Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Елитобс » 22 Юли 2010, 10:14

Здравеите!
Купих си фаленопсис преди 7-10 дена досега съм го поляла 2 пъти тъи като чета че не трябва да се преполива. В саксията има кондензирала влага, вижда се по стените, но корените са сиви т.е. сухи, а от 2 дена едно листо е увиснало. Даите съвет моля! Иначе за този период от време цъфнаха 2 от пъпките, другите цветове са добре.
Аватар
Елитобс
Малко цвете
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Юли 2010, 10:08

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Елитобс » 22 Юли 2010, 10:39

[img]C:\Users\Toshiba\Desktop\Orhid\DSCF5749.JPG[/img] (Alt+P)

нещо не мога да се оправя с качването на снимки. как става това? Пробвах по-горния начин но нищо не излиза.
Аватар
Елитобс
Малко цвете
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Юли 2010, 10:08

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот ROSSE » 22 Юли 2010, 16:07

Здравей Елитобс!Добре дошла/дошъл??? /!
Аз имах същия проблем с качването на снимки,но никак не било трудно!
Има такава тема
viewtopic.php?f=16&t=384&start=0
прочети внимателно,и пробвай!Дано се справиш!Успех :-vv
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот dobi » 22 Юли 2010, 23:24

zdraveite iskam da vi pomolq za pomo6t moqta orhidea sled kato precaftq mi kazaha da q presadq ida i otreja varha do sledva6tata пъпка no sega stebloto izsahna mogali da go spasq ?
Аватар
dobi
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Юли 2010, 16:35

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Елитобс » 23 Юли 2010, 11:16

Здравеите пак!
сте пробвам да кача снимка, сложното не е в качването, а в това че трябва да са постнати в и-нет първо.
До доби:

Мисля че това е нормално за стъблото като прецъфти да изсъхне и после се реже. При нов цъфтеж си пуска нов цветонос. За пресаждането доколкото знам не е необходимо да се чака да прецъфти, дори е по-добре да се пресади веднага.

За моята орхидея: все още не съм я пресадила, имам я от 7-8 дена, и аз мислех че като прецъфти се пресажда. Днес мисля да я пресадя, но незнам дали се развива добре, защото от два дена едното и листо увисна и се притеснявам за нея.


Изображение


Изображение


Изображение
Аватар
Елитобс
Малко цвете
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Юли 2010, 10:08

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот есме79 » 01 Ное 2010, 20:50

От вчера имам фаленопсис афродита но според мен цветето не е добре.......корените по мое мнение не са съвсем зле, но от тук разбрах, че горните листенца са зоната на растеж а от тази снимка http://media.snimka.bg/7501/021256893.jpg е видно, че листо е отрязано и са оставени само двете.
Предварително казвам, че нямам представа как е гледано цветето - дадено ми е тома състояние в което е в момента. Не зная какво да направя имога ли да се надявам на нещо или ще си глездам с години двете листенца. А това са корените http://media.snimka.bg/7501/021256891.jpg - мисля в сравнително добро състояние, само няколко от горните са сухи, но ще го понамокря и ако не се съживят ще ги изрежа
Аватар
есме79
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Ное 2010, 20:40

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот cvetar » 01 Ное 2010, 21:32

Изсъхналите корени изрежи преди намокряне.Листата са изсъхнали,затова и са отрязвани,предполагам.Пресади в нови кори и остави на топло и на светло,листата на орхито изглеждат добре.Не преполивай и не тори отначало.Като видиш развитие на нови корени и лист - тогава тори внимателно.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 03 Ное 2010, 22:32

Елитобс написа:Здравеите!
Купих си фаленопсис преди 7-10 дена досега съм го поляла 2 пъти тъи като чета че не трябва да се преполива. В саксията има кондензирала влага, вижда се по стените, но корените са сиви т.е. сухи, а от 2 дена едно листо е увиснало. Даите съвет моля! Иначе за този период от време цъфнаха 2 от пъпките, другите цветове са добре.


поливай си го по цвета на корените. кондензиралата влага - да не те притеснява изобщо
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 03 Ное 2010, 22:34

dobi написа:zdraveite iskam da vi pomolq za pomo6t moqta orhidea sled kato precaftq mi kazaha da q presadq ida i otreja varha do sledva6tata пъпка no sega stebloto izsahna mogali da go spasq ?


ако е започнало да съхне се реже до където се вижда зеленичко. ако не - може до дъно, това е цветонос, ще изкара друг :)
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 03 Ное 2010, 22:43

есме79 написа:От вчера имам фаленопсис афродита но според мен цветето не е добре.......корените по мое мнение не са съвсем зле, но от тук разбрах, че горните листенца са зоната на растеж а от тази снимка http://media.snimka.bg/7501/021256893.jpg е видно, че листо е отрязано и са оставени само двете.
Предварително казвам, че нямам представа как е гледано цветето - дадено ми е тома състояние в което е в момента. Не зная какво да направя имога ли да се надявам на нещо или ще си глездам с години двете листенца. А това са корените http://media.snimka.bg/7501/021256891.jpg - мисля в сравнително добро състояние, само няколко от горните са сухи, но ще го понамокря и ако не се съживят ще ги изрежа


В никакъв случай не мокри листата по средата. От снимката не се вижда добре, дали по средата е изсъхнало всичко, ако е изсъхнало единственият вариант е да ти направи малка орхидейка(кейки), която да отделиш. Въобще повреди ли се средната част от която излизат листата (апекс) - няма на какво да се надяваш от тази орхидея. Ако все пак не е съвсем изсъхнала под тези сухите, новите листа ще си излязат. Като я сложиш в нова почва или и добавиш още малко, остави част от корените да се виждат отгоре и ежедневно с някаква пръскалка я оросявай но много малко и само веднъж дневно(за предпочитане сутрин). Сложи я на хубаво светло място(източен прозорец), с температура не по-висока от 25 градуса. Колкото до това как е гледана, това по средата най-вероятно е от гниене, за жалост така се губят повечето орхидеи. Средната част е много деликатна на мокрене и по-специално на задържане на вода там. Лявото листо, не мога да преценя от светлината ли има такова по-светло петно, но ако не е от светлината е започнало да гние и то. Ако е така - отрежи го до здраво място, по възможност със стерилен скалпел и отрязаното наръси с канела или фунгицид(топсин, беномил и т.н.)

post scriptum: за съжаление няма да ги гледаш с години 2-те листенца. По-старите листа пожълтяват и падат, оптимално е с между 5 и 7 листа. Успех :D
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани