Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Вкореняване на рози

15 Май 2012, 22:18

Мисля,че ще е за предпочитане по-млада на възраст подложка - по-лесно и се отделя кората.И че напролет на будна пъпка е с по-малко чакане за резултат.Успех !

Re: Вкореняване на рози

21 Май 2013, 14:36

Здравейте всички запалени почитатели на розите,
нова съм във форума, но съм изчела всички теми свързани с кралицата на цветята :)
Поводът да пиша днес е cvetar, който има дарбата освен да се справя успешно с отглеждането на цветя, умело успява да разпали желанието и на останалите да опитат. Благодаря ти, cvetar за всички подробни описания, които си дал и за това, че успя да запалиш и мен - с тия две леви ръчички да опитам да облагородя роза! :-p

Ще изчакам нетърпеливо края на юли-началото на август и ще опитам. Въпросът ми е следния:

имам катерлива роза, която след дълги години явно обхваната от шипката, загина и тази пролет не цъфна роза, а шипка. От един, храстите станаха 2 /явно издънки на шипката/ . Искам без да я изкоренявам /растението е старо и мощно/ да облагородя катерлива роза върху шипковите клонки. Тъй като има доста клони, идеята ми е да облагородя с различни цветове катерливи рози.
Мислиш ли, че е възможна мечтата ми без да се налага да изкоренявам шипката?! :da1

Re: Вкореняване на рози

21 Май 2013, 14:51

Благодаря за хубавите думи...добре си дошла !Темата за облагородяване на подложка шипка не е тази,а е тук

viewtopic.php?f=6&t=998

и ако желаеш,нека продължим там с въпросите ти,ако имаш такива след прочитането на темата.А тази тема си е за вкореняване на рози.То също има място като начин и си има своите почитатели,макар че аз не съм сред тях по ред причини.
Да,мечтата ти е съвсем възможна и всичко е в твоите ръце...Остави от покаралите шипкови леторасти 1 или 2 за да наедреят до август и поливай добре корена шипка.Не зная защо си спестявате да посочите откъде сте при регистрация,а това дава възможност и за други съвети ...защото в зависимост от това в кой район на страната сте може да се удължи времето за облагородяване на спяща пъпка почти до средата на септември при хубаво топло време...

Re: Вкореняване на рози

21 Май 2013, 15:02

Амииии... погрешно писах тук и съжалявам, че обърках... Иначе съм от Плевен.
В момента съм заложила за вкореняване над 30 пръчки от рязан цвят по различни методи въз основа на прочетеното във форума:
в перлит, в пясък, в торф и пясък, дори експериментирах със забождането на пръчката в картоф, както прочетох някъде из темите. Всичко е в саксии, в пликове и проветрявам всеки ден. Ай дано се хванат поне половината, защото розите са невероятно красиви /от подарени букети/. Малко ме притесняват жегите през деня, но се надявам на успех! :ppp
Последна промяна valichka на 21 Май 2013, 15:44, променена общо 1 път

Re: Вкореняване на рози

21 Май 2013, 15:08

Вкореняването на резници не е сред най-успешните начини да си създадеш нова роза.Та ако беше така,то и в разсадниците щяха да вкореняват резници....и щяха да фалират... :) ...Но не би - там просто облагородяват подложки от определени сортове шипки.

Re: Вкореняване на рози

21 Май 2013, 15:14

Разбира се, че си прав! Но както споменах по-горе, започнах да си правя опити, вдъхновена от вас. Иначе си имам прекрасна градина с много рози, коя от коя по-хубава и се развиват успешно вече трета година. Но това на 15км. от града, в който живея и където на терасата имам малка градинка с рози и щамби в саксии, ей така, колкото да ми радват окото докато се тровя с никотин... :P

Re: Вкореняване на рози

30 Май 2013, 11:02

Сега ще видите още един начин за вкореняване на рози,обяснен и показан подробно и много ясно стъпка по стъпка.Той се нарича "вкореняване с въздушен отвод" и за него имаме отделна тема във форума.

viewtopic.php?f=17&t=105

Но конкретно за розите,вижте какво правят тук

http://www.gardeninginfozone.com/propag ... ring-roses

за затрудняващите се с английски език обясненията към снимките в последователен ред ...Избирате за предпочитане прецъфтял тазгодишен летораст от роза,която ще вкоренявате, с дебелина на молив и отстранявате листата му на определеното място - препоръчват да е под петия лист...явно търсят област с известно вдървесиняване,за да образува по-лесно корени.Изрязвате внимателно и обелвате пръстенче от кората на избрания летораст и напудряте с вкоренител мястото.Обвивате го с пликче,което пълните с почва.Завързвате отгоре пликчето и след около 3 седмици трябва да видите корените...но може и повече време да им е нужно.После отрязвате вкоренения летораст и го засаждате отделно.

Re: Вкореняване на рози

30 Май 2013, 14:07

Задължително ще изпробвам идеята, макар това да е само начин да размножим розите, които вече си имаме! Друго си е тръпката от вкореняването на екзотична роза подарена на букет...
А дали ще стане без да се намазва с вкоренител, дори и да отнеме повече време?!

Re: Вкореняване на рози

30 Май 2013, 14:16

valichka написа:А дали ще стане без да се намазва с вкоренител, дори и да отнеме повече време?!


Аз не съм пробвал,предпочитаният мой начин е чрез облагородяване "на пъпка".Това,което показвам,е чуждо ноу-хау...Пробвай и ни разкажи как се е получило,valichka :f :f :f

Re: Вкореняване на рози

30 Май 2013, 20:36

Според мен пак ще стане , но с по голям риск да загубим резника който се опитваме да вкореним. Самия факт че прекъсваме връзката на кората между резника и стъблото. Лично аз си го представям както при дърветата когато искат да се отърват от някое дърво му обелват частично кората. Незнам но докато не опитаме няма да знаем със сигурност :-D
Добави отговор