Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Дракункулус-Dracunculus vulgaris

раздел луковични

Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот zamakat » 17 Фев 2009, 16:27

Да пусна тая темичка ме подсетихте вие с туй постоянно ходене до Гърция-особено Илимили- дето каза, че мъжа й ходи често до там, сега пишман ще стане, няма да може да се отърве от поръчки. направо да почва бизнес.Чакайте да ви кажа сега за това невероятно растение.Една приятелка ми даде уж за" картофена палма", но и тя не знаеше какво точно е. Извади ми някакви издънки от двора си през мин. лято и в резултат имам 2 грудки, които още спят и не са умрели все още.По описание си мисля,че става въпрос за дракункулус. Знам,че някои от вас го имат и са споделяли опит по други форуми. Много ми е интересно какво стана по -натъй, пък може и ние да изнамерим някои подробности.Изображение
Изображение
Та ето какво прочетох за него-Дракункулусът е екзотично и атрактивно със своите цветови растение от сем Змиярникови,araceae.Растението е естествено разпространено в средиземноморския регион и най-вече в Гърция,остров Крит и островите в Егейско море,достигайки югозападните части на Турция.В тези региони на много места се е превърнало в плевелно.
За БГ това е рядък и защитен вид и се среща в Петричко.
Така, че Илимили така и така обработваш мажо си за сукуленти, така че можеш да го ограмотиш относно този плевел. :) Като ходи да знае какво да гледа :? -нали знаете, че друго вижда знаещото око. :P Ох, да знае човекът само как го подредихме ние тука. :-D Ти между другото няма ли да наминеш утре към АГРА-та, че да се запознаем и с тебе. :D Дано и твоя мъж е като моя- не само да ме търпи,но и да ми уйдисва на акълите :P - той отдавна е обработен и една лопата винаги стои в колата,с къса дръжка специално за такива плевели А този е от изключителните.Очаквам да споделите инфо,опит и снимки :D :)
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот КалиД » 17 Фев 2009, 21:32

Ако става въпрос за картофената палма,това е сауроматум.Имам я за първа година и още не съм я събудила.Даже не съм ровила за да видя има ли грудки,че зимува на студено.По старите грудки дават цвят,миришеш на мърша.След,като умре цвета се появяват листата. :)
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот zamakat » 20 Фев 2009, 21:12

Това "ухае" по същия начин. Но по другите форуми срещнах,че първо му излизат листа и после цвят. Прилича на аморфофалуса.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот Strict » 20 Фев 2009, 21:23

това яко ми прилича на аморфофалус
ама ши чакаме Невена да си каже тежката дума
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот zamakat » 20 Фев 2009, 21:39

Да, приличат си много, но са различни растения, поне така ми се струва.Четох една статия за него,но може ли да е сигурен човек -можена едно и също нещо да викат с различни имена.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот zamakat » 21 Фев 2009, 17:37

следсвието ми продължава-моите грудки май ще се окажат някаква картофена палма,но кой знае каква като не можем да я видим цъфнала.На приятелката ми живее отвън вече 7 години и и още не е цъфнала. Но не е и дракункулус защото й показах списанието и каза че нейното е друго. Но 100 проц. са едно семейство- Змиярникови,в което има ок 1800 вида.
Тук има една мнаго изчерпателна статия за тях.
http://images.google.bg/imgres?imgurl=h ... l%26sa%3DX
Ако въобще се покаже нещо ще се види какво е- дракон ли или не.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот КалиД » 23 Фев 2009, 00:00

Дължа Ви извинение,защото наистина е аморфофалус.Разлиствайки една книга за цветята намерих записки на аморфофалус и се сетих,че съм Ви подвела.Среща се с имена -"вуду-лилия","дяволски език","свещена лилия на Индия",змийско дърво.Растението е отровно ако се погълнат части от грудката,която прилича на картофче,от цвета или плодника,приличащ на мамулче.Грудките се садят в края на февруари и до края на март трябва да цъфнат.Цъфтят само големите грудки.Моите бяха малки и израстнаха само листата.По принцип, листата се появяват след,като прецъвти цвета.Листата приличат на картофените,затова и казваме картофена палма.Обича шарена сянка,може да се посади директно в градината.Почвата се поддържа влажна и се подхранва на 14 дни.Есента поливките се прекратяват за да отмрат листата.Грудките се съхраняват на топло и тъмно или в почвата до Февруари.Аз ви казах,че за първа година я имам и още не съм разбутала грудките,затова,който има опит да споделя. :)
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот Strict » 23 Фев 2009, 00:17

като ви прочетах че цвета има кофти миризма и разбрах че е аморфофалос...
другото дракункулус не го знам въобще какво е но си направих сметка че не могат две китки да имат лош мирис
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот svetlozelen » 22 Мар 2009, 19:51

Strict написа:като ви прочетах че цвета има кофти миризма и разбрах че е аморфофалос...
другото дракункулус не го знам въобще какво е но си направих сметка че не могат две китки да имат лош мирис

Различни са бе хора,аморфофалусът го имам,но листата са други,а цвета-съвсем различен.Това е /вишнавото/на картинката дракункулус-чак се и изненадах ,че любителя на редки видове не го е чувал.Търся си такова,ама не много усилено.....Вярно и двата вида са от сем.Змиярникови с характерните цветове,но ето и разликите,които са съществени:-Дракункулус-листа-подобни на пръсти и приличат на змийска кожа.,а на ...... :) ...фалуса листата са като на картоф и аз си му викам картофена палма.Спатата/цвета/ е бледозелен отвън и кафявопурпурна отвътре,а спандикса е тъмнопурпурно червен.Това е единствен вид и сорт,познат още като Арум дракункулус.Размножава се с издънки,не с грудки.
А когато Стрикт отгледа аморфофалуса,който му подарих,ще го видим и цъфнал,при мен вече 2 години не иска....пак си оставих една грудка да пробвам,ама есента пожълтява и клюмва,въпреки всичките ми усилия.
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Дракункулус-Dracunculus vulgaris

Мнениеот Алпина » 22 Мар 2009, 20:03

Aз си купих Arum dracunculus от една Флора. По-миналата зима успешно презимува съвсем на открито и лятото ме зарадва с цвят. Не помня снимах ли го, обаче. Надявам се и тази зима да не го е убила и ще го обява за успешно отглеждаем в условията на софийски климат. Иначе знам,че се среща естествено някъде към Кожух планина. И в Гърция, разбира се.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Следваща

Назад към ЛУКОВИЧНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron