Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Лизимахия (Lysimachia)

раздел декоративно-цъфтящи

Лизимахия (Lysimachia)

Мнениеот mama Dani » 21 Фев 2009, 23:14

Останах удивена, когато видях, че така любимата ми лизимахия /защото -нали таз която я имам цъфти в жълто!!!/ :f е растение, което има толкова разновидности, че направо ми "падна шапката", както се казва! Включително и у нас си има лизимахии в диворастящо състояние, при което на горката китка са и викали навремето Ленивче, защото съдържа вещества, които успокоявали тревопасните стада и те кротко си лежали без да има нужда пастира да търчи като гламав след тях... :)
Изображение

Наименованието на растението произтича от името на Лизимах(Lysimachus), военачалник при Ал. Македонски и известно време цар на Тракия и Македония.
Растения от този род предпочитат влажни и пропускливи почви. Цветовете им обикновено са в жълта окраска, което пък ги правят автоматично мои любимци. Фаворит в новите ни градини е несъмнено пренесената от Китай жълтоцъфтяща лизимахия, наречена закачливо "Жълтата Лизи" /Yellow Lissi/. Почти през половината година по леко увисналите и клончета със също така красиви променливо-зелени листа се появяват чадърестите и съцветия в обилно разцъфващи лимонено-до оранжево жълти цветчета. Не обича много - много да се припича на слънце. Разклонява се обилно, когато се съкращават връхчетата и , от които пък спокойно се разсаждат нови растения. Аз имам от тази, Майки ми я даде /то и снимката е негова де.../ и съм много, ама много доволна от това красиво растение.
Изображение. Доколкото знам, вид лизимахия краси и аквариумите като водна флора. :f
Последна промяна mama Dani на 24 Мар 2009, 18:53, променена общо 1 път
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот Strict » 22 Фев 2009, 00:34

що не каза че имам 3 вида лиземахии :) :) :)
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот mama Dani » 22 Фев 2009, 00:43

А ти що не каза как ме научи да и запомня името на таз пуста лизимахия....а??? :) :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот Strict » 22 Фев 2009, 00:55

ми научих те да комбинираш 2 думи :)
лизане и махане :) :) :)
това на майтап :)


а сериозното :
най лесно се помни по името на Лиземах
който скрил съкровището на Александър Македонски
някъде около Несебър...и по точно до Емине :-da
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот mama Dani » 22 Фев 2009, 11:57

Ха-ха, точно тъй е, разсмя ме рано сутринта. :da За пояснение - голям зор преди време беше да запомня тез пусти латински имена на разните китки и питам по скайпа дружето - казвай как бе, щот не мога да ги науча и ма скъса от бъзикни.... и ми се казва - ми много е лесно, ето ти примери: Тодора с ли отпред - Литодора, Куфея - ми от куфеене, кво праят говедата - пасат флора - ми ет ти Пасифлора, Лизимахията и много лесна - лизане и махане, Бакопа - баба, на коят много и се копа :) , вигна - щот са римува с вдигна!!!, куркума....хахааа, то е ясно плюс кума, и т.н. зевзеко му неден! Много се смях, ма ги запомних де ... :) :) :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот КалиД » 22 Фев 2009, 23:16

Браво на Майки,точно така се помнят! :P
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот svetlozelen » 23 Мар 2009, 12:58

КалиД написа:Браво на Майки,точно така се помнят! :P

И аз имам лизимахия,но не е такава,каквато я има на снимките-нежни стъбълца,почвопокривни,жълти листенца и досега не е цъфтяла-явно не е цъфтяща,ама и аз не я оставам да остарее.Нямам мои снимки,а хич не ми се краде от нета.....
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот Алпина » 23 Мар 2009, 13:12

Твоята лизимахия е Lysimachia nummularia Aurea.А аз освен това имам Lysimachia clethroides, Lyimachia punctata, Lysimachia thyrsiflora, а в момента съм засяла Lysimachia atropurpurea. Моите всичките са студоустойчиви.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Лизимахия/Lysimachia /

Мнениеот mama Dani » 23 Мар 2009, 16:25

Ее, ма дайте да ги видим, че ми стана интересно. Ако нямате свои снимки качете от нета, това не е кражба, а пояснение, вместо сега всички да търсим в Гугъл. Кражба е - когат сложиш нещо и кажеш - те тва е мое, па то не е . :f
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron