Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Хибискус - красив и изящен

Мнениеот cvetar » 28 Фев 2009, 20:40

Ще продължим с малко информация и снимки за облагородяване на хибискусите "на калем" . Доста от вносните хибискуси, продавани у нас,са произведени така. А тази практика се налага поради факта,че иима видове хибискуси,които трудно се вкореняват във вода или в перлит или почва като резници...Има няколко сайта с хубави снимки,но са на английски език - и не всички се ориентират добре.Затова ще преведа, и ще покажа снимки за ваше улеснение - а изборът нека бъде ваш...че скоро ще се постопли... сайтът е този :
http://www.hibiscusworld.com/graft/graft.htm
Два от показаните там начини си заслужават вниманието....При първия,известен като " на страничен зарез",се срязва/сцепва/ подложката,за да се пъхне в прореза и калемчето с оформен като клин долен край.Първо отрезът на подложката в снимки...
Изображение

Изображение

Изображение
Сега следва приготвеното калемче,подострено клиновидно в долната част,да се напъха в отреза.Калемчето има 2-3 пъпки и е с отрязани листа - ясно се вижда доколко и как,и как се държи и напъхва.

Изображение

Изображение

Изображение
Завързването на двете части се вижда тук
Изображение

При другия начин подложката не се сцепва,а от нея се отрязва/отстранява/ парченце със същата форма като направеното клинче на долната част на калема - пак странично.Първо виждате направата на два отреза клиновидно на подложката с цел изрязване на клиновидно парченце от нея - първо къс долен и после по-дълъг горен отрез

Изображение

Изображение

Следва напъхване на калема в отреза

Изображение

Изображение

Изображение

Ето как изглеждат приготвените калеми

Изображение

Изображение

тоест виждате,че калемчето може да е с 1 или повече пъпки.Следва отново пристягане на свързаните подложка и калем... и не забравяйте,че всичко това правим при затопляне на времето - стабилно над 20 градуса ...Това значи след средата на май.Обвиването на калема и подложката с полиетиленова торбичка отгоре за около 2 седмици и пазенето на саксията от директно слънце са другите важни дреболии,но не ги пропускайте.Проветрявайте при събиране на влага - против загниване на калема.Махнете плика при поява на първи малки листенца на калема.Отстранявайте развиващи се пъпки по подложката,ако се появят такива,защото излишно отнемат от силата и.А ако се гласите да правите двуцветен хибискус при запазване на клонче и от подложката,това трябва да стане едва след като присадената част добре се прихване и се развие силно клонче от нея.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хибискус - красив и изящен

Мнениеот КалиД » 01 Мар 2009, 00:45

Този нагледен материал ми е от голяма полза.Ще изпробвам върху единия от розовите хибита. :)
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Хибискус - красив и изящен

Мнениеот cvetar » 03 Апр 2009, 15:55

КалиД написа:Този нагледен материал ми е от голяма полза.Ще изпробвам върху единия от розовите хибита. :)

Времето се позатопли чувствително... Ако сте приготвили подложките,но ви се струват тънички в основата,имате време да действате сега.В случай,че имате от миналото лято вкоренени подложки,откъснете им връхчето - това ще доведе до надебеляване на хибискуса в основата,което пък ви е нужно при облагородяването на пъпка или с калемче.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

Мнениеот cvetar » 15 Май 2009, 14:25

Това лято посветих на опити да облагородя хибита на пъпка по втория начин,за който писах и пуснах снимки....т.нар."chip budding" Ето две от подложките,облагородени така.На втората се вижда и как се е развила пъпката от друг вид/цвят/ хибискус,направена по-рано над облагородената - това е вече двуцветен хибискус...

Изображение

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

Мнениеот TSVETA » 16 Май 2009, 21:47

cvetar написа:Това лято посветих на опити да облагородя хибита на пъпка по втория начин,за който писах и пуснах снимки....т.нар."chip budding" Ето две от подложките,облагородени така.На втората се вижда и как се е развила пъпката от друг вид/цвят/ хибискус,направена по-рано над облагородената - това е вече двуцветен хибискус...

И за ашладисване на калем ли трябва да е двегодишна подложката ?Тази на снимката ми се струва доста дебела.И освен отреза има ли и други разлики в двата начина,имам предвид дебелината на калема.И кой от двата носи по-малко рискове,че да използвам него :-D
Аватар
TSVETA
Малко цвете
 
Мнения: 39
Регистриран на: 25 Фев 2009, 21:33

Re: Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

Мнениеот cvetar » 16 Май 2009, 22:31

TSVETA написа:И за ашладисване на калем ли трябва да е двегодишна подложката ?Тази на снимката ми се струва доста дебела.И освен отреза има ли и други разлики в двата начина,имам предвид дебелината на калема.И кой от двата носи по-малко рискове,че да използвам него :-D

Цвета,аз пиша за облагородяване на пъпка...Верно,дебела и 2-годишна е подложката на снимката горе /и двете/. Но нали това и писах - при втория начин на облагородяване на пъпка,за който сега пиша,подложката може да е без сокодвижение и отрезът не е Т и не следва пъхане на пъпка под кората....Точно това е тук примамливото,че хората в повечето случаи имат някаква подложка и тя може да е без сокодвижение...Изрязва се така,както вече съм показал и снимки - пъпката заедно с част от кората и дървесината от подложката просто се заменя със същата по площ отрязана пъпка с дървесина от калема на културния вид хибо.Ето такова изрязване се прави - пъпка заедно с част от дървесината :

Изображение

А ти питаш за начина на калем - там може да имаш 1 или 2-год. и по-стара подложка,в която се пъхва калемче.И пак съм дал снимки...Мисля,че по-лесен е начинът на пъпка - но всичко е до опит.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

Мнениеот TSVETA » 18 Май 2009, 23:14

Да.Благодаря ти. :b
Аватар
TSVETA
Малко цвете
 
Мнения: 39
Регистриран на: 25 Фев 2009, 21:33

Re: Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

Мнениеот cvetar » 21 Май 2009, 14:50

На 15.05. ви показах снимките на 2 подложки,които облагородих на 5.05. Можете да ги видите по-горе и да ги сравните със снимките от днес,21.05.,на които показвам вече развързаните и прихванати пъпки върху същите подложки...Тоест,забележете,че на 16-ия ден при този начин на облагородяване видимо вече облагородените пъпки се развиват ....
Първо едната подложка

Изображение

същата,но съвсем отблизо....

Изображение

и следва другата подложка...

Изображение

Изводите са за вас....кой начин е за предпочитане....Ще кажа само,че при този начин отпадат притесненията дали подложката има сокодвижение,колко е стара...Вижда се даже,че не особено старателно съм облагородявал/това беше и замисълът/ - не съвпадат точно по размер отрезът на подложката и отрязаното от калема парченце с пъпката от културния вид,особено на последната снимка,но там въпреки това пъпката е най-развита...и въпреки това прихващането на пъпките е 100 %...3 направени,3 прихванати.
Ако има желаещи от Варна,членове на форума - може да си спретнем една среща в дома или градината на някого с цел показване на този начин на облагородяване на хибискус, както и на други начини по желание. Стига да има къде и осигурена подложка и калеми от желаещите.За да не сме повече извън темата - пишете си на лични,уточнете се и ми кажете.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

Мнениеот marchela » 23 Юли 2009, 07:38

Поздравления за страхотната работа която си направил.
Станало е невероятно хиби. :da1 :D
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Хибискус /hibiscus rosa sinensis / - красив и изящен

Мнениеот cvetar » 14 Авг 2009, 14:49

Днес разцъфна още едно ново хибискусче,което вкорених това лято от резник,пратен ми от една съфорумка,на която съм много признателен за жеста !! :-p

Изображение

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron