_ » 30 Мар 2009, 13:40

ще чакам
разкажи ми повече за това цвете ,какво обича ,светлина,вода,
дали може да се изнася на вън
Аватар
victory_
Малко цвете
 
Мнения: 59
Регистриран на: 03 Фев 2009, 20:18
Местоположение: Костинброд

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот victory_ » 30 Мар 2009, 13:47

искам да попитам една приятелка има малка грудка и била решила да я пресади като вече са и били излезли листенцата,защота в саксията имало и др.цвете опитала се да откопае грудкана но неуспяла и се откъснали листата.Почудила се какво да прави със зелените листенца и го боднала в друга съксия директно в земята
каза че листат са си оатанали все тъка зелени до есента и когато наесен изсъхнало разровила земята и налерила още една грудка
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е?
Аватар
victory_
Малко цвете
 
Мнения: 59
Регистриран на: 03 Фев 2009, 20:18
Местоположение: Костинброд

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот tancheto86 » 30 Мар 2009, 17:25

victory_ написа:искам да попитам една приятелка има малка грудка и била решила да я пресади като вече са и били излезли листенцата,защота в саксията имало и др.цвете опитала се да откопае грудкана но неуспяла и се откъснали листата.Почудила се какво да прави със зелените листенца и го боднала в друга съксия директно в земята
каза че листат са си оатанали все тъка зелени до есента и когато наесен изсъхнало разровила земята и налерила още една грудка
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е?


Напълно възможно е! :-D
Сауроматомът може да цъфте даже и без да е засят в почвата.От майчината грудка се образуват други малки,който всяка година увеличават големината си.Когато разтвори листата си ика много вода и слънце.Моят се чувства отлично на вън.Когато изхвърли листата наесен вадя грудките и на пролет пак ги засаждам. :da :da :da
Много лесно цвете е.
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот victory_ » 18 Авг 2009, 09:04

Танче надявам се да не си ме забравила за картофчето.Аз несъм забравила и си чакам.Поздрави от мен.
Аватар
victory_
Малко цвете
 
Мнения: 59
Регистриран на: 03 Фев 2009, 20:18
Местоположение: Костинброд

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот stela75 » 18 Авг 2009, 14:43

До колкото знам т.нар.картофена палма се нарича Amorphophallus :) Наистина е много лесно за отглеждане растение но става по красиво след третата година.Тогава петната по стъблото му стават с оранжев цвят и наистина е необикновенно.
Аватар
stela75
Средно цветенце
 
Мнения: 104
Регистриран на: 15 Май 2009, 23:27
Местоположение: Славяново общ.Плевен

Re: Сауроматум(Sauromatum)

Мнениеот DarinaN » 18 Авг 2009, 19:55

интересно, и на мене по картинката ми се стори, че съм го срещала като аморфофалус .... макар че видове много .
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив


Назад към ЛУКОВИЧНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron