Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Да си създадем сами щамбова мини розичка

09 Фев 2014, 18:23

В тази тема ще ви покажа как сами можете да си създадете щамбова мини роза.Да,имаме вече подобни теми за облагородяване на подложка шипка и сега ще направя същото - но ще покажа как шипката подложка облагородих "на будна пъпка" днес с пъпки от моята мини розичка.
Тя е червената ми красавица

Изображение

и за последно по Коледа 2013 цъфтя така

Изображение

А идеята е,че също като нормалните рози и този вид роза може да се направи да расте като щамбова на терасата,като си нямаме градина...А какво ни е необходимо ? Ами същото,което ни трябва, когато облагородяваме подложката с пъпка от нормална роза.

И така,първото необходимо нещо ни е да имаме мини розичка,за да си вземем калемче от нея.Ето я как изглежда след прецъфтяването и по Коледа...

Изображение

И подложката е налице - бях ви напомнил в топлите дни през декември да се снабдите.Както се вижда,тя е с развити 2 собствени летораста и сокодвижението и е неоспоримо.А то ни е нужно,за да извършим облагородяването успешно.

Изображение

Със следващата снимка напомням за малкото на брой нужни неща, за да извършим облагородяването...Ножче,клещички и лентички за превързване - това е всичко,което ни е нужно.

Изображение

Следващата снимка показва отрязаното клонче от минирозичката,от което ще си отрежем пъпките за облагородяване на шипката - или така нареченото калемче. Ето го и него - виждате,че има чудесни едва-едва развити пъпки в основата му,много подходящи за облагородяване.Да,тези пъпки са без листа - и затова режем щитчето малко по -дълго,за да го хванем с ръка

Изображение

Отрязах си 2 пъпки от това калемче,за да облагородя подложката.Ето и как изглежда отрязаната пъпка преди напъхването и под кората на подложката - с две снимки показвам изглед на отрязаната пъпка отдолу и отгоре.Да напомним още веднъж нещо важно - отрязаното щитче съдържа само пъпката и кората под нея без да има дървесина.

Пъпката отдолу

Изображение

и пъпката отгоре

Изображение

И накрая да ви покажа и облагородената подложка с две пъпки - тя е облагородена не в основата до кореновата шийка,а на определена височина като щамбовите рози ....Е,все пак ще е мини,а не 80 см или 1 м високо стъбло като при нормалните щамбови рози.

Изображение

и в по-близък план

Изображение

Re: Да си създадем сами щамбова мини розичка

28 Фев 2014, 18:43

Eто че изминаха три седмици някак неусетно в чакане да се прихванат облагородените пъпки.И сега следва продължението - ще ви покажа със снимки какво се е получило.
Първата снимка показва подложката преди да бъде отрязана - така, както чаках 3 седмици за прихващане на пъпките

Изображение

Втората снимка показва мястото на отрязване с ножицата - над облагородените пъпки

Изображение

Третата снимка показва вече отрязаната подложка шипка с двете пъпки от минирозичката ми.

Изображение

Четвъртата снимка показва в близък план същото нещо...

Изображение

Петата снимка показва развързаните за свободно развитие 2 облагородени пъпки

Изображение

и шестата дава в близък план една от облагородените пъпки - вижда се състоянието на отреза на подложката и състоянието на облагородената пъпка,готова за развитие

Изображение

Re: Да си създадем сами щамбова мини розичка

28 Фев 2014, 23:15

Чудесно Цветар :pp7
Да разбирам ли, че вече е подходящо времето тази операция :pp2 със шипките нищо не се получи, но имам една хубава червена роза прихваната от резник и реших да облагородя нея. Проблемът е, че е на балкона и нямам начин да я вкарам вътре ... много ми е тежка кашпата и трудно се мести ... Иначе се развива много добре ... за сега.
Между другото четох някъде, че принципно било по добре розата да е със собствен корен, но има някаква уловка ... неразбрах точно каква защото материалът не беше на български /немога да го открия в момента/. Ставаше дума за някаква издръжливост ... Там споменаваха, и че имало сортове рози, обикновено чаено-хибридните, които единствения начин за размножаване било облагородяването.

Re: Да си създадем сами щамбова мини розичка

01 Мар 2014, 17:28

Phanagoria632 написа:Чудесно Цветар :pp7
Да разбирам ли, че вече е подходящо времето тази операция


Ами щом аз, един обикновен любител цветар, го правя и го показвам ...значи е подходящо ! Разбира се,говорим за остъклена тераса и за подложка със сокодвижение.
Добави отговор