Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Лимон

10 Юни 2009, 14:25

sk4 написа:как се вкоренява резник от лимон ?
имам няколко клончета приготвени

Вкореняването на резници от лимон е възможно -казвам ти го от личен опит....моят резник се вкорени и вече имам 4-5 нови листа на 2 клончета,но се развиваше много бавно - особено в началото,докато се вкорени.Има в нета много теоретици и коментатори на това как се вкоренява резник от цитрус...гледам,че бая шеташ по форумите :) :-p ...ама май няма сериозни отговори,подплатени със снимки,за да се увериш,че съвет ти дава опитал и успял да го направи ....Та ако искаш,пусни някоя снимка какви клончета си приготвил - око да види...за да мога да ти кажа дали са подходящи за целта.Аз успях да вкореня миналото лято резник в почвена смес от пясък и градинска почва по равно,похлупен под буркан.Чак сега напролет пусна сериозни корени и го преместих в по-богата почва.Ето,вече пуска за втори път тази пролет нови леторасти - виждат се добре новите връхчета с по 4-5 листчета на двете клончета...

Изображение

и понеже Дарина зададе на лични въпрос дали това е добър начин да се сдобие човек с цитрусово дръвче - да,възможно е и така - като се вкорени резник от клонче с миналогодишна дървесина,но много се чака...А по-добрият начин си остава облагородяването на семеначе - лимон.Моля за облагородяването да питате в съответната тема за това на Върби - изписахме там доста за облагородяване на цитруси.Тук коментираме само вкореняване на резници от цитруси...

Re: Лимон

10 Юни 2009, 15:04

Аз съм вкоренявала и само в перлит под полиетилен но по-съм доволна от начина на Cvetar смес от пясък и градинска пръст :da1

Re: Лимон

10 Юни 2009, 15:50

Аз ще ви кажа начина на размножаване на баща ми, който дълги години го прови без проблем. За целта, обаче, трябва да имате налично дръвче: оголва се първия пласт на млада клонка, която да е кафява, не да е съвсем младо клонче и още зелено, а да е станало вече кафяво - оголва се точно тази кафявата част около 1-2 см разстояние много внимателно, за да не се повреди клончето. След това изрязвате една част от шише, пластмасово или метална кутия, през половината, така че да можете да я сложите на клончето, и го пълните с пръст - той слага обикновена пръст от градината. След това завързвате шишето или кутийката, за да е стегнато и трябва да стои поне 2 месеца така. След това режете клонката от дървото и си имате готово мини дръвче и то захванато. Междувременно може да проверявате дали се вкоренява, ако е в прозрачно шише, дори ще го виждате.
Успех.

Re: Лимон

10 Юни 2009, 20:24

stplam написа:Аз ще ви кажа начина на размножаване на баща ми, който дълги години го прови без проблем. За целта, обаче, трябва да имате налично дръвче: оголва се първия пласт на млада клонка, която да е кафява, не да е съвсем младо клонче и още зелено, а да е станало вече кафяво - оголва се точно тази кафявата част около 1-2 см разстояние много внимателно, за да не се повреди клончето. След това изрязвате една част от шише, пластмасово или метална кутия, през половината, така че да можете да я сложите на клончето, и го пълните с пръст - той слага обикновена пръст от градината. След това завързвате шишето или кутийката, за да е стегнато и трябва да стои поне 2 месеца така. След това режете клонката от дървото и си имате готово мини дръвче и то захванато. Междувременно може да проверявате дали се вкоренява, ако е в прозрачно шише, дори ще го виждате.
Успех.

Това е така нареченото "вкореняване с въздушен отвод" и за него си имаме отделна, специално посветена на това вкореняване, тема в раздела "Озеленяване и поддръжка".Мога само да добавя,че съм отдавнашен фен на този начин и винаги,ако може,го предпочитам.Но в случая говорим за вкореняване на резник - а трябва да отчетем и факта,че не всички разполагат с готово дръвче,за да постъпят така...Мнозина могат да се сдобият с резник и да опитат да го вкоренят - за това е и тази тема.

Re: Вкореняване на резници от цитруси /портокал,мандарина,лимон/

26 Авг 2009, 17:46

Вкорененият ми резник от лимон все повече започва да прилича на дръвче след това лято...

Изображение

Re: ПОМОЩ ЗА МОЯТА МАНДАРИНА

21 Яну 2010, 00:38

Първо Здравейте на всички , понеже съм нов тук
Искам да ви помоля за съвет СПЕШНО защото мандарината ми е на път на изсъхне. Преди 1 месец започнаха листата 1 по 1 на опадат и сега няма нито 1 листо, но започна за излизат нови пъпки .Единственото което ме претиянава е едно разклонение което почернява.Искам някакъв съвет спешно защото с всеки изминал ден почернява все повече !!!
Мерси предварително на всички !!!
e-mail: kristian_dechev@abv.bg
skype: kristian_dechev
ето и няколко снимки:
http://maroon5.snimka.bg/flowers/pomosh ... 2.17028967

Re: ПОМОЩ ЗА МОЯТА МАНДАРИНА

21 Яну 2010, 01:01

kristian_dechev написа:Първо Здравейте на всички , понеже съм нов тук
Искам да ви помоля за съвет СПЕШНО защото мандарината ми е на път на изсъхне. Преди 1 месец започнаха листата 1 по 1 на опадат и сега няма нито 1 листо, но започна за излизат нови пъпки .Единственото което ме претиянава е едно разклонение което почернява.Искам някакъв съвет спешно защото с всеки изминал ден почернява все повече

Изрежи клонките до зелена неизсъхнала дървесина и остави саксията с мандарината на хладно и много светло място без да поливаш.Листата падат при недостатъчна светлина и преполиване.Ако е на топло и тъмно ще развие издължени и хилави нови клончета.По принцип зимата е сезон за почивка за цитрусите при нашите климатични условия - като се запролети,ще покарат нови.

Re: Вкореняване на резници от цитруси /портокал,мандарина,лимон/

18 Апр 2010, 21:09

Вкорененият ми резник от лимон тази пролет е вече доста едричък

Изображение

Re: Вкореняване на резници от цитруси /портокал,мандарина,лимон/

04 Май 2011, 14:12

Вече мога да се похваля и с цвят - на третата си година вкорененият ми резник от лимон е отрупан и на терасата ухае страхотно... :)

Изображение

Изображение

Re: Вкореняване на резници от цитруси /портокал,мандарина,лимон/

06 Май 2011, 11:01

Браво!Браво! :-v
Оттдавна съм разбрала за уменията ти, и се възхищавам на способностите ти!
Усещаш ли как ти завиждам? :P
Де да можех и аз да облагородявам!, аз само съсъпвам готовите вече растения :( Много съм нетърпелива....и това ги погубва!
Ето защо се радвам на твоите!Браво! :-da :-da :-da
Добави отговор