Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

31 Май 2013, 18:22

И аз ти благодаря cvetar за бързия отговор! Доста изчетох, но всичко ми се струва много сложно и объркващо. На всичкото отгоре се съмнявам в сръчността на двете си леви ръчици... То това облагородяването не е като да си цъкаш по клавиатурката из нета.... :)
И все пак мисля към края на юли и началото на август да започна с някакви опити. Поне имам материал и желание... пък каквото стане накрая! :b

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

31 Май 2013, 18:25

Тая вечер го разчекнахме Цветар :)
Извинявай душа не е нарочно :b просто така се случихме :b :pp4

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

31 Май 2013, 18:32

Phanagoria632 написа:Аз се извинявам но отговора ти към въпроса на колежката чак сега ми се появи. Та за него ... Какъв е проблема на всеки едногодишен летораст от шипките през август тази година да се облагороди със спяща пъпк? До тогава ще полива обилно и ще има сокодвижение. Има два месеца да подготви и да си подбере резниците и леторастите?

А по моя въпрос --- Ясно вече :-p

Няма за какво да се извиняваш,нали се учите и без питане не върви.... :) Проблем да остави всички леторасти няма никакъв и да опита всички да ги облагороди - също няма проблем.
Но не може без снимка отблизо да се каже кой летораст е подходящ и дали става за целта.Няма как да се прецени колко са леторастите и кой колко е дебел.Затова по принцип се оставят няколко подходящи според собственика им и се облагородяват през август.Пък и ще ви дойде до главата и друг въпрос - как при 7-8-10 летораста гъсто разположени един до друг,ще стане да ги облагородиш на пъпка и да превържеш пъпките с тая ми ти тънка лентичка за превързване,която ще се омотае около другите и ще се ядосваш на лакомията си ?

Така че вече въпросът е практически и се усеща липсата на опит у вас - но това е нормално,момичета...Е затова се оставят 2-3 летораста и с лекота се превързват пъпките,даже да са по 2-3 в основата на всеки летораст.

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

31 Май 2013, 18:44

:) Бас ловя че гледката ще е за запис :) как се бориме с 10 летораста :) Догодина като облагородявам ще накарам някой да снима как се боря ... все ще има за какво да се посмеем :D А след години ще си кажем "ииииииии колко съм била тъпа - как не съм се сетила - то е толкова близо до акъла .... " Но с това уточнение Цветар ще ни спестиш най големия резил :b

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

31 Май 2013, 18:50

Phanagoria632 написа:Но с това уточнение Цветар ще ни спестиш най големия резил :b


Не само резила,ами и доста кръв и надрана кожа по пръстите и ръцете ще ви спестя - нали не забравихте,че става дума за шипка,която между другото е и с бодли по леторастите...

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

31 Май 2013, 18:54

Моите розички всеки ден се стараят да ми го припомнят макар и да не са шипки :)

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

12 Юни 2013, 00:54

Phanagoria632 написа:Я и аз да питам нещо че току що го видях. В саксията на щамбовата роза се е показал филиз от корена. Обикновино ги махам защото това са от шипковата подложка. Та този въпросния филиз ако го оставя да порасне още малко (примерно седмица) и го преместя в последствие в саксия дали ще стане за подложка догодина. Питам понеже миналата година като ги махах такива някои от тях си бяха с коренчета. По-точно ако отселее дали ще се е развил достатъчно за да бъде подложка.

След последвалите насоки от Цветар да докладвам по въпросът с издънката.
Отстраних я преди около седмица и към днешна дата се развива добре. Не е повяхнала, пораснала е със сантиметър, и има нови листенца на връхчето. Дано да стане номерът.
Също така възниква и един друг въпрос. Понеже за сега е посадена в кофичка от кисело мляко дали ще е добре да я пресадя есента в кашпата където възнамерявам да отглеждам вече облагородената роза? Или да изчакам пролетта?

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

12 Юни 2013, 09:07

Ако внимателно и с повече пръст около корените я преместиш,става и есента.

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

29 Дек 2013, 11:53

Поради топлото време сега можете да си извадите шипка за подложка,за да почака до пролетта за облагородяване.

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

15 Яну 2014, 18:40

Дано не съм закъсняла с това мероприятие ... аз имам една от есента но ми се искаше поне още една да облагородя защото любимите цветове са много

П.П. След като се отчаях с моята шипкова подложка (че не се е прихванала) вчера й клъцнах връхчето ... все още е свежа сърцевината. Притеснението ми е че кората все още стои като изсъхнала. Поливам, но не смея да поливам много понеже е на неостъклен балкон и ако паднат температурите много под нулата ме е страх да не измръзне. Междувременно подготвям една от другите ми рози за облагородяване. Тя е прихваната от резник от един букет купешки рози. За съжаление и при нея няма необходимото сокодвижение но е започнала да се облиства доста добре според мен. Тези дни ще ги снимам за да покажа какво точно имам предвид и да разбера дали правилно се ориентирам за този процес "сокодвижение".
Добави отговор