Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

как да накараме сентполията да цъфти

раздел декоративно-цъфтящи

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот Rea » 20 Ное 2009, 21:27

В Пловдив лятото е много горещо. Спускам щори и затъмнявам стаите. Знам, че не им стига светлината, но и не мога да ги изнеса навън при другите цветя. Точно в това време на годината ги губя. Листата им омекват и се обезцветяват. Обичат да им е светло, топло и влажно, но не прекалено, за да не гният.
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот HobGoblin » 20 Ное 2009, 23:23

Аз имам само 1, и се скъса да цъфти. Като си правя разтвор за орхидеите, каквото остане айде на всички цъфтящи. Сентполията полудя направо :D
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот lusien » 21 Ное 2009, 11:30

zamakat, не е възможно да не цъфтят?! теменужките обичат много светлина и не много вода. Освен това мисля, че не обичат и да ги местиш много, много. Можеш ли да щракнеш някоя да я видим и може да ни хрумне защо не цъфти? Извинявай, че си позволявам да ти казвам тези неща, но мисля, че щом аз, която не съм добър цветар успявам да ги отгледам, значи всеки друг може :-D
Изображение
Аватар
lusien
Малко цвете
 
Мнения: 28
Регистриран на: 18 Авг 2009, 18:04

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот zamakat » 21 Ное 2009, 18:41

Да , добра идея ,утре ще ги нащракам.И аз от местене маъ им умерих мястото ама трябваше някои да пострадат.Съветът на Hob Goblin ми се струва много удачен и аз ще го пробвам. :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот Marta » 22 Ное 2009, 12:20

zamakat написа:Тук ,за съжаление трябва да призная своя пълен провал, година или вече две ,къде ли не ги местя вънка ,вътре, на прозорец ,по-светло ине чак толкова, някои изсуших , някои изгних, и още не мога да им хвана чалъма.Не щат и не щат, да цъфнат. :l

Ако приемеш един скромен съвет от любител цветар - сложи ги лятото на прохладно северно място, на което да няма много вятър, но да са навън. Може и шарена сянка, някъде, където да е завет, хладно и светло. Потапяй ги във вода когато видиш, че са изсъхнали, дръж ги, докато видиш, че по повърхността избива мокричко. Когато температурите навън започнат да падат под 10 градуса нощем, ги прибери на слънчево място вътре, но да не е близо до климатици и радиатори. Хладничко, но не по хладно от 10 градуса нощем. Цъфтежа спира на големите жеги. Но щом захладнее започват. Зимата потапяй не повече от 1 път месечно, даже на повече време може да ги държиш сухи. Наторяването, както наторяваш луковичните, нищо че не са. Опитай така, ще видиш резултата :D
Аватар
Marta
Малко цвете
 
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Окт 2009, 09:23

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот zamakat » 22 Ное 2009, 14:10

Благодаря ти от сърце ,за местоположението горе-долу съм умерила, но за поливането ,май ги преполивам и загниват,защото не ги топя, а ги поливам от чинийката, знам че листата не бива да се мокрят.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот Marta » 22 Ное 2009, 14:31

zamakat написа:Благодаря ти от сърце ,за местоположението горе-долу съм умерила, но за поливането ,май ги преполивам и загниват,защото не ги топя, а ги поливам от чинийката, знам че листата не бива да се мокрят.

То се същото дали ще ги потопиш или в чинийката, явно по много малко сипваш и отгоре е винаги сухо, то те лъже, че са сухи, а отдолу е мокро. Нещо такова май има при теб.
Да, листата са много чувствителни, но аз ги къпя поне 1 път годишно. Но къпя листата, а пръстта е суха, та лесно да изсъхнат и те. Листата обичат влага на въздуха, но да не се мокрят много често, по принцип съм чула, че мъхести листа не трябва много да се мокрят. По скоро не трябва да се могри основата на листата. Там най често загниват. По принцип са африканки :) сушата не ги плаши, трябва да са доста време на сухо, за да загинат и пак от някое листенце може да тръгнат отново. Но пък цъфтят точно когато се понамокрят. За това пролет, когато ги изкъпя или есен, когато стане по хладничко, тогава цъфтят. Не съм сигурна точно какво става стях в африка, но ако им направя така, че да не е много топло, но да е леко влажничко, не спират да цъфтят. Обаче трябва да имат период на засушаване, явно се възстановяват точно в тоя период, защото после като им намокриш коренчетата, направо полудяват.
Поне при мен е така. :da
Аватар
Marta
Малко цвете
 
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Окт 2009, 09:23

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот zamakat » 22 Ное 2009, 17:23

Да има нещо такова-като се поливат в чинийката отдолу се намокря, отгоре-сухо , ядосвам се и уж внимателно сипвам и отгоре и те загниват. Сега ще ги оставя малко на сухо -да видим
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот ilian_tedi1 » 23 Ное 2009, 17:34

моята е на западен прозорец и слетобед я напича слънцето и започнах да я поливам по малко отгоре колкото да се навлажни пръстта защото забелязах , че като и наливам вода само в чинийката пръстта отгоре остава суха а листата загниват
Аватар
ilian_tedi1
Малко цвете
 
Мнения: 70
Регистриран на: 06 Фев 2009, 12:31

Re: как да накараме сентполията да цъфти

Мнениеот zamakat » 23 Ное 2009, 21:17

ilian_tedi1 написа:моята е на западен прозорец и слетобед я напича слънцето и започнах да я поливам по малко отгоре колкото да се навлажни пръстта защото забелязах , че като и наливам вода само в чинийката пръстта отгоре остава суха а листата загниват


При мен е абсолютно същото.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], ucofevuzbauej