Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 20 Май 2010, 17:49

Още веднъж благодаря много за информацията ще направя каквото мога :D
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 23 Май 2010, 18:00

Изображение здравейте отново най-накрая успях да кача снимки това е моята орхидея забелязах че едното и коренче най-отгоре е зелено а ругите са сребристо сиви и това е от днес вчера всички бяха сребристо сиви!има ли място за притестение?и още нещо още едно листенце ми се посбръчка мисля че е защото я полях на 8-мия ден но дали е от това? :?
Изображение-незнам на тази дали се вижда збръчканото листенце то е под най голямото!
Изображение-ето и цвета :D
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 24 Май 2010, 14:51

И при моите е така - вади ново листо, а старото повяхва. Същото е и с корените - растат нови, а старите са с неопределен цвят, кафяв някакъв... все едно ще гният, но са твърди. Току на някое кафяво коренче се е образувало зелено разклонение. И аз съм в чуденка.

А дали да ги изкарвам на терасата? Или няма да им понесе?

Твоята омаломощена ми се вижда. Листата й са клюмнали.
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 24 Май 2010, 16:16

За "орхидея" - така трябва да станат, преди да ги полееш/намокриш - няма страшно, сега с някакво малко пръскалце може да ги намокриш докато станат зеленикави на цвят. А иначе, наистина доста омаломощена изглежда орхидеята ти. Разкажи малко повече: колко градуса е там където я държиш, влагата колко е( ако нямаш влагомер, може да си вземеш или да ползваш следния метод: слагаш една стъклена чаша в камерата на хладилника за няколко часа, така че да изстине добре. След това я носиш в стаята и по количеството вода което кондензира по стените на чашата можеш сравнително добре да прецениш влажността в помещението), светло ли е, какво е изложението, близо ли е до печки/радиатори/прозорци и т.н.

За "Rea" - навън само на сенчести места, ноооо не е никак за предпочитане. Въздуха е сух, ще се завъдят акари и др. гадости които пъплят навън. А за количеството светлина може да съдиш по листата. Ако започнат да червенеят тук-там, значи светлината им е много. От прекалено силно слънце, по листата се образуват и некрози( може да потърсиш снимки да видиш как изглежда), фаленопсис-а е епифит и расте по кората на дърветата, т.е. под короните на сянка или поне препъстрена сянка. Ако имаш светломер - идеално се чувства на 1500 fc/16000 lux. Ако нямаш, до сега по-добро място от перваз на източен прозорец не съм открил.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 24 Май 2010, 20:36

орхидеята ми е точно на прозореца той е източен в близост няма печеки или нещо което да отделя топлина (сравнително светло е според мен но няма пряка слънчева светлина)пръскам я всеки ден дори два пъти дневно направих опита с чашата след като постоя няколко часа в хладилника и след като я извадих отдели вода,която покри дъното!в близост до жилищетото ми(до стаята в която я гледам има канал незнам дали е от значение)имам един въпрос дали ще някъкъв проблем зимата на климатик да живее?и всъщност аз така я купих с тъкива листа незнаех че е проблем те са много твърди като останалите орхидей само тези който са повехнали поумекнаха(и пак да отбележа че си мисля че причината е че не я полях на 7-ия а на 8-ия ден)!температурата е 20-24 градуса
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 25 Май 2010, 18:32

Щом е покрило дъното, значи влажността е повече от достатъчна. Можеш да пропуснеш това с пулвелизирането на листата. Кокото до климатика, може не е проблем, дори обичат раздвижването на въздуха. Достатъчно е само климатика да не духа направо в орхидеята. Имай предвид само, че за да цъфне пак има нужда от хладен период преди това. Светлината също ти е добре. А иначе да знаеш, когато купуваш: оглеждай ги добре, важното е листата да са твърди и да не са набръчкани, както и хубаво зелени по цялата дължина на листа.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 25 Май 2010, 20:45

листенцата и бяха твърди когато я купувах имам предвид че си бяха клюмнали в смисъл че си стояха надолу!но бяха твърди а незнам каква е причината още едно от листата умекна и се понабръчка поливам я на всеки 7-ми ден с тор!дали умира :l моля ви помогнете ми много си я харесвам и не искам да я загубя!и благодаря много за отделенето време! и се извинявам за постоянните въпроси но съм начинаеща имам я от околу половин месец и не съм много наястно с някой неща за отглеждането!
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 25 Май 2010, 22:54

Значи гледай цвета на корените. С листата така става като се преполее също. И може да спреш да я ториш. Има едно златно правило, валидно в доста голяма доза при орхидеите: по-добре да засушиш, отколкото да преполееш. Снимай корените да се види цвета, преди да я полееш, да ти кажа дали си уцелила точния момент
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 26 Май 2010, 07:24

добре значи пада се в неделя да я полея ще я снимам и дори ще я извадя от саксията и ще снимам и долните коренитеза да видиш те в какво състояние са понеже на места са изгнили а на места са здрави!благодаря много :D
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот baba_tzveta » 26 Май 2010, 10:07

орхидея написа:добре значи пада се в неделя да я полея ще я снимам и дори ще я извадя от саксията и ще снимам и долните коренитеза да видиш те в какво състояние са понеже на места са изгнили а на места са здрави!благодаря много :D

Защо толкова точно броиш дните? Нали времето е различно топло, различно влажно и е нормално да има периоди, в които да се налага да поливаш по-често, а в други по-рядко. Така или иначе изгнилите корени трябва да отрежеш до здраво. През саксийката се виждат корените между корите. Ако имат свежо-зелен цвят, не поливаш, ако започнат да сивеят, значи е време. Тия коренчета, които са над корите е нормално да сивеят, защото няма какво да поддържа влагата около тях, но ако другите са добре(зелени), можеш само леко да ги пулверизираш, което въобще не е задължително. Освен това, по саксийката ако в нея има достатъчно влага - има конденз, това поне се вижда много лесно-тогава няма нужда от поливане. Може би си писала по-горе какъв метод на "поливане" ползваш. Аз съм я сложила в една по-дълбочка подложка, в нея сложих малко борови кори, които остъргах от едни стари греди, разбира, се добре ги огледах за "гадинки". Поливам като всички останали цветя-в саксията, за да се навлажнят корите в саксията като внимавам да не се събира много вода в подложката, но да е достатъчно, за да се напоят корите, които са в нея. Дори и да е повече водата, дъното на саксийката не е натопено в нея.Така, като се изпарява водата от подложката, осигурява достатъчно въздушна влажност за корените. През зимата, защото е по-хладно и по-бавно се изпарява водата, само пулверизирам в саксийката и в подложката. Цялата тайна на тези орхидеи е в това корените да виждат светлина, защото фотозинтезират и около тях да се поддържа въздужна влажност, а не вода, светло- но не жарко слънце, малко течна тор във водата за поливане от време на време.
Това броене на дните не те ли изморява, ако имаш и други цветя, които поливаш на определен брой дни, то тогава трябва непрекъснато да гледаш календара, вместо цветята, които отглеждаш, за да им се наслаждаваш.
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]