Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Вкореняване на рози

22 Сеп 2010, 13:54

cvetar написа:Ако все още времето се задържи топло до края на септември,можете да облагородите на спяща пъпка шипка в двора -ето ви за подгряване как го правят французите от този сайт...
http://www.greffer.net/?p=128
Обърнете внимание на една от заснетите операции - отнемането на щитчето от калема и как се почиства то,за да остане само кората с пъпката,без дървесината под нея,за да се напъха в Т- отреза на подложката.




За първи път попадам тук и страхотно удоволствие ми достави още 1-та тема - прочетох материалите за облагородяване на розата - ососбено за щамбелните форми, благодарение на cvetar непременно ще опитам...Благодаря, че ви има! : :D

Re: Вкореняване на рози

23 Сеп 2010, 17:52

Боби написа:За първи път попадам тук и страхотно удоволствие ми достави още 1-та тема - прочетох материалите за облагородяване на розата - ососбено за щамбелните форми, благодарение на cvetar непременно ще опитам...Благодаря, че ви има! : :D

Добре дошъл при нас,Боби ! Радвам се,че ти харесва,нали затова го правим :-p !!

Re: Вкореняване на рози

20 Яну 2011, 08:43

Макар че е зима,желаещите да се сдобият с шипка-подложка може да използват хубавите дни с положителни температури,за да я откопаят и пренесат в двора на подходящо място или в саксия. И да опитат да я облагородят напролет на будна пъпка.Почистете тръните в основата внимателно с малки клещи,без да наранявате кората на подложката,за да се улесните после при правене на Т-отрез,и я съкратете на височина до около 30 см,да остане коренът с един летораст,с дебелина приблизително като молив .Ще кажете,че няма откъде да вземете калеми с развити пъпки през този сезон - да,ама не... :) Разходете се до някой цветарски магазин и вижте какви хубави разцъфнали рози продават...Погледнете на тях не само като на рязан цвят,а и като на източник за снабдяване с пъпка - от средната част на дръжката и, за облагородяване на шипка.Това са си готови калеми....предимството ви е,че ще знаете как цъфти - нали виждате разцъфналата роза.Е,не знаете името и сорта - но пък не сте излъгани,както ако купувате от пазара и вместо жълта от картинката се окаже розова или бяла.

Re: Вкореняване на рози

24 Яну 2011, 18:40

Еййййй,направо ще лудна.
Иде ми да взема лопатата и да изкореня цялата шипка,която се помещава пред съседен запустял двор(от вън).Честно,ако бях прочела това ,когато беше по топло щях да го направя.
Но ще потърпя малко и при първа възможност......
Cvetar жив и здрав да си :da
Тъкмо бях хвърлила око на едни щамбови рози,но цената нещо не ми подхождаше :P

Супер сте!!!!!

Re: Вкореняване на рози

24 Яну 2011, 21:01

Mira_MB написа:Еййййй,направо ще лудна.
Иде ми да взема лопатата и да изкореня цялата шипка...

Супер сте!!!!!

:) :) :) Аз не съм по-малко ку-ку :P ,свърших я тази работа с откопаването на шипка тези дни преди застудяването,и я прибрах на топло.Ще опитам с една жълта роза,отдавна ми е мерак... :) като се позатопли.

Re: Вкореняване на рози

04 Фев 2011, 12:58

Споделих с една моя приятелка че може да се направи на шипка роза
и тя ме помоли да попитам дали е възможно да стане това върху едно
малко дръвче от праскова което имала в двора си.Искала да го маха щото и
пречело та ако може да пробват.Благодаря предварително! :da1

Re: Вкореняване на рози

04 Фев 2011, 19:13

Не,няма как да стане ...

Re: Вкореняване на рози

12 Фев 2011, 14:25

Decenia написа:Благодаря на cvetar за полезните идеи и съвети,които споделя.И аз ще опитам по неговият метод за вкореняване на Рози...

В моето опитно поле ( разбирай остъклен балкон ) ... :) се позатопли ... и днес продължавам с облагородяването на горецитираната подложка-шипка. Показвам ви последователно подложката,откопана наскоро... и засадена в саксия

Изображение

следва и калемът,отрязан от от мечтаната жълта роза и почистен от трънчетата ...

Изображение

а така изглежда облагородената на будна пъпка подложка...с две пъпки, за сигурност.

Изображение

Re: Вкореняване на рози

19 Мар 2011, 23:29

Да попитам и аз за розите.
Есента засадих около 15 рози-резници и ги засипах със пръст.
Сега ги проверих и са избили но не знам кога да им махна пръстта.Да чакам да излязат сами или като се затопли да ги отворя. :da

Re: Вкореняване на рози

20 Мар 2011, 10:23

Не бързай да ги разравяш,март и април поднасят често студове,които може да ти увредят покарващите леторасти.Изчакай стабилно да се стопли и не любопитствай - каквото е станало,ще се види.
Добави отговор