Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

10 Фев 2015, 20:38

Здравейте, туко-що се регистрирах във вашият форум, от скоро се появи интерес в мен към ашладисването и искам да се пробвам на едно мандариново дръвче което имам от около 7 години от семка . Тази година цъфна за 1-рви път и завърза едно плодче , та въпроса ми е от къде мога да взема калем или пъпка с които да го ашладисам ?

пс. Ето я и нея
Изображение

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

10 Фев 2015, 21:06

Здравей и добре дошъл ! Щом е цъфнало и има плод, защо ще го облагородяваш ? Обикновено за подложка се ползват семеначета от грейпфрут или лимон,защото не е най-подходяща за целта мандарината.И друго - подложката е добре да е 1-2 годишна,за да се отделя добре кората и при облагородяване на пъпка. А калеми и пъпки за облагородяване ще си вземеш от познати - които имат вече дръвче с харесвани от теб плодове.

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

11 Фев 2015, 00:32

Това е , че направи 3 цвята от който и 3 те вързаха 2 паднаха а един остана , какво ще ме посъветвате да я оставя така ли ?

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

11 Фев 2015, 18:41

Atsvetanov написа:Това е , че направи 3 цвята от който и 3 те вързаха 2 паднаха а един остана , какво ще ме посъветвате да я оставя така ли ?


Специално за облагородяване на пъпка като подложка ще е старичка вече.Реши си сам,какви плодове искаш да ражда и можеш ли да си намериш калеми за облагородяване.Съвети може много да се дадат, но всичко зависи все пак от това какво можеш и какви други цитрусови имаш за да вземеш калеми.

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

04 Мар 2015, 23:07

Здравейте! Аз съм нов тук и с голяма радост се включвам ( главно за да питам ). От скоро имам страст към тропическите растения и от семки тези седмици си прихванах 2 мандарини и 1 лимон за сега ( очаквам и втори да поникне). Тъй като нямам никаква представа относно отглеждането на растения от този вид имам няколко въпроса. Ясно че трябва да се ашладисат тези мандарини и лимони. Тъй като се поразрових в нета видях как трябва да оформям короната на растенията. Не ми се вижда много сложно ще се постарая да го направя така. В момента те са току що поълнали и са около 3-4 см. Въпросът ми е следният. Първо трябва да се ашладисат и тогава да почне оформянето на храста или как ще е по -добрият вариянт. А и кога е хубаво да се ашладисат, в смисъл на 1год, 2год. или при определен техен растеж.

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

05 Мар 2015, 21:33

Запознайте се и с тази тема - ще даде отговор на почти всички ваши въпроси

viewtopic.php?f=17&t=103

и да, като станат с дебелина на молив в основата, може да се облагородят по начина "на пъпка" . Как ще облагородите зависи и от вашите умения в тази област. Може да са с тази дебелина още на една година , но може и да станат на две - от вашите грижи зависи всичко.
Оформянето на корона се отнася за плододаващо облагородено дръвче - а за такова, което предстои да се облагороди, няма смисъл.

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

06 Мар 2015, 19:24

cvetar написа:Запознайте се и с тази тема - ще даде отговор на почти всички ваши въпроси

http://cvetq.info/forum/viewtopic.php?f=17&t=103

и да, като станат с дебелина на молив в основата, може да се облагородят по начина "на пъпка" . Как ще облагородите зависи и от вашите умения в тази област. Може да са с тази дебелина още на една година , но може и да станат на две - от вашите грижи зависи всичко.
Оформянето на корона се отнася за плододаващо облагородено дръвче - а за такова, което предстои да се облагороди, няма смисъл.



Благодаря много!

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

25 Фев 2016, 00:30

Здравейте,бихте ли ми казали след като ашладисването на лимона трябва да се извърши през май месец, а дотогава дръвчето, от което трябва да се вземе клонче вече няма да има пъпки, а вече може би ще е вързало и плод дори, как тогава може да се случи това нещо?

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

25 Фев 2016, 21:31

А за какви пъпки си говорим, че няма да ги има през май ? Вие изобщо прочетохте ли темата за облагородяване на пъпка в нашия форум ? Нужни са ни не цветни пъпки, а тези в основата на лист от избрано клонче ...Та как нямало да ги има тях през май ?
Добави отговор