Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот zamakat » 17 Яну 2009, 22:24

evge, направо ме запали, и аз обичам да колекционирам цитруси и други екзотични плодове :f Нали трябва да се подготвим за кризата :) Хем красиво, хем атрактивно и хем се яде. Ето изпращам ви снимки на моето лимонче, което не плододава, кумквата, мандаринката и портокала.

Това е лимончето, което искам някой да ми ашладиса и да стане дръвче с различни сортове клонки. Ако трябва аз да си го ашладисвам ще трябва да минат още 20 години сигурно:
Изображение

Портокал и мандаринка:
Изображение

Портокал и мандаринка:
Изображение

Кумкват:
Изображение
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот evge » 18 Яну 2009, 00:11

Браво супер дръвчета! Как качи снимките, аз пробвах обаче нищо не се получи. Имам добри снимки, но ....Дръвчето, което показваш може да се облагороди, но като се стопли...Ще ти трябват пъпки от прододаващи цитруси, но ти имаш доста...Може да пробваш да направиш 3 сорта на 1 или 5 на 1.
Аватар
evge
Малко цвете
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Яну 2009, 21:09

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот evge » 18 Яну 2009, 01:10

Успях да кача 4 снимки в албум citrus. Може да ги видите.
Аватар
evge
Малко цвете
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Яну 2009, 21:09

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот zamakat » 19 Яну 2009, 17:10

Видяхме ги -браво на теб-големи дръвчета и богата колекция. Повече опит имаш от мен с цитрусите. иначе от къде ги намираш разните сортове .Аз рядко срещам и каквото до сега ми е попаднало съм купила.А грейпфрукта успя ли да изхрани плодовете ,как бяха.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот Charodeika » 19 Яну 2009, 17:42

Наистина много хубави дръвчета ,а аз моите лимони съм ги оставила на произвола на съдбата,ама така като гледам не съм единствената ,на съседите са също навън и се борят за отцеляване ,а портокалчето сигурно защото го гледам най много тзатова боледува :-da иначе с мъжа ми сме си наумили да си купим и мандаринка и да пробваме да я гледаме навън,но има време първо да я купим :D
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот zamakat » 19 Яну 2009, 19:35

Ама ти,Чародейче сериозно ли говориш,на произвола на съдбата -вън ли. Защото и аз съм ги оставила на произвола на съдбата,но вътре на стълбището.В една моя книжка за цитруси четох,че лимоните са най-топлолюбиви от всички цитруси. Най -студоустойчиви били мандарината и кумквата.Издържали до -8 градуса. При нас климатът е мек като при вас така че сигуно може да станат за отвън със завиване. Мисля и аз да си купя и да пробвам. А и ще видим сега какво ще стане с лимоните на твоите комшии.В с. Велика сем. Серафимови ги гледат в земятаи са вече големи дръвчета, но ги завиват зимата.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот Charodeika » 19 Яну 2009, 20:04

Да серйозно ти говоря даже май са пълни и със щтитоносни въшки ,но не ми се занимава с тях ,на съседите са също в саксии , не са завити тази сутрин видях още са си живи и дори с листа ,много итересно има и столетник навън и той засега е жив :? иначе знам ако са в земята има по голям шанс да отцелеят зимата ,мисля да захвана нови и да пробвам в градината :da1
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот evge » 19 Яну 2009, 20:10

Съжалявам, че не успях да кача още снимки. Моята колекция е от две части - едната част от дръвчетата са купувани в България, другата от другаде. Рисковано е да ги оставяте навън през зимата. Намерете им място на закрито по възможност. Преди 4-5 години имах замръзнали 2 дръвчета дори в стая, която не се отоплява (при температура навън -20 градуса във Варна). Дори да не замръзнат - се стресират и после няма да имат плод (даже с години).
По света има много интересни цитруси - сред най-странните са цитрон ръката на Буда (плод под формата на ръка) и бергамона (носещ щастие). За съжаление ги нямам, но правя всичко по въпроса да ги намеря. Можете да ги видите в търсачките. Търся лайм - във форумите пише, че някой си е купил в България, но не пише къде.

Другата ми колекция е от нарциси - имам около 70 различни вида, също събирани с години. Всяка година си решавам какво ще купувам (цветя) и така тази година ще е на карамфила. Купувам всичко, което се предлага и събирам от познати с градини. Старите колекции от цветя попълвам, когато намеря нови сортове.
Аватар
evge
Малко цвете
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Яну 2009, 21:09

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот cvetar » 24 Фев 2009, 17:10

С приближаването на пролетта идва и времето за облагородяване на цитрусите...Та съвсем в съзвучие с темата ви предлагам да видите и един начин за облагородяване на пъпка,който е леко видоизменен. Става дума за т.нар. chip-budding - една разновидност с висок процент на прихващане на пъпката.Тук особеното е ,че щитчето - изрязаната пъпка - е с по-голяма дебелина и с по-особена форма,която гарантира по-голяма площ на контакта между пъпката и подложката.Разгледайте снимките от този френски сайт - показват как се облагородява цитрусово дръвче. Много добре е онагледено как се правят отрезите .Може би ви направи впечатление това,че на подложката не се прави Т-образен отрез на кората с цел пъхване на щитче там - а се отрязва от нея същото по форма и размери парченце - "chip" ...каквото се отрязва и от калема на присадката.
http://www.greffer.net/?p=150
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот keisi-flowers » 20 Мар 2009, 14:54

Cvetar аз сам съвсем нова тук но не мога да не кажа колко се радвам,че ви открих и мога да науча много от вас!
Аватар
keisi-flowers
Малко цвете
 
Мнения: 96
Регистриран на: 20 Мар 2009, 14:35
Местоположение: asenovgrad

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron