Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

24 Мар 2011, 17:13

Здравейте, мерси за отговора!
Мисля, че корените й са заразени с гъбички, защото има бели налепи по тях и не знам след като я извадя , огледам корените и с чист инструмент премахна увредените, след това с какво да третирам....канела или топсин. Чета,че на някои хора са им загнили корените от канелата, но до колкото разбрах ако я полея непосредствено след прилагането й тогава загниват. Мисля да изхвърля стария субстрат, да дезинфекцирам кофичката и да я засадя отново само с борови кори. Вие какви съвети бихте ми дали? Искам да се подсигуря преди голямото рязане, защото съм още прохождаща в отглеждането на орхидеи :D
Благодаря Ви предварително!

П.П. От къде мога да закупя топсин?

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

24 Мар 2011, 18:52

Ами не зная защо си спестявате в профила си информацията откъде сте...да ви каже човек откъде...Иначе - търсете в агроаптеките,трябва да имат там и да е по-евтин,отколкото в цветарски прехвален магазин.Поне във Варна е така.Аз бих предпочел третиране с топсин.И не поливам такова цвете - а накисвам му прозрачната кофичка с отвори на дъното в съд с вода,за да се напоят корите,и вадя кофичката да се отцеди.

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

25 Мар 2011, 00:35

Благодаря, ще търся в агроаптеките..... иначе става въпрос за София, но на мен и агроаптека ми е достатъчно като информация: :D
И аз само така поливам- с потапяне и след това задължително отцеждам. Ще се захвана с това през почивните дни и ще видя какво ще свърша :-vv

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

10 Сеп 2011, 16:44

Здавейте отново!искам да попитам можете ли да ми препоръчате тор за орхидей!понеже има много видове на пазара но не знам кой е най-подходящ!и може ли някой да ми обясни как точно се тори първо се потапя в чиста вода и след това в тор или направо в тор!в единия магазин ми казаха направо в разтворения тор а в другия първо във вода след това в тор защото корените изгаряли?Благодаря предварително! :da1

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

11 Сеп 2011, 18:48

Аз използвам тор за цъфтящи.Събирам си дъждовна вода ,дозирам течната тор и разреждам двойно :D
Потапям фалчо в съда и го държа там около десет часа.Отразява му се добре-няма проблеми :da

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

14 Сеп 2011, 07:39

Благодаря за отговора! :-da понеже едната ми орхидея има един цветонос от които излезе една пъпка(която цъфна) и до нея има едно малко клонче на което би трябвало да излязат още нови пъпки и да порасне понеже е много малко но вече го чакам около месец и не мърда и си помислих че ако намеря подходяща тор ще стане работата!но за съжаление не мога да кача снимка имам проблем с лаптопа.Ще пробвам и това пък дано да стане. :da1 Благодаря :-da

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

27 Сеп 2011, 23:14

Здравейте и от мен! :da1 И мен ме беше хванала болестта, отмина и сега наново :P
Много исках орхидея и за 8 март я получих. Много и се радвах, докато цъфтеше, но радостта ми не беше дълга :( След като прецъфтя - цветоносите започнаха да съхнат, първо единия, после и другия :l докато не изсъхнаха напълно. Майка ми ги отразя, но не от дъно - нз дали беше правилно. И....си мислех- край отиде си орхидеята ми, но от много работа нямах време да прочета малко информация в нета. Общо взето оттогава само си я поливам, имам 2 нови листа за това време.
Тъй като се местя в ново жилище, оставих грижите за нея на майка ми - и ми се струва че я е преполивала. Допреди корените си бяха зелени, а сега са взели да гният. Смятам да я пресадя, тъй като нейната саксийка е мноооого малка. Какво ще ме посъветвате? А кога ли ще имам нов цветонос? доста време го чакам. Имам и още един въпрос - притеснява ме новото и място, след като я пресадя мисля да си я взема с мен, но прозореца гледа на запад - та въпроса ми е - дали ще е подходящо? Сиг имам и още куп въпроси, но сега не се сещам :-da

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

30 Сеп 2011, 13:16

Здравей слънчице!
И аз като теб нямам търпение за нов цветонос :da Но ще се случи!Пожелавам ти!
От опит зная - далеч от слънчевите лъчи. Нека да му е светло, но без пряко огряване.
Ще му намериш място!Сигурна съм! :)

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

30 Сеп 2011, 14:49

Ох, и аз, но като че ли сега повече се притеснявам дали ще оцелее... Пресях я тия дни, и ми се струва че направих грешка - полях я веднага, а не изчаках. Някой ако ме види как се суетя около нея през минути :pp2

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

30 Сеп 2011, 16:19

Какво да разбирам под "полях я" ?
Сигурна съм, знаеш ,че не се полива като обикновенно растение? :-vv
Ще ти кажа какво открих в една френска енциклопедия за цветя: За да образува цветонос , фалчо трябва добре да се засуши преди поредната баня. Освен това трябва да му се осигури температурна разлика ден/нощ.
А истината е ,че и аз много се притеснявам с моята орхидея :da
Добави отговор