Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

28 Дек 2009, 11:22

Rea написа:Пъпчиците, които би трябвало да цъфтят, вехнат. :l
Искам цветчета.

Рея, саксийката те прозрачна ли е? Аз не поливам моята орхидея по правилата-чрез потапяне във вода на определено време, тъй като нуждата от влага е различна в зависимост от условията в помещението. При мен и през зимата е много топло и почвата изсъхва доста бързо. Когато видя, че е суха понякога поливам и всеки ден(вечер, като се върна от работа) като поставям саксийката в по-дълбока купичка, а на сутринта изливам отцедената вода от купичката. Макар, че котарака Мишо я събори вече два пъти и счупи най-новото листенце, а едно от старите се сряза по дължина, цветоносите са в прекрасно състояние, имам два нови, а на единия от старите успешно нарастват нови пъпчици.
Желая ти да се сдобиеш с прекрасни цветчета.

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

28 Дек 2009, 15:31

У дома също е доста топличко. Още не съм ги преместила в прозрачни. Почвата им е една... не ти е работа. Доста влажна стои. Взех я от Бриколаж. Уж за орхидеи, ама няма нищо общо с дървесни кори. Поливам си ги по старата схема - след като се засушат напълно. Страх ме е да не ги удавя. Ще зачестя поливките и ще ги преместя в какъв да е прозрачен съд, за да ги следя по-лесно.
Благодаря, Цвета! :D

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

28 Дек 2009, 17:37

Rea написа:У дома също е доста топличко. Още не съм ги преместила в прозрачни. Почвата им е една... не ти е работа. Доста влажна стои. Взех я от Бриколаж. Уж за орхидеи, ама няма нищо общо с дървесни кори. Поливам си ги по старата схема - след като се засушат напълно. Страх ме е да не ги удавя. Ще зачестя поливките и ще ги преместя в какъв да е прозрачен съд, за да ги следя по-лесно.
Благодаря, Цвета! :D

Задължително в прозрачен съд-корените също фотосинтезират и трябва да имат зелен цвят. Ако почвата стои влажна, не преполивай, моята си е от дървесните кори, с която е купено растението, които са много въздухопропускливи и бързо изсъхва. Аз трябва да сменям саксийката с по-голяма, че в старата вече има почти само корени, които като растат избутват цялото растение нагоре, но още не съм търсила почва и не знам какво ще намеря.
Освен това трябва да се въоръжиш с търпение, фаленопсиса се развива доста бавничко, а ако непрекъснато сменяш начина му на гледане се стресира непрекъснато и това може да доведе до по-лоши резултати. Първо смени саксийката и наблюдавай и корените, растението само ще ти подскаже какво иска.Чела съм, че, ако са корените са зелени, нямат нужда от вода, но ако посивеят, значи са жадни.

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

28 Дек 2009, 19:23

Rea, почвата която си купила е за орхидеи, но не за фаленопсиси. Намери си кори(всякакви кори от иглолистни ще ти свършат работа - само си ги обеззарази преди това), иначе ще ги убиеш така. Ако не намериш кори, може да използваш керамзит(има го при почвите в бриколаж). Като поливаш следващият път сложи малко захар във водата(20 гр/л) и добави задължително фунгицид(пр. топсин). За саксии можеш да използваш пластмасови кутий за разни храни, които се продават по бриколаж, практикер, метро, или просто срязани бутилки от минерална вода. Успех :D

post scriptum: дано не сме закъснели със съветите

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

30 Дек 2009, 23:23

Ох, вие не сте закъснели със съветите, ама аз си закъснях с преместването.
Всичко изпълних: саксиите, керамзита, топсина, захарта.
Рапорт - даден. :da1

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

31 Дек 2009, 00:14

Rea написа:Ох, вие не сте закъснели със съветите, ама аз си закъснях с преместването.
Всичко изпълних: саксиите, керамзита, топсина, захарта.
Рапорт - даден. :da1


И приет :)

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

02 Яну 2010, 17:25

Ето ги :D

Изображение

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

03 Яну 2010, 23:47

Дясната е добре, обаче лявата... бере душица. Като я мести, корените и как бяха, имаш ли още изгнило има ли, въпще кажи какво е положението

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

04 Яну 2010, 21:10

Първоначално, след първото пресаждане, орязах доста корени (изгнили). Беше много зле. Листенцата му увиснаха и въобще не ми беше ясно как ще се оправи. Не съм го снимала в това му състояние. После се понапери, но листата останаха като спаружени. Сега наблюдавам едното листо е започнало да се заглажда.

Оправя се. При това пресаждане огледах корените. Малки са, но явно са достатъчни, щом вади нови листа. :D

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

06 Яну 2010, 16:49

на мен преди седмица ми подариха втори фалеанопсис и някои от пъпките му изсъхнаха това нормално ли е ?А първият като прецъфтя пусна едно листенце и край.
Добави отговор