Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

25 Окт 2009, 19:36

milimi написа:Благодаря cvetar, но аз се интересувах от информация на български език. Снимки в чужди сайтове има много и особено руски, но пак не ми става много ясно.

E,всички искат веднага наготово и на български...Ама просто това има...и помоли някой да ти преведе...Ето и какво да правиш със семената - инструкция как се сеят и за колко време поникват.
http://www.ehow.com/how_4922381_grow-st ... eeds.html#
http://en.wikipedia.org/wiki/Stephanotis_floribunda
Най-общо казано,семената се сеят възможно най-скоро след узряване/зреенето на плода стига до 12 месеца/ и разпукване на плода,за да запазят кълняемост и да поникнат - във втория линк дават,че за около седмица поникват,ако се засеят веднага.Поставят се във влажна почва на топло и светло място.

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

25 Окт 2009, 21:40

cvetar написа: Най-общо казано,семената се сеят възможно най-скоро след узряване/зреенето на плода стига до 12 месеца/ и разпукване на плода,за да запазят кълняемост и да поникнат - във втория линк дават,че за около седмица поникват,ако се засеят веднага.Поставят се във влажна почва на топло и светло място.


Ето това ме интересуваше. Чудех се дали да махна плода или да го оставя, защото не цъфти, но в някъде в сайтовете който ми даде видях че едновременно може да има цветове и плодове, така че ще го чаакам да узрее пък догодина ... ще раздавам разсад (ако пак не объркам нещо ) Благодаря cvetar :pp2

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

27 Окт 2009, 11:11

milimi , направо ме шашна с този плод :?
това да е не е някакъв монтаж за лапнишарани.
шегувам се :D . за пръв път виждам и чувам за такова нещо - плод на жасмин и то голям като пъпеш / поне така изглежда/ .
мажем ли да се надяваме като узрее и дай Боже да направи семена, да пробваме дали може да се размножава по такъв начин.
стискам палци този да узрее и да продължи все така да изненадва :D

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

27 Окт 2009, 12:19

milimi написа: Чудех се дали да махна плода или да го оставя, защото не цъфти, но в някъде в сайтовете който ми даде видях че едновременно може да има цветове и плодове, така че ще го чаакам да узрее пък догодина ... ще раздавам разсад (ако пак не объркам нещо ) Благодаря cvetar :pp2

Aко можеш,го остави да узрее - интересно ми стана как ще се развият семеначетата,отгледани от семена тук.Виждам,че и ти си от Варна - а много бих искал да пробвам с тези семена,ако може... :da1

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

27 Окт 2009, 12:56

Честно казано, питала съм в доста цветарски магазини и агроаптеки и никой не е чувал за плод на Стефанотис. В Интернет търсих, но попадах само сайтове на руски и английски (и с двата езика не съм мн. добре), но разбрах че в русия го ядат... май
Който иска семе давам (ако станат де...) :pp7
cvetar помагай със съвети ... Разсада за съфорумците ще го правиш ти ... ако имаш желание ... :f От единият сайт който ми прати май ми се видя че не е семена а нещо като костилка, но ще почакаме и ще видим.
DarinaN Благодаря. Ама все пак да кажа :не е монтаж, но не е и толкова голям. Като едро корнишонче е. Ама зрее мноооого бавнооо.

:bАми явно при мен е късмет на начинаещия. Ще ви държа в течение, да видите ка се развива. Ох крайно време е да си прибера апарата и да направя нова снимка, че тази е от август ... е не че има някаква промяна ... :pp4

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

27 Окт 2009, 13:35

milimi написа:Честно казано, питала съм в доста цветарски магазини и агроаптеки и никой не е чувал за плод на Стефанотис. В Интернет търсих, но попадах само сайтове на руски и английски (и с двата езика не съм мн. добре), но разбрах че в русия го ядат... май
Който иска семе давам (ако станат де...) :pp7
cvetar помагай със съвети ... Разсада за съфорумците ще го правиш ти ... ако имаш желание ... :f От единият сайт който ми прати май ми се видя че не е семена а нещо като костилка, но ще почакаме и ще видим.
DarinaN Благодаря. Ама все пак да кажа :не е монтаж, но не е и толкова голям. Като едро корнишонче е. Ама зрее мноооого бавнооо.

:bАми явно при мен е късмет на начинаещия. Ще ви държа в течение, да видите ка се развива. Ох крайно време е да си прибера апарата и да направя нова снимка, че тази е от август ... е не че има някаква промяна ... :pp4

Това,че никой не е чувал - нормално е...то в цветарските магазини понякога може да чуеш такива простотии,че ... :( Няма какво да се търси повече - има плод,чакаме да узрее.Знаем срока,че ще пожълтее,че се сеят веднага семената...при 23-25 градуса - е какво повече да искаме ? Спокойно ... :)

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

27 Окт 2009, 20:49

milimi , не съм искала да звучи лошо , пошегувах се за монтажа . аз съм си такава и моля ако на някой не му понасят подобни шеги да ми казва направо, макар че никога энищо лошо не влагам в тях. сори за спама , админ :D

а ако направи семки като пасифлората и ти е на сърце да раздаваш - аз се кандидатирам за семки . отсега почвам да стискам палци на ръце и крака. такова чуда не се вижда всеки ден .

искаме нова снимка ..... :D

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

27 Окт 2009, 21:00

DarinaN написа:milimi , не съм искала да звучи лошо , пошегувах се за монтажа . аз съм си такава и моля ако на някой не му понасят подобни шеги да ми казва направо, макар че никога энищо лошо не влагам в тях. сори за спама , админ :D

а ако направи семки като пасифлората и ти е на сърце да раздаваш - аз се кандидатирам за семки . отсега почвам да стискам палци на ръце и крака. такова чуда не се вижда всеки ден .

искаме нова снимка ..... :D

:) :) :) :) :)

Мила, ама аз и за секунда не съм го приела насериозно. Спокойно, и аз обичам да си правя такива шеги. Харесват ми :) :) :) :-p

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

27 Окт 2009, 21:31

сега вече ми е спокойно :-p

Re: Стефанотис - мадагаскарски жасмин

03 Ное 2009, 09:59

Да се похваля с нови снимки :ppp :-p
Изображение Изображение
От 01.11.09г. са но апарата ми прави номера :(
Добави отговор