Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот mama Dani » 18 Апр 2009, 10:15

zamakat написа:Дани -с дициз. И при мен се появява понякога на лимона ми и само с това го спасявам- от агроаптеките. Достатъчни са едно или две пръскания.Тоя дициз ми върши работа и за другите гадове в градината



Уф, мерси Ани, че много си го обичам и е пълен с пъпки да цъфти в момента! Да не вземат само да окапят, като го пръсна. :l
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот zamakat » 18 Апр 2009, 11:01

Няма . Пробвала съм. Нищо не им става на растенията -само гадовете умират
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот vurby25 » 18 Апр 2009, 14:11

А само да попитам последно, съжалявам, че ставам досаден.. преди да облагородя какво да направя с подложката? На много снимки виждам все пръчки без листя? Точно преди да облагородя да срежа листата на пръчката ли? Да я изкореня и после пак да я посадя след като съм я облагородил? Не съм прочел текста още, но обещавам да го направя, просто сега не мога. И мисля, че не си ме разбрал, линка към снимки, който ми прати е със снимки, където се облагородява чрез Т-образен отрез, а аз искам по другия начин..
Аватар
vurby25
Малко цвете
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Мар 2009, 14:50

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот cvetar » 18 Апр 2009, 14:25

vurby25 написа:А само да попитам последно, съжалявам, че ставам досаден.. преди да облагородя какво да направя с подложката? На много снимки виждам все пръчки без листя? Точно преди да облагородя да срежа листата на пръчката ли? Да я изкореня и после пак да я посадя след като съм я облагородил? Не съм прочел текста още, но обещавам да го направя, просто сега не мога. И мисля, че не си ме разбрал, линка към снимки, който ми прати е със снимки, където се облагородява чрез Т-образен отрез, а аз искам по другия начин..

Премахват се само няколко листа в областта,където ще си направиш отреза за пъпката.Не се изкоренява нищо....Вземи,прочети - всичко е ясно написано...Другият начин е т.нар. chip budding - не мисля,че ще ти е по-лесен - той се практикува от по-напреднали,посвикнали с правенето на отрези, и в случай,че няма сокодвижение подложката ти.Ето и за него има вече инфо тук на 4-та страница,затова просто ще те помоля да прочетеш всичко написано ВЕЧЕ и ще ти стане ясно....
http://www.greffer.net/?p=150
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот vurby25 » 19 Апр 2009, 11:36

A мога ли сега съвсем малко на повърхността на саксията да умешам земята с купешка тор, защото майка ми си купи тор и аз реших да сложа и на моите мъничко.
Аватар
vurby25
Малко цвете
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Мар 2009, 14:50

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот mama Dani » 19 Апр 2009, 21:11

zamakat написа:Няма . Пробвала съм. Нищо не им става на растенията -само гадовете умират


ами, днес видях, че имам готов разтвор отпреди два дни от лиросект, зълва ми - тя е агроном го е направила, че мие пръскала лиземахията срещу белокрилка, дали може и с това да пръсна лимона....
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот vurby25 » 20 Апр 2009, 20:39

Искам да споделя радостта си с всички вас. Днес намерих банани, вече отглеждам няколко стръкчета банани :) А цветар,прочетох цялата статия + следващия ти коментар. Искам да те попитам мандаринката мога ли да я облагородя пак с мандарина или само с лимон може? А на портокала мога ли да сложа примерно 2 пъпки от мандарина и една от лимон, всяка разположена на 120 градуса и на различна височина?
Последна промяна vurby25 на 20 Апр 2009, 20:48, променена общо 1 път
Аватар
vurby25
Малко цвете
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Мар 2009, 14:50

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот cvetar » 20 Апр 2009, 21:21

vurby25 написа:Искам да споделя радостта си с всички вас. Днес намерих банани, вече отглеждам няколко стръкчета банани :) А цветар,прочетох цялата статия + следващия ти коментар. Искам да те попитам мандаринката мога ли да я облагородя пак с мандарина или само с лимон може? А на портокала мога ли да сложа примерно 2 пъпки от мандарина и една от лимон, всяка разположена на 120 градуса и на различна височина?

Можеш... ама като понатрупаш опит.Първо отгледай цитрусите си до необходимата дебелина,увери се,че умееш да облагородиш с една пъпка - а после ще дойде и времето за 2-3 пъпки от различни сортове.Според мен малко бързаш - уменията ще дойдат с трупане на опит с ножчето за облагородяване.Сега нека първо да отгледаш подложката... и като си готов - ще продължим нататък.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот vurby25 » 21 Апр 2009, 08:49

cvetar написа:
vurby25 написа:Искам да споделя радостта си с всички вас. Днес намерих банани, вече отглеждам няколко стръкчета банани :) А цветар,прочетох цялата статия + следващия ти коментар. Искам да те попитам мандаринката мога ли да я облагородя пак с мандарина или само с лимон може? А на портокала мога ли да сложа примерно 2 пъпки от мандарина и една от лимон, всяка разположена на 120 градуса и на различна височина?

Можеш... ама като понатрупаш опит.Първо отгледай цитрусите си до необходимата дебелина,увери се,че умееш да облагородиш с една пъпка - а после ще дойде и времето за 2-3 пъпки от различни сортове.Според мен малко бързаш - уменията ще дойдат с трупане на опит с ножчето за облагородяване.Сега нека първо да отгледаш подложката... и като си готов - ще продължим нататък.


добре, а как мога да се упражнявам с ножчето, върху какво?
Аватар
vurby25
Малко цвете
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Мар 2009, 14:50

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот cvetar » 21 Апр 2009, 14:39

vurby25 написа:добре, а как мога да се упражнявам с ножчето, върху какво?

Като пиша да се упражниш имам предвид това,че трябва да свикнеш да правиш правилните отрези по подложката и да умееш бързо и точно да отрежеш пъпка от калема за облагородяване.Следователно изводът е,че трябва да си потърсиш едногодишни леторасти с дебелина на молив - от черница,праскова,слива,джанка,бадем,вишна - каквото имаш в двора,на лозе,пред блока....И по тях да правиш многократни отрези като тези,които виждаш на показаните снимки по сайтовете,цитирани тук.Защото ако си мислиш,че от първия път веднага ще успееш - заблуждаваш се...По-добре унищожи няколко летораста да се научиш да режеш пъпки и да правиш Т-образните нарези по кората.На друг летораст отстрани листата,като оставиш част от дръжките - както вече съм описвал.....От него пък се научи да режеш пъпки,както от бъдещ калем....И не пропускай да се увериш,че ножчето ти е много добре наточено - това също е важно при работа.
Направи пълно симулиране на облагородяването - отрежи си пъпка,пъхни я в Т-отрез на отрязано леторастче - клонче,превържи я с лентичка,както съм писал и както е показано на снимките - тези упражнения ще ти помогнат да си бърз и точен при истинското облагородяване,когато дойде моментът за него...Изобщо не разчитай на това,колко пъти си чел тук написаното...едно е да четеш,друго е да хванеш ножчето...Само практиката ще ти помогне да успееш !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: akuvakuji