Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

04 Ное 2010, 14:06

Изображение
Изображение
:da

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

04 Ное 2010, 18:24

Много хубаво ти е разцъфнала орхидеята,Лиляна ! Дълго да и се радваш... :)

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

05 Ное 2010, 10:55

Благодаря, :-D

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

07 Яну 2011, 23:55

Здравейте подариха ми орхидея фаленопис корените са здрави,но розетката(изглежда е поливана отгоре) е като изгнила най горното листо се клати все едно ще падне!има два цветоноса единия е изсъхнал в началото и има пъпки някой то тях са изсъхнали!забелязах че доста от листата и са отрязани!какво да правя мога ли да я спася? а същатат тази орхидея има издънка как се разсажда?

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

13 Яну 2011, 18:39

Ако средният лист се "клати" най-вероятно е изгнила и не можеш да я спасиш. Издънките може само ако имат коренчета

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

14 Яну 2011, 18:51

Благодаря!средния лист е здрав долните бяха в окаяно състояние(изгнили в началото до розетката) ,но аз на своя глава реших да ги махна!корените са напълно здрави дори мога да кажа че няма изнили!за сега ще я гледам пък дано се оправи!а пресаждането става след като прецъфти нали?слагам си я в борови кори за орхидей в друга саксия както всички цветя няма специални грижи за пресаждане?и едно последно въпросче на колко време трябва да торя(имам тор който е на гранули не е течен) и в магазина ми обясниха че първо трябва да я полея а след това да торя не се слагало тор на сухо и по време на цъфтеж не се тори!и си мислех да не взема да я преполя?благодаря предварително! :-da

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

14 Яну 2011, 20:03

Ако е здраво средното листо, ще се оправи. Може само с вода да я поливаш, не е необходимо да слагаш тор. Остави я на спокойствие и водичка. Пресаждане се прави само в няколко случая:

1. ако съда в който е и е "отеснял"
2. ако субстрата е на повече от 2-3 години
3. когато се почиства от изгнилите корени;

Колкото до поливането, в темата пък и в други е писано много, като се полее корените имат хубав зелен цвят. Като започват да го губят и да сивеят тогава се полива. Всичко зависи от мястото където я държиш, дали е топло, студено, дали има много или малко въздушна влага, зависи и от това колко време мокриш корите.

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

15 Яну 2011, 14:45

Да определено има нужда от пресаждане дори боровите кори излизат от саксията!когато прецъфти ще я пресъдя.а аз имам още две други орхидей едната не е цътяла все още от както прецъфтя но сега когато започнах да я торя се надявам да цъфне!а другата си я купи наскоро цъфнала!благодаря още веднъж за информацията!

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

24 Мар 2011, 00:47

Здравейте, много бих била благодарна ако ми окажете помощ:) Имам орхидея- фаленопсис от малко повече от една седмица. Полях я на следващия ден след закупуването й с престояла вода по препоръка на цветарката. След една седмица пак я полях. През това време я държах на терасата, която е остъклена, но всеки случай нощем температурата е под 10 градуса може би. Знам, че тук ми е грешката и сега я внесох в стаята, но там не й толкова светло както е на терасата, въпреки че е до прозореца- източен.... Та проблема е, че забелязвам, че има изгнили корени. Един от тях е частично пожълтял, а другите ми се струва, че надлъжно са се вгънали. Забелязвам също и леки бели точици по корените. Закупих си чисти борови кори. Четох, че след изрязването на болната част от корените трябва да поръся с канела, но има противоречиви мнения за нея. Възможно ли е да се възстановят корените от само себе си или е наложително веднага да я пресадя и да и изрежа болните корени? Дайте препоръка, моля ви! Бях много многословна, извинявам се:)))

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

24 Мар 2011, 13:50

plamabull написа: Възможно ли е да се възстановят корените от само себе си или е наложително веднага да я пресадя и да и изрежа болните корени? Дайте препоръка, моля ви! Бях много многословна, извинявам се:)))

Здравей, ама няма нужда от извинения... :) Хич не се туткай и режи до здраво,и пресаждай.От само себе си нищо не става.
Добави отговор