Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Вкореняване на рози

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Боби » 22 Сеп 2010, 13:54

cvetar написа:Ако все още времето се задържи топло до края на септември,можете да облагородите на спяща пъпка шипка в двора -ето ви за подгряване как го правят французите от този сайт...
http://www.greffer.net/?p=128
Обърнете внимание на една от заснетите операции - отнемането на щитчето от калема и как се почиства то,за да остане само кората с пъпката,без дървесината под нея,за да се напъха в Т- отреза на подложката.




За първи път попадам тук и страхотно удоволствие ми достави още 1-та тема - прочетох материалите за облагородяване на розата - ососбено за щамбелните форми, благодарение на cvetar непременно ще опитам...Благодаря, че ви има! : :D
Аватар
Боби
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Сеп 2010, 13:46

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 23 Сеп 2010, 17:52

Боби написа:За първи път попадам тук и страхотно удоволствие ми достави още 1-та тема - прочетох материалите за облагородяване на розата - ососбено за щамбелните форми, благодарение на cvetar непременно ще опитам...Благодаря, че ви има! : :D

Добре дошъл при нас,Боби ! Радвам се,че ти харесва,нали затова го правим :-p !!
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 20 Яну 2011, 08:43

Макар че е зима,желаещите да се сдобият с шипка-подложка може да използват хубавите дни с положителни температури,за да я откопаят и пренесат в двора на подходящо място или в саксия. И да опитат да я облагородят напролет на будна пъпка.Почистете тръните в основата внимателно с малки клещи,без да наранявате кората на подложката,за да се улесните после при правене на Т-отрез,и я съкратете на височина до около 30 см,да остане коренът с един летораст,с дебелина приблизително като молив .Ще кажете,че няма откъде да вземете калеми с развити пъпки през този сезон - да,ама не... :) Разходете се до някой цветарски магазин и вижте какви хубави разцъфнали рози продават...Погледнете на тях не само като на рязан цвят,а и като на източник за снабдяване с пъпка - от средната част на дръжката и, за облагородяване на шипка.Това са си готови калеми....предимството ви е,че ще знаете как цъфти - нали виждате разцъфналата роза.Е,не знаете името и сорта - но пък не сте излъгани,както ако купувате от пазара и вместо жълта от картинката се окаже розова или бяла.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Mira_MB » 24 Яну 2011, 18:40

Еййййй,направо ще лудна.
Иде ми да взема лопатата и да изкореня цялата шипка,която се помещава пред съседен запустял двор(от вън).Честно,ако бях прочела това ,когато беше по топло щях да го направя.
Но ще потърпя малко и при първа възможност......
Cvetar жив и здрав да си :da
Тъкмо бях хвърлила око на едни щамбови рози,но цената нещо не ми подхождаше :P

Супер сте!!!!!
Аватар
Mira_MB
Малко цвете
 
Мнения: 63
Регистриран на: 15 Яну 2011, 22:45

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 24 Яну 2011, 21:01

Mira_MB написа:Еййййй,направо ще лудна.
Иде ми да взема лопатата и да изкореня цялата шипка...

Супер сте!!!!!

:) :) :) Аз не съм по-малко ку-ку :P ,свърших я тази работа с откопаването на шипка тези дни преди застудяването,и я прибрах на топло.Ще опитам с една жълта роза,отдавна ми е мерак... :) като се позатопли.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот marchela » 04 Фев 2011, 12:58

Споделих с една моя приятелка че може да се направи на шипка роза
и тя ме помоли да попитам дали е възможно да стане това върху едно
малко дръвче от праскова което имала в двора си.Искала да го маха щото и
пречело та ако може да пробват.Благодаря предварително! :da1
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 04 Фев 2011, 19:13

Не,няма как да стане ...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 12 Фев 2011, 14:25

Decenia написа:Благодаря на cvetar за полезните идеи и съвети,които споделя.И аз ще опитам по неговият метод за вкореняване на Рози...

В моето опитно поле ( разбирай остъклен балкон ) ... :) се позатопли ... и днес продължавам с облагородяването на горецитираната подложка-шипка. Показвам ви последователно подложката,откопана наскоро... и засадена в саксия

Изображение

следва и калемът,отрязан от от мечтаната жълта роза и почистен от трънчетата ...

Изображение

а така изглежда облагородената на будна пъпка подложка...с две пъпки, за сигурност.

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Valq_48 » 19 Мар 2011, 23:29

Да попитам и аз за розите.
Есента засадих около 15 рози-резници и ги засипах със пръст.
Сега ги проверих и са избили но не знам кога да им махна пръстта.Да чакам да излязат сами или като се затопли да ги отворя. :da
Аватар
Valq_48
Малко цвете
 
Мнения: 6
Регистриран на: 22 Окт 2010, 20:49

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 20 Мар 2011, 10:23

Не бързай да ги разравяш,март и април поднасят често студове,които може да ти увредят покарващите леторасти.Изчакай стабилно да се стопли и не любопитствай - каквото е станало,ще се види.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron