Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот baba_tzveta » 28 Дек 2009, 11:22

Rea написа:Пъпчиците, които би трябвало да цъфтят, вехнат. :l
Искам цветчета.

Рея, саксийката те прозрачна ли е? Аз не поливам моята орхидея по правилата-чрез потапяне във вода на определено време, тъй като нуждата от влага е различна в зависимост от условията в помещението. При мен и през зимата е много топло и почвата изсъхва доста бързо. Когато видя, че е суха понякога поливам и всеки ден(вечер, като се върна от работа) като поставям саксийката в по-дълбока купичка, а на сутринта изливам отцедената вода от купичката. Макар, че котарака Мишо я събори вече два пъти и счупи най-новото листенце, а едно от старите се сряза по дължина, цветоносите са в прекрасно състояние, имам два нови, а на единия от старите успешно нарастват нови пъпчици.
Желая ти да се сдобиеш с прекрасни цветчета.
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 28 Дек 2009, 15:31

У дома също е доста топличко. Още не съм ги преместила в прозрачни. Почвата им е една... не ти е работа. Доста влажна стои. Взех я от Бриколаж. Уж за орхидеи, ама няма нищо общо с дървесни кори. Поливам си ги по старата схема - след като се засушат напълно. Страх ме е да не ги удавя. Ще зачестя поливките и ще ги преместя в какъв да е прозрачен съд, за да ги следя по-лесно.
Благодаря, Цвета! :D
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот baba_tzveta » 28 Дек 2009, 17:37

Rea написа:У дома също е доста топличко. Още не съм ги преместила в прозрачни. Почвата им е една... не ти е работа. Доста влажна стои. Взех я от Бриколаж. Уж за орхидеи, ама няма нищо общо с дървесни кори. Поливам си ги по старата схема - след като се засушат напълно. Страх ме е да не ги удавя. Ще зачестя поливките и ще ги преместя в какъв да е прозрачен съд, за да ги следя по-лесно.
Благодаря, Цвета! :D

Задължително в прозрачен съд-корените също фотосинтезират и трябва да имат зелен цвят. Ако почвата стои влажна, не преполивай, моята си е от дървесните кори, с която е купено растението, които са много въздухопропускливи и бързо изсъхва. Аз трябва да сменям саксийката с по-голяма, че в старата вече има почти само корени, които като растат избутват цялото растение нагоре, но още не съм търсила почва и не знам какво ще намеря.
Освен това трябва да се въоръжиш с търпение, фаленопсиса се развива доста бавничко, а ако непрекъснато сменяш начина му на гледане се стресира непрекъснато и това може да доведе до по-лоши резултати. Първо смени саксийката и наблюдавай и корените, растението само ще ти подскаже какво иска.Чела съм, че, ако са корените са зелени, нямат нужда от вода, но ако посивеят, значи са жадни.
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 28 Дек 2009, 19:23

Rea, почвата която си купила е за орхидеи, но не за фаленопсиси. Намери си кори(всякакви кори от иглолистни ще ти свършат работа - само си ги обеззарази преди това), иначе ще ги убиеш така. Ако не намериш кори, може да използваш керамзит(има го при почвите в бриколаж). Като поливаш следващият път сложи малко захар във водата(20 гр/л) и добави задължително фунгицид(пр. топсин). За саксии можеш да използваш пластмасови кутий за разни храни, които се продават по бриколаж, практикер, метро, или просто срязани бутилки от минерална вода. Успех :D

post scriptum: дано не сме закъснели със съветите
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 30 Дек 2009, 23:23

Ох, вие не сте закъснели със съветите, ама аз си закъснях с преместването.
Всичко изпълних: саксиите, керамзита, топсина, захарта.
Рапорт - даден. :da1
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Gradinar » 31 Дек 2009, 00:14

Rea написа:Ох, вие не сте закъснели със съветите, ама аз си закъснях с преместването.
Всичко изпълних: саксиите, керамзита, топсина, захарта.
Рапорт - даден. :da1


И приет :)
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 02 Яну 2010, 17:25

Ето ги :D

Изображение
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 03 Яну 2010, 23:47

Дясната е добре, обаче лявата... бере душица. Като я мести, корените и как бяха, имаш ли още изгнило има ли, въпще кажи какво е положението
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Rea » 04 Яну 2010, 21:10

Първоначално, след първото пресаждане, орязах доста корени (изгнили). Беше много зле. Листенцата му увиснаха и въобще не ми беше ясно как ще се оправи. Не съм го снимала в това му състояние. После се понапери, но листата останаха като спаружени. Сега наблюдавам едното листо е започнало да се заглажда.

Оправя се. При това пресаждане огледах корените. Малки са, но явно са достатъчни, щом вади нови листа. :D
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот ilian_tedi1 » 06 Яну 2010, 16:49

на мен преди седмица ми подариха втори фалеанопсис и някои от пъпките му изсъхнаха това нормално ли е ?А първият като прецъфтя пусна едно листенце и край.
Аватар
ilian_tedi1
Малко цвете
 
Мнения: 70
Регистриран на: 06 Фев 2009, 12:31

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани