Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 20 Мар 2013, 15:57

И...след още само 9 дни,на 20 март,новата ми розичка е готова за засаждане навън...Сравнете със снимката от горния ми пост и вижте как бързо се развиха облагородените пъпки.

Изображение

Изображение

А така изглеждаха развързани същите облагородени пъпки на 18 февруари...Практически само за месец облагородените "на будна пъпка" пъпки от роза настигнаха в развитието си нормалните рози,посадени навън.

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 18 Май 2013, 20:30

Дойде време и да се фукна как цъфти вече двегодишната роза,която ви показах как създадох от подложка шипка миналата година.

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 23 Май 2013, 09:02

Здравейте!
Сигурно ви е писнало да го четете, ама аз да си кажа. Нова съм във форума и си признавам, че не съм изчела всичко, но имам един спешен проблем и много малко време за четене.
Имам две розички купени есента на гол корен (купих си 4 ама другите две се развиват прекрасно) ... та тия две не се развиват. И ми се струва че загиват :l
Имам една щамбова и още една от резник в тенекия от сирене които са в прекрасно здраве и са нацъфтели прекрасно.
Да си дойда на спешния проблем ... има ли шанс по това време на годината да взема спяща пъпка от от тези които не се развиват и да ги присадя на някои от от тези които се развиват? Много искам да направя всичко възможно за да успея да си ги прихвана. Или единствения вариант за това мероприятие е шипката?
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 23 Май 2013, 17:19

Phanagoria632 написа:Здравейте!
Сигурно ви е писнало да го четете, ама аз да си кажа. Нова съм във форума и си признавам, че не съм изчела всичко, но имам един спешен проблем и много малко време за четене.
Имам две розички купени есента на гол корен (купих си 4 ама другите две се развиват прекрасно) ... та тия две не се развиват. И ми се струва че загиват :l
Имам една щамбова и още една от резник в тенекия от сирене които са в прекрасно здраве и са нацъфтели прекрасно.
Да си дойда на спешния проблем ... има ли шанс по това време на годината да взема спяща пъпка от от тези които не се развиват и да ги присадя на някои от от тези които се развиват? Много искам да направя всичко възможно за да успея да си ги прихвана. Или единствения вариант за това мероприятие е шипката?

За нашите климатични условия хората отдавна са възприели два сезона и два начина за облагородяване.Единият начин е през пролетта "на будна пъпка", а другият начин е "на спяща пъпка" в края на лятото и началото на есента.
Така че по това време на годината няма още добре съзрели пъпки от ваши растения,за да извършите облагородяване и да се прихване пъпката.А шипката е за предпочитане,защото вие не знаете в какво състояние е подложката на вашата недобре развиваща се роза.Освен това вие не казвате /защото може и да не я знаете/ каква е причината да не се развива розата.Ами ако недай боже подложката или присадената част е болна,както нашумя случай скоро из форумите за бактериален рак по купени от наш производител рози ?
Ако ви се рискува - рискувайте...Но струва ли си ?
Повече за облагородяването "на пъпка" има в специалната ни тема.Ето я
viewtopic.php?f=17&t=103
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 23 Май 2013, 18:23

Убедена съм че не е от този рак. Гледах снимки как изглежда. При мен просто съхнат клончетата. Предполагам че кореновата система не се е развила. И немога да разбера дали е от преполиване или недостига вода до двата корена. За това предприемам тези спешни операции поне да опитам да ги прихвана. Да знам че съм направила всичко по силите си. Другите две рози са от същия производител и са доставени с една пратка. Те се развиват прекрасно. Ще прегледам тази вечер обстойно темите и утре ще действам. Това което малко ме пообърка е че на други места съм гледала че ги обмазват с нещо. При твоите показни не видях такова нещо. И другото нещо което не ми стана много ясно: трябва ли лентата с която обвиваш присадената пъпка да е много стегнато, както и може ли да се използва обикновено ластиче от тия дето връзват китките магданоз?
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 23 Май 2013, 18:44

Phanagoria632 написа: Това което малко ме пообърка е че на други места съм гледала че ги обмазват с нещо. При твоите показни не видях такова нещо. И другото нещо което не ми стана много ясно: трябва ли лентата с която обвиваш присадената пъпка да е много стегнато, както и може ли да се използва обикновено ластиче от тия дето връзват китките магданоз?


При облагородяване "на пъпка" не се замазват повърхности с овощарска замазка - то няма нищо за замазване,всичко е превързано и скрито под превръзката.Има производители,които при облагородяване на шипки при производство на рози потапят присадената пъпка във восък.
Овощарската замазка се ползва за замазване на раните при облагородяване "на калем".Там е нужно да се направи такова замазване.
Ластичетата от връзките магданоз не са подходящи.Аз съм описал с какво превързвам - това са лентичките,с които се плетат чувалите за съхранение на ориз,брашно...и такива се продават във всеки магазин за опаковки и торбички.Струват на нашия пазар 35-40 стотинки единия чувал.И има да си изтеглиш лентички от него за хиляди облагородявания.Описал съм как и какво ползвам в посочената вече по-горе тема за "облагородяване на пъпка".
И да,лентичката трябва да пристегне много стегнато и плътно отрязаното и напъхано щитче в Т-образния отрез на подложката ти.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 24 Май 2013, 14:13

Сега ви показвам резултата от облагородяването на шипки от миналата и от по-миналата година.Първата снимка е на жълтата роза от по-миналата година,чието създаване ви показах в постове пак тук по-напред

Изображение

а втората снимка показва миналогодишната червена роза,пак получена от облагородена шипка

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 26 Май 2013, 12:14

Здравейте! Аз и тук имам доста въпроси, но ще карам подред. Първия ми въпрос е- твърде късно ли е да си откопая шипка за облагородяване през август? Прочетох че се прави през зимата, но така ме сърбят ръцете, че нямам търпение :b Отказах се да спасявам две розички от есенно засаждане. Ще си ги набавя тази есен готови. За сметка на това умирам от желание да опитам с други три вида, които много харесвам, а до сега претърпявам тотален неуспех с резник :l Мислех през август на спяща пъпка, но нямам подготвена подложка.
Имам и още един въпрос, който от година насам ме вълнува, но не виждам тема никъде по форумите ... Как става създаването на нови сортове рози? Някакъв механизъм, последователност, от къде се започва ...? До сега никъде не намирам отговор на тези въпроси. На всякъде се казва, че било сложно и до там. Може по чуждоезичните форуми и статии да има информация но освен руския другите езици са ми непонятни :l
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 26 Май 2013, 17:13

Phanagoria632 написа:Здравейте! Аз и тук имам доста въпроси, но ще карам подред. Първия ми въпрос е- твърде късно ли е да си откопая шипка за облагородяване през август? Прочетох че се прави през зимата, но така ме сърбят ръцете, че нямам търпение :b Отказах се да спасявам две розички от есенно засаждане. Ще си ги набавя тази есен готови. За сметка на това умирам от желание да опитам с други три вида, които много харесвам, а до сега претърпявам тотален неуспех с резник :l Мислех през август на спяща пъпка, но нямам подготвена подложка.
Имам и още един въпрос, който от година насам ме вълнува, но не виждам тема никъде по форумите ... Как става създаването на нови сортове рози? Някакъв механизъм, последователност, от къде се започва ...? До сега никъде не намирам отговор на тези въпроси. На всякъде се казва, че било сложно и до там. Може по чуждоезичните форуми и статии да има информация но освен руския другите езици са ми непонятни :l


Ами...който пита,се научава.... :) А който само чете без регистрация...гледа какво правят другите...
Късно е сега да откопаваш шипки.Ще изсъхнат в горещините...А по втория ти въпрос ти предлагам,щом знаеш руски език,да почетеш ето това

http://dachushka.ru/cvetovodstvo/rozi/2 ... -rozi.html
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 26 Май 2013, 17:54

След като внимателно прочетох статията възникна следния въпрос:
От тези семена няма ли да зацъфти шипков цвят?
Питам защото на две три места из форуми точно това отговарят на питащия. Въпреки това Пак някъде из руските сайтове (за съжаление немога да го открия повторно поне до момента) пишеше че първоначално цъфти шипка а в последствие след няколко години се появява цвят носещ белези на родителите. Много ме е яд че тогава не копирах писанията в този форум на някякъв документ.
Тук има ли някой който е опитвал такива експерименти? Аз определено ще опитам :ppp , но първо искам да си прихвана любимите които се опъват :pp2
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: ajsuyiali


cron