Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот slunchice » 30 Сеп 2011, 16:37

Да да знам, че не се полива като обикновените цветя. само че къде бях чела - като се пресее да се полеят малко и корите, е.....после съжалих, тя водата веднага се отцеди и я изсипах, но все пак :l дано да не е било фатално
Аватар
slunchice
Малко цвете
 
Мнения: 6
Регистриран на: 27 Сеп 2011, 22:50

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот ROSSE » 30 Сеп 2011, 16:53

Стискам палци :da
Не се притеснявай! Не е фатално!И да се похвалиш когато цъфне! :-D
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 09 Окт 2011, 10:32

Понеже има въпроси за цъфтеж и торене, ще споделя скромният си опит с вас. На първо място за торовете,
честно казано аз ползвам такива които сам си правя, дразня се на всички производители които слагат по
няколко грама вещества и след това прекупени по няколко пъти, тези торове стават безбожно скъпи. Това
което ви трябва за орхидеите са следните няколко компонента: карбамид и/или амониева селитра, калиева
селитра, железен хелат(секвестрен), келп(преработени кафяви водорасли), хумусна киселина.

За да понесе растението торенето, не трябва концентрацията да е висока. За това ви препоръчвам
концентрация от 3 до 3.5-4 гр. соли на литър вода. Като съотношение бихте могли да ползвате следната
комбинация:

1 гр. карбамид
2 гр. калиева селитра
0.25 гр. железен хелат
0.25 гр. келп
0.1 гр. хумусна киселина
0.1 гр. магнезиев сулфат( английска сол, продава се по аптеките ) - през 10 поливания

карбамида, може да го замените с амониева селитра, или да го разделите по равно, т.е. 0.5 гр. карбамид
+ 0.5 гр. амониева селитра. Ако не ви се занимава със сметки, може просто да изберете някой от кристалоните,
като не забравяте правилото за около 3 гр. на литър. По този начин с доста малко разходи, можете да торите
орхидеите си, пък и другите цветя цяла година ако не и повече. Изброените неща, рядко струват повече от 2-3 лв
на килограм. Изключение правят секвестрен, келп, хумусна киселина, но за това пък от тях се слага съвсем малко.
За да цъфне орхидеята трябва да са изпълнени и други условия освен торенето. На първо място, мисля че не е
излишно но да спомена, че орхидеята тряжбва да е здрава, т.е. да няма болести, корените да са здрави,
условията трябва да са добри( температура над 15 градуса, светлината ако имате светломер трябва да е около
1500 fcd - ако нямате, източен прозорец е добре или западен но засенчен, за светлината може да познаете по
листата, когато идва в повече долната част на листата започва да червенее). Торенето се прави всяка втора
седмица.

За да се индуцира цъфтежа, е необходима разлика от около 10 градуса между дневната и нощната температура
т.е. 25 през деня, 15 нощно време. Разбира се, орхидеите които купуваме или ни подаряват са гледани в
промишлени условия и са свикнали на друг режим на хранене. За това не се учудвайте, ако в началото не искат
да цъфтят. Просто им е нужно време за да се адаптират към новите си условия. Ако все пак много искате да цъфне,
може да си намерите от професионалните химии и да пробвате. Гледам, че напоследък гиберелиновата киселина става
все по-популярна и достъпна. Това е хормонът който ще подпомогне цъфтежа на орхидеите ви. В оранжериите,
когато дойде време за цъфтеж, правят следното: режим с температурата за около 2 седмици, като през това
време правят 3 или 4 третирания листно със следният разтвор: гиберелинова киселина 10 микрограма на литър,
10 гр. на литър захар. Много е важно да ги има и двата компонента, т.е. ако не сте намерили гиберелинова
киселина, не ги пръскайте само със захар, защото това уврежда листата и се усукват. Срещал съм и употреба
на цикоцел 0.1% вместо гиберелинова киселина.

Ако всичко това ви се струва сложно, не го правете :) трябва да споделя че имам цъфнали орхидеи само с поливане
с вода, все пак в природата няма кой да ги тори.

Сега за водата: орхидеите имат нужда от много вода. за това наред с основните поливания по цвета на корена,
може сутрин и вечер да оросявате корените с вода( около 2 супени лъжици или няколко впръсквания ) поне тези
които стърчат извън саксията или са във въздуха. Водата е много важна, ако не е достатъчна растението изпада
в стрес при това доста бързо и растежа на нови листа както и на цветонос се прекратява. Орхидеята изглежда
добре, не-умираща но и не расте нищо по нея, точно за това е важно да се следи, защото нетренираното око
трудно познава това състояние.

Препоръчително е поливането с тор да се прави след като корите са намокрени добре. Причината е, че така
поемат повече от разтвора.

Това е от мен, успех на всички, които са се запалили по тях и са пленени от красотата им :)
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот ROSSE » 09 Окт 2011, 14:35

Страхотна информация!
Много изчерпателна ! Благодаря ти! :D
Ще се придържам към напътствията ти! :da
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот slunchice » 12 Окт 2011, 12:19

Здравейте, отново от мен! Да си кажа какво се случва с моята орхидея - след пресаждането всичко ОК. но днес какво я позагледах - корените отгоре са буквално кухи, а надолу са си добре, зелени -какво става, защо са така? :l :l :l

Чудя се дали "сакскийката", в която я сложих не ѝ е голяма, защото много малко корени, почти николко не се виждат. Мислех си да я изкарам отново, да отрежа изсъхналите корени, и да я сложа в същите кори, но в по-малка съдинка. Или ще я доуморя или ще се оправи :(
Аватар
slunchice
Малко цвете
 
Мнения: 6
Регистриран на: 27 Сеп 2011, 22:50

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот ROSSE » 12 Окт 2011, 17:00

Ох, и аз имам проблеми с моите фалчета! :l И все си мисля, че колкото по-вече ги глезя - толкова по-вече са неблагодарни!

Ще ги чакам още малко....и :(
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 13 Ное 2011, 13:30

slunchice написа:Здравейте, отново от мен! Да си кажа какво се случва с моята орхидея - след пресаждането всичко ОК. но днес какво я позагледах - корените отгоре са буквално кухи, а надолу са си добре, зелени -какво става, защо са така? :l :l :l

Чудя се дали "сакскийката", в която я сложих не ѝ е голяма, защото много малко корени, почти николко не се виждат. Мислех си да я изкарам отново, да отрежа изсъхналите корени, и да я сложа в същите кори, но в по-малка съдинка. Или ще я доуморя или ще се оправи :(


Ох, и аз имах твоите притеснения за корените. При моите орхидеи беше същото - сухи, кухи корени заедно със свежите. Четох, че е пагубно да се оставят загнилите корени и че задължително трябва да се отстраняват. Започнах да ги ръчкам и да проверявам за загнивания. Така погубих три растения - един бял фаленопсис и две мини орхита. Отчаях се и реших, че при мен тези "капризни" цветя не могат да виреят. За сега надежда ми дава едното, което ми е останало. Даже мисля и че ще цъфти. В ниското, върху едното листо се забелязва пъпчица. Дано е цветонос :-v
Изображение Изображение


Мисля, че корените се обновяват непрекъснато и така заедно със свежите има и от кухите, които като им свърши времето сами се отделят от растението. Моята за половин година изпълни саксийката. И тя беше с едни мижавки коренчета. Повече от две листенца не можеше да направи. Излезе ли ново листо, старото започваше да вехне.
Успех!
Последна промяна Rea на 17 Ное 2011, 17:50, променена общо 1 път
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот ROSSE » 13 Ное 2011, 20:52

Rea, не искам да те отчайвам,... но тази зеленинка ми се струва , че е ново коренче. От скромните ми наблюдения :D цветоноса има тъмно зелен, почти черен цвят в самото начало.Дано да греша! Дано те зарадва цвят!!! :da1
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 14 Ное 2011, 07:43

Нищо де, аз съм търпелива :D
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 21 Яну 2012, 15:38

:da Дочаках, дочаках! :-v
Изображение
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], uvqozugomumuh