Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

04 Яну 2010, 18:50

novak написа:Здравейте. Казвам се Ангел и съм на 13 г. :-vv Преди две - три години реших да си засъда лимон и невероятно поникна. Сега е стройно, 1 , 70 метрово дръвче. Поливам го редовно и режа върха на стъблото за да може да се разклони. Има 3 - 4 големи разклонени и когато намокриш листата мерише на лимон. Изкарвам го навън през лятото и го пръскам с вода, но никога не съм го наторявал и тем подобни ;(. Исках, ако може някой да ме посъветва какво да правя с него за да може да почне да цъфти и ражда. МОЛЯ ВИ СЕ ОТ ВСЕ СЪРЦЕ , ПОМОГНЕТЕ МИ

Здравей,Ангеле и добре дошъл ! Има начин да ти помогнем,но като за начало е хубаво да прочетеш малко - за да си изясниш повечето от нещата,за които питаш.Тук в тази тема има много полезни неща,не пропускай да я изчетеш цялата.Прочети и тази цялата тема - viewtopic.php?f=17&t=103 ... А после,като имаш конкретни въпроси,ако не се повтарят с тези от тази тема - ще отговаряме,къде ще ходим...Мисля,че можем да ти помогнем,но първо трябва да си изясниш основните неща.Общо взето - да,трябва да се облагороди лимонът ти,за да ти цъфти и плододава.Но защо и как - всичко имай търпението да прочетеш в тези 2 теми,за да не го предъвкваме отново и отново,защото има вече отговори на повечето от въпросите ти.Ще разбереш не само защо трябва да се облагороди дръвчето,поникнало от семка,а и как може сам да си го облагородиш - има много обяснения и снимки.

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

06 Яну 2010, 14:24

blagodarq vi mnogo :P

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

22 Яну 2010, 21:58

здравейте имам лимон които си го купих от изложението на флората в НДК през 2007 и малко след това почна да цъфти тъкмо стане плодче и падне от всичките едно задържа не стана едро по малко беше от капачка на бутилка за вода от 1,5 литра стана леко жълто и почна да се спаружва и аз го откъснах и от тогава не е цъфнал какво мога да направя за да цъфне и почне да дава плодове

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

23 Яну 2010, 16:52

jim_bings написа:здравейте имам лимон които си го купих от изложението на флората в НДК през 2007 и малко след това почна да цъфти тъкмо стане плодче и падне от всичките едно задържа не стана едро по малко беше от капачка на бутилка за вода от 1,5 литра стана леко жълто и почна да се спаружва и аз го откъснах и от тогава не е цъфнал какво мога да направя за да цъфне и почне да дава плодове

Ами като за начало,за да не гадаем,пусни една-две снимки на лимона и опиши условията,при които го отглеждаш - каква му е почвата,саксията,торил ли си го и с какво...на каква светлина е...

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

23 Яну 2010, 22:06

ами той лятото е на терасата кадето сутрин го грее малко сланце след обяд е на сянка а зимата е ватре не близо до прозорец ама има светлина до него в почвата няма тор тя от тази дето се продава в цветарските магазини Изображение Изображение

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

14 Апр 2010, 15:28

Наближава времето за облагородяване на цитруси...ако сте пропуснали да направите това,докато вашето диваче е било по-тъничко,можете да разгледате как един опитен градинар от Майорка прави облагородяване и на по-дебели подложки.Разгледайте,няма да съжалявате.... :) Първият начин там,Plaque graft,показва облагородяване на дебеличка цитрусова подложка.Останалите начини са много подходящи за наши видове овощни дръвчета,хибискуси,смокини....
http://www.jardin-mundani.com/English/GRAFTS/Grafts.htm

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

03 Май 2010, 23:15

Четох четох направо ми се насълзиха очите.Всеки крие нещо тук! :-D Аве хора я кажете от къде си купувате цитрусите.Мен ме е хванала цитрус манията то няколко години кажете от къде човек може да си закупи сортови дръвчета, както си му е реда с гарантиран произход.И друго как става тая работа със резците, снимков материал стъпка по стъпка.Какво се прави?друго си е някой да го обясни по нашенски?

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

04 Май 2010, 16:00

xegoux написа:Четох четох направо ми се насълзиха очите.Всеки крие нещо тук! :-D Аве хора я кажете от къде си купувате цитрусите.Мен ме е хванала цитрус манията то няколко години кажете от къде човек може да си закупи сортови дръвчета, както си му е реда с гарантиран произход.И друго как става тая работа със резците, снимков материал стъпка по стъпка.Какво се прави?друго си е някой да го обясни по нашенски?

Не казваш защо са ти се насълзили очите :) ...дали от изчитането на цялата тема,или от многото информация в нея ? Аз лично нищо не крия и се постарах да ви поднеса максимално просто и ясно какво трябва да направите,за да си имате облагороден цитрус в къщи...Цитрусови дръвчета не купувам,сам мога да си облагородя,и се постарах и вас да запаля с показаното,което е напълно достатъчно,за да можете сами да се сдобиете с облагородено дръвче.А ако ти,xegoux, търсиш да си купиш - има разсадници,които предлагат.Ако си прочел цялата тема,там е обяснено всичко стъпка по стъпка и със снимков материал,че и по нашенски .Още от първа страница има линкове към сайтове с картинки,има и филм от Youtube за облагородяване на цитруси - ти май изобщо не си прегледал темата ? А да си ни казал дали имаш готова подходяща подложка,че да се интересуваш как да я облагородиш ? Ето ти и един реномиран разсадник до Пловдив ...http://www.palmi.bg/bg/products/27-kumkvat.html Има да се продават и в Ботаническата градина в София,изложенията "Флора" в Бургас,София...Доста от големите цветарски магазини продават вкоренени резници ,внос от Холандия.Има и в Баумакс.Разсадник от Петрич - виж тук...http://www.razsadnik-bg.com/content/view/76/82/ . Но въпреки всичко удоволствието от отглеждането на дръвче,създадено от вашите ръце,няма с какво да се сравни...

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

04 Май 2010, 21:13

Очите ми се насълзяват като гледам в този сайт http://users.kymp.net/citruspages/home.html !
А що се отнася до отглеждането еми трябва да започнеш от някъде нали?Не мога да взема трева и да я облагородя ?Флора,магазини,изложения аве искам като си купя нещо на него да пише сотр еди си какъв ..... За това питам! Моите уважения.... А и този линк с Кумкват-четататата ? Трябваше да получа удар ли гледайки цената :?

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

04 Май 2010, 23:04

Верно,отнякъде все се започва... :-p то няма и много възможности за избор - или си купуваш и имаш готови дръвчета,или си отглеждаш подложки,които облагородяваш с този вид,който искаш или можеш да намериш,за да вземеш от него резници.И понеже голямата част от хората любители-цветари искат сами да си създадат и отгледат дръвче,съм се постарал да им помогна с темите тук за цитруси.Ако си търсиш готови облагородени дръвчета,не вземай от холандските прехвалени - по-добре потърси в местни разсадници да си купиш,но не вкоренен резник,а за предпочитане е облагородено семеначе.Та това е най-общо - ти си решаваш какво точно искаш.Един съвет,ако приемаш - може да си купиш за начало облагородено дръвче,а ако ти се иска да имаш още,ще си отгледаш семеначета,които ще облагородиш,като използваш резници и пъпки от твоето дръвче.Ако пък имаш познати с ценен вид,от който искаш и ти да имаш - помоли ги да ти вкоренят клонче с въздушен отвод.Тук в темите всичко това е коментирано и ако се прочетат,ще ти стане ясно. А за сълзите и мечтите - не е лошо човек да позяпа по чуждите красиви картинки,но не помага да си намериш дръвче...Преди да предприемеш покупка,прецени какви условия можеш да осигуриш за отглеждане на дръвчето - къде ще го сложиш,какви са му изискванията за почва,светлина,топлина през всички сезони....и дали ти ги имаш в къщи,за да не го изгубиш при неправилно отглеждане.
Добави отговор