Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на цитруси

раздел декоративно-цъфтящи

Облагородяване на цитруси

Мнениеот Pavlina Nikolova » 23 Фев 2009, 19:15

Здравейте и добре заварили! :D
Току що се регистрирах, за да ви задам конкретен въпрос. Не знам дали темата е за този подфорум, но се надявам, че ще ми отговорите, а ако се наложи, модератор ще я премести.
И така - въпросът ми не е как се облагородява, а от къде мога да си намеря материал за тази дейност (т.е. пъпката, клончето или както се нарича :D просто не знам как е правилно). Интересуват ме цитруси (най-вече лимон и портокал, но няма да ми е излишно и за други видове). Вмомента живея в София, но ще се радвам на информация и за други населени места. Моля да ми предоставите телефонни номера, адреси (включително на електронна поща), уеб сайтове и/или друга информация, с която разполагате. А вие ползвали ли сте материал от мястото, за което ми казвате и доволни ли сте? Ще се радвам на всичко, което споделите!
Предварително благодаря за оказаната помощ и съдействие и ви пожелавам свежи, жизнени и красиви цветя! :da1 :f :da
Поздрави и слънчеви усмивки! :D

П. С. Ако някой иска, може да се свърже с мен на buteo_buteo@abv.bg
Последна промяна Pavlina Nikolova на 24 Фев 2009, 14:11, променена общо 2 пъти
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот Pavlina Nikolova » 23 Фев 2009, 20:01

А някой от вас, който има такова дръвче, евентуално би ли ми дал (дори и срещу заплащане естествено; колко ще искате)? Аз преди имах изникнали от семка дръвчета, но за съжаление изсъхнаха, сега пак ще си садя и макар че е много рано, се интересувам от сега. А от къде си ги облагородихте или направо си ги купихте???
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот cvetar » 23 Фев 2009, 21:17

Pavlina Nikolova написа:Здравейте!
Току що се регистрирах, за да ви задам конкретен въпрос. Не знам дали темата е за този подфорум, но се надявам, че ще ми отговорите, а ако се наложи, модератор ще я премести.
И така - въпросът ми не е как се облагородява, а от къде мога да си намеря материал за тази дейност (т.е. пъпката, клончето или както се нарича :) просто не знам как е правилно). Интересуват ме цитруси (най-вече лимон и портокал, но няма да ми е излишно и за други видове

Добре дошла,Павлина ! Облагородяването от любители като нас има смисъл,ако видим плододаващ цитрус някъде с желани от нас качества...и тогава пожелаем да имаме и ние дръвче със същите такива...Така че материал за облагородяване си търсим от познати и приятели,които имат такива дръвчета.В нашия форум има любители на цитруси,дано ти отговорят... :f А за името на това,което ти е нужно - зависи как ще облагородиш дръвчето си.Дали облагородяваш на пъпка,или на калем - трябва ти клонче от плододаващ цитрус. От него си изрязваш една или две пъпки,ако облагородяваш на пъпка,или си приготвяш калемче с една или две пъпки,ако облагородяваш на калем.Тук имаме доста добре описано как можеш да си облагородиш лимон или друг цитрус - погледни темите по-долу.... има и снимки,и сайтове с описания.
viewtopic.php?f=5&t=8 и другата тема
viewtopic.php?f=17&t=103
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот mama Dani » 23 Фев 2009, 22:07

Павлина, слушай Cvetar - там е истината за това което те интересува. :f Аз обичам много лимона и за мой късмет ми подариха малък такъв, който вече е над метър висок и има един плод вече!!! Но тръпката да си го направиш сам е невероятна, така че приемай съветите му и ще имаш навярно успех. Защото най-лесното е да отидеш и да си купиш...аз затова се радвам така на моите китки - малки са все по-редките видове, но са отгледани от резници, семенца и случайно чопнати от тук и от там стебълца...и в това е кефа - да имаш лека ръка, афинитет към растенията, да експериментираш, да отвиваш, да завиваш в полиетилен, да пресаждаш и ..от едното нищо- да съумееш да отгледаш красота! :da1
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот Pavlina Nikolova » 24 Фев 2009, 13:00

Здравейте!
Cvetar, благодаря за топлото посрещане, а също така и за полезната информация! Mama Dani, благодаря и на теб за отговора, пълен с емоции и красота. Хареса ми. За двамата - :da1 .
Всъщност вмомента за мен наистина няма голямо значение какви точно ще са качествата на дръвчетата, защото много искам да ги имам, а все още нямам нито едно. :D Когато се сдобия с такова, живот, здраве и желание, може да започна да "колекционирам" различни и тогава ще имам търпение да чакам подходящите, което търпение малко взе да ми липсва напоследък. :D Засега просто искам да имам, без значение какво точно. А след време да се развивам в тази насока. А и все от някъде трябва да се започне, нали? Така че не ми се иска да чакам подходящото, а да си намеря възможно най-скоро, а след това да мисля за повече и за качествата им. Това е, за да си задоволя желанието засега. :D След време се надявам на повече опит, знания и избрани видове. :D
Просто исках да споделя. :D Въпреки всичко ви благодаря много още веднъж!
Весел и успешен ден!!! :-vv
Последна промяна Pavlina Nikolova на 24 Фев 2009, 13:51, променена общо 1 път
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот zamakat » 24 Фев 2009, 13:12

Здрасти Павлина, аз имам разни цитруси и май се позапалих от Евге-тя има 60 най различни .Моите са малки още и аз не знам дали ще цъфнат напролет.Тъй че, ако имаш път на сам можем нещо да резнем, ако има възможност- само не мога да пращам . :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот cvetar » 24 Фев 2009, 13:32

Pavlina Nikolova написа:Здравейте!
Cvetar, благодаря за топлото посрещане, а също така и за полезната информация! Mama Dani, благодаря и на теб за отговора, пълен с емоции ...Така че не ми се иска да чакам подходящото, а да си намеря възможно най-скоро, а след това да мисля за повече и за качествата им. Това е, за да си задоволя желанието засега.

Мислех,че искаш сама да си създадеш желаното дръвче,което за мен е за предпочитане...Но щом си от София,нямаш никакъв проблем да си намериш готово дръвче да си купиш....
Вариант 1 - Разходи се до Флората или виж тук ...http://www.flora-bg.net/index.html
Вариант 2 - провери за цитруси в Ботаническата градина на БАН...там ще си намериш със сигурност.
Но бъди много внимателна с купени от оранжерии цитруси - почти винаги "пристигат с гости" ... имам предвид щитоносни въшки,акари,и други "приятелчета " ...Затова ако си купиш,огледай внимателно растението и профилактично го напръскай с Нуреле например...защото влязат ли у вас щитоносни въшки...не ми се коментира какво става с цветята ти,ако ги изтървеш да плъзнат по тях !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот Pavlina Nikolova » 24 Фев 2009, 13:35

Здравей, zamakat!!!
Много се зарадвах на отговора ти! А ти от Бургас ли си? (попрочетох там за някакъв хотел :-D ) И в хотела ли трябва да дойда, ако имам път?
Ето e-mail-ът ми: buteo_buteo@abv.bg Може да обменим координати.
Весел ден и на теб, и на всеки, който прочете темата! :da1

Ммм, cvetar, да - искам сама да си създам дръвчето, а нямат значение качествата му. Но наистина искам аз да си го създам.
Чудех се преди малко и аз (малко преди да прочета отговора ти) дали да се разходя до Ботаническата градина. Там продават цветя (не съм ходила и не знам какви) и се чудех дали не биха дали и клонче ... Та макар и със заплащане естествено. Проблемът е, че съм с малко бебе и не мога, когато и където си реша да ходя. :D
Както и да е ... Ще намеря начин и ще докладвам.
Благодаря и за предупреждението за "приятелчетата". :) Честно казано - имам опит с тях. Докато си бях в Добрич (уча в София ветеринарна медицина), през лятото един кактус на терасата "хвана" щитоносни въшки. С какво ли не го пръсках - и с купени, и с домашно приготвени препарати (народни хитринки), и на ръка го чистих. Тц - упорити създания! В крайна сметка май го съсипаха. Тя и майка ми не го прибрала сега есента, по празниците го вкарах вкъщи, но сега не знам дали е оцелял. :( А си го бях посадила в първи клас, като малък приличаше на кактосчето от "Плодчетата" и ми беше любим. Както и да е. Отклоних се от темата. Благодаря отново! :da1 :D
Ако някой може да ми помогне, ще се радвам на помощ! :da1
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот Pavlina Nikolova » 24 Фев 2009, 13:57

П. С. Аз също предпочитам създаването на дръвче, само че толкова много искам да имам, че не ми се чака, докато си харесам. Ако си харесам, пак ще го искам, но на първо време просто искам да си имам такова дръвче. От толкова много години си мечтая за това ... А сега съм с бебе, уча (макар и вмомента да съм прекъснала за 1 година по майчинство, но имам изпити за вземане), на тясно сме в 1 стая в студентско общежитие и общо взето нямам много време, а пространство въобще :), така че ще се радвам на каквото и да е дръвче. Ще си е най-доброто за мен :) , а ако върже след време, бебето ще яде домашни цитруси, което си е добре. :D Ще ги гледам качествено и доколкото мога в София - "екологично". А когато се установим след няколко години, тогава чак ще мога да мисля за нещо повече. :D

И браво на Евге (впечатлена съм наистина) и на всички, които успешно отглеждат цитруси и други растения!
Последна промяна Pavlina Nikolova на 24 Фев 2009, 14:13, променена общо 1 път
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Облагородяване на цитруси

Мнениеот Charodeika » 24 Фев 2009, 14:12

В нашия град има един разсадник ,в сайта им пише и цитруси но не виждам цени ,може да им пратиш имейл и да ги питаш ако те интересува :D
http://razsadnik-bg.com/index.php?optio ... &Itemid=82
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]