Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Вкореняване на рози

21 Окт 2008, 13:44

Моля да ми каже някой как се вкореняват рози?

Re: Вкореняване на рози

23 Окт 2008, 09:05

Чесно казано и аз не знам. Питай Градинар

Re: Вкореняване на рози

23 Окт 2008, 20:07

Ilinka написа:Моля да ми каже някой как се вкореняват рози?

Един от начините е посочен и в статията от сайта - чрез стъблени резници.Можете да ги заровите през есента в земята,или през юни-юли също - в градината или в саксия на тересата...под буркан.Другият е чрез отвод - извивате и заравяте в земята клонче така,че горната му част е над земята.Трети начин е чрез въздушен отвод,когато вкореняването става с чашка,пълна с почва,която се поставя около стъблото на клончето.До наесен някои видове пускат корени.Но посочените начини не гарантират сигурно вкореняване - има частичен успех,който често ни разочарова....Най-добрият начин да си размножим роза е чрез облагородяване на дива такава - тоест шипка.Това е и начинът,практикуван от всички сериозни производители.За целта трябва да разполагате с шипка - шипков храст,наречен подложка.Напролет се извършва една операция с нея,наречена облагородяване на пъпка.Тук това може да се опише и разгледа по-подробно по-нататък при проявен интерес от потребителите ни.Не е сложно - учи се...
Давам ви линк към немски сайт,където много добре е обяснено с текст и страхотно качествени снимки как да си облагородите върху шипка роза "на пъпка". Това са снимки от разсадник в Германия,където се произвеждат облагородени по този начин рози и се обяснява всичко по ред.Много добре онагледено - всичко се вижда в едър план как се прави.Прегледайте,няма да се разочаровате,ако искате да учите и да видите...
http://www.eggert-baumschulen.de/okul0.htm
като кликнете върху "Zum naechsten bild " на първа страница,излиза втора такава.Там вече има повече препратки.
"Zum naechsten bild " означава : към следващата снимка.
Кликвате първо върху изписаното долу вляво - ANFANG значи НАЧАЛО.Ще видите как се взема пъпка от отрязания летораст - калем,и всички стъпки
Та на същата тази втора страница има по средата й 4 препратки със снимки. Vorbereitung - подготовка за работата
Augenschnitt - изрязване на око - пъпка от калема
T - schnitt - Т - разрез на подложката
Verbinden - завързването на пъпката - пристягането и .
По принцип може и да се оформи розовия храст и като дръвче,няма проблем.Това са така наречените щамбови рози.

Re: Вкореняване на рози

24 Окт 2008, 08:52

Благодаря ти cvetar. Много ми помогна!

Re: Вкореняване на рози

05 Ное 2008, 12:09

Много добре написано cvetar :)

Re: Вкореняване на рози

04 Яну 2009, 13:51

Изображение
Сега да продължим за розите... прочетете и си направете по ваш вкус храстче или дръвче като това горе на снимката...Не се мъчете да вкоренявате резници - не е невъзможно,но трудно се прихващат.Има по-лесен начин.При това можете спокойно да биете много собственици на така модните напоследък щамбови рози-уверявам ви,не е трудно...Неслучайно пиша за оформяне по ваш вкус - представете си розово дръвче с 3-4 клончета,всяко от които цъфти с различен цвят- все едно имате един голям пъстър букет на един корен роза...Е,това е възможно при облагородяване на шипка - подложка за бъдещата ви роза.Има два варианта за подложката шипка-или я имате някъде в двора,или трябва да откопаете отнякъде с хубави корени - сега е моментът- и да я засадите там,където искате да ви е за постоянно.Оставяте 2-3 летораста максимум да растат,и при добро отглеждане и редовно поливане до август те трябва да надебелеят и да станат поне с дебелината на молив.През август ще облагородите леторастите на каквато височина искате - ако ще правите щамбова,трябва на височина поне 50-60 см да направите отрезите и да изберете предварително клончета от видовете рози,от които ще вземете пъпки за облагородяването.Ако ще правите обикновени храстовидни рози,отрезите на подложката се правят ниско долу до кореновата шийка.За втория случай в по-горния ми пост съм дал линк към немски сайт с хубави снимки как се прави.А нищо не пречи единият шипков летораст да се облагороди с трендафил - бял, другият - с червен...Е на това му казвам по ваш вкус- да видим кой би имал нещо подобно...
Ако сте затруднени да намерите шипково храстче,но имате такова в градината,то от него можете да си произведете нови храстчета-а тях за в бъдеще ще ползвате като подложки за нови облагородени рози.
Това става лесно и бързо - само за един сезон.Напролет хубаво окопавате почвата около шипковия ви храст и си избирате от него 2-3 едногодишни летораста.Почиствате ги от по-големите им странични разклонения и внимателно ги огъвате във форма на буква "U".Огънатата част на летораста заравяте в рохкавата почва близо до храста,без да режете летораста от майчиния храст - той ще продължи да се храни от него,докато си пусне коренчета в мястото на заравяне.Но за да стане това,вие трябва много редовно да поливате около тези леторасти и да почиствате от трева и плевели.А за да са изправени леторастите,ги превържете към колче,забито до тях.Така заровените шипкови леторасти при добри грижи се вкореняват отлично и можете да ги отрежете от майчиния храст и да ги откопаете с цел преместване на избрано от вас място на следващата пролет.Дълбочина на заравяне - 10-15 см.Пробвайте,няма да съжалявате- това е сигурният начин да имате дълговечни и НЕПОВТОРИМИ розови дръвчета или храсти-те ще цъфтят в зависимост само от вашите предпочитания.
А не на последно място като стимул - след показаната снимка на красивото розово дръвче от сайта на fidusbg.com - e време и да научите колко струва,ако си го поръчате готово от тях - вижте сами...В зависимост от размера / предлагат 2 размера/ ...един с цена 200 лв и друг,по-голям - с цена 250 лв...Дръвчето се води в сайта им като Rose Чадър ./Раздел Храсти - розови - rose чадър/.

Re: Вкореняване на рози

04 Яну 2009, 16:21

Едната ми роза в двора е много стара и от подрязването е придобила точно такава форма и е много красива като цъфне.

Re: Вкореняване на рози

07 Яну 2009, 01:33

Някой правил ли е присадка на роза върху друг вид подложка (не шипка или роза)?

Re: Вкореняване на рози

07 Яну 2009, 12:17

Мериголд написа:Някой правил ли е присадка на роза върху друг вид подложка (не шипка или роза)?

Аз съм опитвал върху подложка шипка и роза - но на друг вид подложка...не.Каква би могла да бъде тя - нали трябва да са от подобен вид ...Имаш ли нещо предвид,че ме засърбяха ръцете...това ми е слабост... ;)

Re: Вкореняване на рози

08 Яну 2009, 00:51

Някъде в мрежата мярнах опити с присаждане върху глог, с цел да се получи здрав дървесен ствол на щамбова роза. Като се има впредвид че глога е от семейство розоцветни... :roll: Остава да се подбере от кой вид глог да е подложката и да започваме с експериментите :lol:
Добави отговор