Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Мединила / Medinilla magnifica

раздел декоративно-цъфтящи

Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот Lora555 » 11 Ное 2009, 12:42

Здравейте!
Не намерих мнения за Мединила, а ми трябват такива.
Подариха ми я през лятото, имаше доста цвят, но така и не се разствориха добре цветовете, може би е от стреса при преместването (гадая)? Поливам я с препарат за цъфтене и листна маса през около 3-4 дни и впръсквам вода върху листата.Вече няма цвят, паднаха и две листа. Чела съм, че зимата трябва да е на по-хладно както и, че попринцип трябва да не е на пряка слънчева светлина.
Бих искала да сверя знанията си с вашите, като кажете как се гледа това цвете и евентуално за какво трябва да внимавам като например забелязвам, че по края стеблата изглеждат като изгорени и някои листи се цепят.
:-D
Аватар
Lora555
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2009, 12:43

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот Rea » 11 Ное 2009, 19:10

Намерих снимка на красавицата
Изображение
и попрочетох за нея нещо:
- обича светлината, но да не е на пряка слънчева
- проветриво помещение
- стайна температура
- ноември-февруари оптимална температура около 15 градуса
- през март-април може да се размножава от връхни резници; това е момента и за оформянето му, ако е станало твърде голямо
- не се мести, ако е напъпило
- през лятото се полива обилно, а водата трябва да е със стъйна температура (потапя се в съд с вода и, след като се напои, се вади и се оставя излишната вода да се отцеди); тори се всяка седмица
- увехналите листа се отстраняват
- пресажда се на две години
Поздрави! Страхотен подарък! :D
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот dalya » 11 Ное 2009, 21:07

намерих и това...:Мединила - Medinilla Magnifica
Мединилата е едно невероятно красиво декоративно цъфтящо расте ние. Произхожда от Филипините. В природа та мединилата пред ставлява вечнозелен храст, достигащ до 2 м височина
Цветовете са висящи във формата на едри гроздове. Обрагрени са в ярко розово. Над тях има светлорозови носещи листа, които се запазват няколко седмици без да увехнат. Листата са овални, лъскави, с ясно очертани жилки.
Тя е топлолюбиво растение. Предпочита свеж въздух, проветриви места, но без да се излага на въдущни течения и пряка слънчева светлина. От март до ноември се развива най-добре при постоянна температура между 20-24 грауса. През лятото трябва да се поли а с престояла вода, но в никакъв случай минерална. Не бива да се допуска подгизва-не на почвата, но тряооа да осигури достатъчно влага. Това може да стане като покриете повърхността на саксията с чакъл и периодично го мокрите. Може да се тори с течни калиеви торове. Размножава се чрез връхни резници. Ако растението стане по-високо отколкото желаете, можете да го подрежете, като най-добре е това да стане през пролетта. Добре е да се тори всяка седмица и да се пресажда на всеки две години.


Да , преди време ми направи впечатление в един магазин , защото е изключително ефектна. И изключително капризна , което за мен е достатъчно демотивиращо. Някой ден, когато успея да им направя отделен парник с всякакви причудливи условия ще събера световните капризи да ги отвъждам. Но до тогава....без мен :-p
15 градуса зимата , проветриво , без течение , всяка седмица ториш , поливаш по специфични способи , дренираш и изобщо и стоиш над саксията на пост... :pp2 :da1
Аватар
dalya
Малко цвете
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Сеп 2009, 22:30

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот DarinaN » 12 Ное 2009, 09:05

dalya, поздравления за желанието ти " .... ще събера световните капризи .." :D но по - добре без "някой ден" . вече съм го споменавала - правилото - тпло, светло и влажно не важи за всички растения - само трябва да "ги слушаш" , те сами ще ти кажат от какво имат нужда. на казвам да се съобразяваш с мнението ми но съм сигурна, че няма нещо, с което човек да не може да се справи дори и без оранжерия. и аз имах такава идея, но в апартамент няма как да я осъществя , а не мога непрекъснато да пътувам или да оставя на родители да се занимават с нея.
затова опитвам в къщи при не дотам подходящи условия - засега с успех.
мога само да кажа - опитвай , но не прекалявай с грижите. понякога грижите могат да се окажат пагубни.
и отново - поздравления за идеята :D
и понеже ентусиастите са малко , ако наистина имаш желание за "капризи" , бих могла да споделя с теб една моя идея. пиши на ЛС, ако те интересува :pp2
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот dalya » 12 Ное 2009, 09:43

нещо, с което човек да не може да се справи дори и без оранжерия. и аз имах такава идея, но в апартамент няма как да я осъществя , а не мога непрекъснато да пътувам или да оставя на родители да се занимават с нея.
затова опитвам в къщи при не дотам подходящи условия - засега с успех.

-мила , сега като се прочетох виждам че е излезло не точно каквото вложих! сигурна съм , че всеки от нас може да напише сага за упоритите усилия хвърлени пари и напразни очаквания над растения. И да , за които разбират уморила съм сигурно пет цикаса палми /които в калифорния ги косят с косачки и изкореняват с багери като плевели / , и с полууспех отглеждам две араукарии / за които не знаят това е стайна ела , каприз и фръц в изобилие/-или и се криви стъблото , или и пожълтяват висящите иглодръжки , или става кафява , или оплешивява накъдето си иска-не че не взех втора след първата , де....
:D
мога само да кажа - опитвай , но не прекалявай с грижите. понякога грижите могат да се окажат пагубни. -с това съм напълно съгласна. дори упорито теле като мен накрая прилага единствения правилен подход-прекратявам всякакви грижи и заминава в контейнера.Често цветарите в манията си се опитваме да накараме водата да тече нагоре , но освен моментни шадравани тотален успех не е предвиден , защото Природата е по-силна от всички ни.
Не искам да звуча обезсърчаващо.Но зимата отопляваме китките , държим там едни 10-15 градуса, което провокира белокрилка. Или листна въшка новосъбудена. Или не знам какви си червейчета заради влагата , или екзотичен вид ситни мушици. Вече освен че топлиш и проветряваш и си запотен откъм прозорци като пехливанин , си и в биохимична защита.На това му е малко слънцето , на друго му е в повече водата , защото не изпарявало. единия ъгъл иска въздушна влага , другия иска сухо и отцедливо. И наместо да те радват-се превръщаш в загрижен лабораторен плъх до март, когато вече броим оцелелите , а към 15 март ги изхвърлям навън-на който му е писано-да живее :) :)
Надявам се сега съм била по-ясна. Желая успех обаче на всеки упоритко.
Кафе и хубав ден на всички :-p
Аватар
dalya
Малко цвете
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Сеп 2009, 22:30

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот DarinaN » 12 Ное 2009, 11:47

наистина ли се предавате толкова лесно ?
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот Lora555 » 19 Ное 2009, 13:17

Здравейте, благодаря за съветите отностно грижите, но явно моята е болна и ще прикрепя няколко снимки. Бих искала да да получа съвет от специалистите, които знаят как да я излекувам.
Струва ми се, че има проблем с пръстта. Отгоре има нещо като лишеи, които леко червенеят. Трябва ли да и забуча пръчка, защото разсте на една страна понеже е в саксия с дупки и в кашпа, но кашпата е по-голяма и тежкото цвете няма опора?
Постоянно и падат листата, а не са стари или овехтели. Притеснявам се, че ще загине! Много ще съм благодарна ако ми помогнете.

Ето и снимките:
http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak ... 2801_n.jpg

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak ... 9469_n.jpg

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak ... 9333_n.jpg
Аватар
Lora555
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2009, 12:43

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот Lora555 » 22 Ное 2009, 13:35

Понеже не получавам съвети :-D се разрових малко и в другите форуми. От това, което почетох си вадя извода, че можеби съм я преторила, но немога да бъда си гурна, че е фектът върху стеблата от натравяне е такъв. Ако някой има опит с този проблем, та дори и да не е с Мединила, ще се радвам да ми пише!

Хубав ден! :D
Аватар
Lora555
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2009, 12:43

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот zamakat » 22 Ное 2009, 14:19

Харесвам много мединилата, и много пъти съм се изкушавала да си я купя.Но не купувам растение преди да го проуча добре имам ли условия да го гледам, за точно това растение се страхувам още да опитам и нямам опит никакъв в отглеждането му.За съжаление не мога съвет да дам, но щом смяташ ,че е от торенето, не я тори известно време ,нищо няма да й стане ,те и без това сега по малко се торят и поливат.Виждала съм на живо много хубави екземпляри в ботаническата градина и в една приятелка , съжалявам сега че не се поизантересувах как я гледа.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Мединила / Medinilla magnifica

Мнениеот Lora555 » 22 Ное 2009, 14:45

zamakat написа:Харесвам много мединилата, и много пъти съм се изкушавала да си я купя.Но не купувам растение преди да го проуча добре имам ли условия да го гледам, за точно това растение се страхувам още да опитам и нямам опит никакъв в отглеждането му.За съжаление не мога съвет да дам, но щом смяташ ,че е от торенето, не я тори известно време ,нищо няма да й стане ,те и без това сега по малко се торят и поливат.Виждала съм на живо много хубави екземпляри в ботаническата градина и в една приятелка , съжалявам сега че не се поизантересувах как я гледа.



Аз пък изобщо не си копувам цветя, подаряват ми ги :) , а аз после им треперя! Мединилата ми беше за рожденния ден тази година, а миналата ми подариха палма, която уж беше тръгнала добре после я дадох на баба ми да я гледа на двора през лятото и дали от промяната на мястото или от баба ми :) малко по-малко загина!
Благодаря за мнението Zamakat, ще се вслушам, а ти ако научиш нещо ново споделяй.
Аватар
Lora555
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2009, 12:43

Следваща

Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Davidvpw


cron