Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Buja » 11 Май 2010, 12:01

Gradinar написа:Тук можете да задавате Вашите въпроси за Фаленопсис - Phalaenopsis.

Добре благодаря но също така забелязах ,че листата са и станали лепкави и по цветносите се е образувала паяжина с какъв препарад да я напръскам
Аватар
Buja
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Май 2010, 11:10

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 11 Май 2010, 23:28

сигурно имаш комбинация от въшки и акари, може да ползваш лиросект и ако и той не помогне нещо по-силно( децис 2.5 на байер )
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 15 Май 2010, 22:32

здравейте четох много по темата но не успях да изчета всичко имам едно запитване за тази орхидея дали има някъкво значение как да я поливам един казва само в чинийката да и слагам вода друг казва да я обливам отгоре и да оставя да се отцеди трети казва да я потапям цялата съксия в съд с вода?и още нещо корените й отгоре който са отвън са изсъхнали (някой не всички 2-3 са)какво да ги правя?благодаря предварително за отделеното време! :-p и още нещо две от листата се набръчкаха а едното е жълто вече да не би да загива моля за помощ :l
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 16 Май 2010, 23:19

орхидея написа:здравейте четох много по темата но не успях да изчета всичко имам едно запитване за тази орхидея дали има някъкво значение как да я поливам един казва само в чинийката да и слагам вода друг казва да я обливам отгоре и да оставя да се отцеди трети казва да я потапям цялата съксия в съд с вода?и още нещо корените й отгоре който са отвън са изсъхнали (някой не всички 2-3 са)какво да ги правя?благодаря предварително за отделеното време! :-p и още нещо две от листата се набръчкаха а едното е жълто вече да не би да загива моля за помощ :l


Всеки си преценява сам. Аз мога да ти кажа моя опит с фаленопсиса, и кратко резюме на това което съм чел. Полива се като се накисва във вода цялата саксия без да се мокрят листата. Полива се като корените станат сивкави на цвят. Иска влажен въздух и леко течение. Температура не по малко от 16 градуса, а ако е цъфнала над 23-25. В чинийката не е добре да се слага водата, защото така лесно изгнива. Тори се с всяко поливане, с разреден тор(за предпочитане специално за орхидеи, примерно Orchid Focus). След като прецъфти, цветоноса се отрязва до спяща пъпка и се чака нов :), обича оросяване с вода, може и с листен тор, но след това обезателно трябва да се подсуши връхната част(там от където излизат листата) - това е, конкретно на твоя въпрос е добре да качиш снимка за да видим, но предполагам че не и стига вода, след като казваш, че и тези корени които излизат от саксията са сухи, както и сбръчканите листа. Всяко място е различно на топлина, влага и т.н. не мога да ти предложа вариант в който точно да се знае кога да поливаш, но те съветвам да не е повече от 10 дни( предполагаемо я гледаш в нормална стая ). Ако листата които пожълтяват са най-долните, не е страшно - ще изкара нови. Сухите корени е добре да се отрежат до здраво, въобще всички сухи, жълти или загнили части е добре да се отстраняват навреме, защото през тях гъбичките и вирусите по-лесно атакуват растението. Когато се подрязват корените е добре след това да се използва и фунгицид като профилактична мярка, примерно топсин. Има още много за орхидеите(как се размножават, как цъфтят пак, как трябва да се гледат), но като за резюме е достатъчно :) успех с твоята орхидея, и ако можеш качи все пак снимки да видим за какво става въпрос.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 17 Май 2010, 09:09

благодаря много за изчерпателния отговор :D не мога от вчера насам да кача снимка във албума не ми я качва пак ще се пробвам и когато успея веднга ще кача за да видите за какво точно става въпрос не са ми изсъхнали всички коренчета само някой и да долните листенца са пожълтели но щом няма проблем добре!и още нещо да попитам как да разбера коя е спящата пъпка?когато прецъфти?
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 17 Май 2010, 09:32

спяща е от тези които са по цветоноса, но не са цъфтяли все още :D
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 17 Май 2010, 10:23

още веднъж благодая за отделеното време ще и отрежа изсъхналите коренчета и ще и сложа фунгоцид!и дано скоро да успея да кача снимка :D а каогато прецъфти ще я отрежа да спящата пъпка :D
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 18 Май 2010, 22:00

Успех! :D като листна маса рядко са красиви, но като цъфнат са разкошни. Да знаеш, че има орхидеена болест - внимавай да не те хване, че ще започнеш само за орхидеи да мислиш :P
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот орхидея » 19 Май 2010, 21:03

Благодаря!ха-ха-ха аз тази болест я хванах вече дори и по отдавна,но чак сега се престраших да си купя понеже знам че е много капризна дано да ми провърви с нея :P днес реших да я извадя от саксията да поогледам корените(тя има само два който са вътре не най-отгоре)и двата са поизгнили защо ли да не би да съм я преполяла макар че я поливам на 7 дена дали може така да живее само на горните надявам се това да ми е последния въпрос! :P и забравих да отбележа че моята е доста малка не е като тези в магазините който продават!
Аватар
орхидея
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2010, 22:12

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 20 Май 2010, 01:16

Ако са меки, направо ги отрежи до здраво. Горните корени ако ги мокриш/поливаш няма страшно но им гледай цвета, започнат ли да стават сивкави - мокри ги. Щом е малка може да я монтираш в аквариум, а поливането може и с някаква малка пръскалка и да ги пръскаш направо с вода/разтворен тор. Иначе за корени да направи, може да си вземеш течен вкоренител и да пръскаш по листата, все едно ги оросяваш, както и да добавиш във водата с която поливаш/ториш. На лаксиферт мисля че имаше един, може да го потърсиш. Някъде мярнах да продават и Ризопон АА на таблетки/прах(вносен е), можеш и тях да ползваш - представляват разтворима сол на IBA(indole-3-butyric acid)- това е хормон(ауксин) който стимулира коренообразуването. Подчертавам, че това са спасителни мероприятия, т.е. не е добре постоянно да я пръскаш така по листата(дано няма ботаници да четат и да ми се карат), примерно веднъж на седмица.

post scriptum: ето го и сайта на който мярнах въпросния препарат
http://greendesign-sv.com/product/2/vko ... ormon.html

Сетих се и друго, като е малка - най-вероятно е сложена в сфагнум. всичко е чудесно с него, но в повечето които се продават така въпросния мъх е доста пресован, и така по средата съхне много бавно. Ако така и така ще я разръчкваш за да почистиш изгнилите корени, малко го "разреди", за да може по средата да не е толкова сбит. Така ще си изсъхва добре и корените ще си дишат.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron