Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Съвет за лимона

06 Мар 2013, 13:28

Здравейте, моя позната има лимонче, към метър и половина, на няколко години е. От тази година нещо му станало и пъпките с цветчетата взели да падат. Там, където имало връхчета с пъпки, ясно се вижда изсъхнало клонче. Има само един плод и няколко пъпки. Като го снимах, забелязах, че листата му имат следи като от намазани с лепило, лепнат. И на някои отдолу се виждат няколко малки червени точици. Познатата ми смята, че има листни въшки. Възможно ли е да се обезпаразити лимончето и как?

http://sfinksa.snimka.bg/nature/limon-t.735944.29847024
http://sfinksa.snimka.bg/nature/limon-t.735944.29847025
http://sfinksa.snimka.bg/nature/limon-t.735944

Re: Съвет за лимона

06 Мар 2013, 18:13

Здравейте и добре сте дошла ! Лимончето явно може и си дава плод...облагородено е. Ако това са снимки от сегашното му място и състояние,то това,което мога да ви кажа след прочетеното, е : този лепкав сок по листата най-вероятно се дължи на това,че си имате щитоносни въшки по лимона...Те са причината за състоянието на дръвчето.Има лек - пръска се срещу тези въшки с препарат,който се намира в агроаптеките и се казва Нуреле Дурсбан.Има на шишенцето етикет с упътване как се разрежда и как се пръска - ако не сте наясно,питайте консултанта в магазина.
Ако не може да ви отговори - идете в друг магазин с грамотен консултант !!!
Струва към 4-5 лева едно шишенце и вижте дали не му е минал срока му на годност. Иначе напразно си давате парите !
Времето вече се позатопли - извадете лимона навън и пръскайте с пръскалка обилно отдолу и отгоре по листата,клончетата и почвата на саксията,защото сигурно доста са се развъдили,а и препаратът е отровeн за домашни животни и хора. Като изсъхне - обратно на мястото му.След седмица - повторна обработка пак така.
И сега да питам и аз - ако сте чели,то тук пишем,че лимонът добре презимува на хладно и светло ...а май вашият е в отоплявано помещение ...но то стана вече май за изнасяне навън. И пак като всички вече - не пишете откъде сте поне като район ...все пак климатичните ни условия са различни и като си спестите местонахождението,как да знаем ...
Не пишете и как е бил подхранван лимонът ...с какви торове е наторяван през активния му период. Щитоносните въшки са опасни,но опадване на листа и плод може да се получи и при недостатък на хранителни вещества в почвата.Не виждам признаци на хлороза от снимките,което е добре.
При приготвяне на разтвора за пръскане на дръвчето ви ще ви улесни темата от форума ни,която ви показва как да си приготвите определено количество разтвор с определена концентрация с практически примери
viewtopic.php?f=17&t=1279

Re: Съвет за лимона

12 Мар 2013, 12:31

Здравейте, нямах интернет и не можах да отговоря веднага. Лимонът, както писах, е на моя позната, от Дупница е. Дръвчето е високо към метър и половина, заедно с още три саксии с новопоникнало лимонче и мандаринка, се намира в нещо като остъклено предверие с източно-южно изложение. Не знам дали е наторявано, но тъй като знам манталитета на тукашните - не се грижат толкова с разни глезотии като торове и подхранване, камо ли пък миене на листа и пр., за цветята си. Живея тук от около пет години и това беше първото, което ми направи впечатление. Тяхната философия е: "Бучни го в направо в пръст от двора и готово, ще порасте!" Пръскат, наторяват и се грижат единствено за селскостопанска продукция, от която да си правят зимнина. По същия начин се отнасят и с домашните си любимци и с животните, които отглеждат, уви...
Пуснах тази тема във форума, защото ми стана жал за лимончето.
Разпечатах вашия отговор и го дадох на познатата, надявам се да е взела мерки...
Останете със здраве!

Re: Съвет за лимона

18 Май 2013, 20:23

ane4ka написа:А дали този препарат помага и при други цветя ?

Препарат не се създава за определен вид цветя....а за определен вредител.Един и същ вредител може да нападне различни видове цветя.Примерно листните въшки нападат и петунии,и рози,и външни хибискуси....
А Нурелето е за борба с листни въшки - и е изпитано добър.

Re: Съвет за лимона

27 Ное 2013, 13:14

Здравейте! Имам си мини-лимонче,което вървеше много добре.Прибрах го в светла и неотопляема стая,но...забравих да го поливам.Когато се сетих за него,листата и лимончетата бяха вече започнали да изсъхват. Полях го,връхните листенца се съживиха,другите изпадаха. Ще се появят ли нови листа на мястото на изсъхналите?

Re: Съвет за лимона

27 Ное 2013, 18:47

Най-вероятно ще се появят нови листа от връхчетата на клончетата му,но не и на мястото на изсъхналите.Но внимавай с поливането,щом е в неотопляема стая,защото ефектът от преполиването на лимона ще е същият...Поливай с малко вода само при напълно изсъхнала почва.Сега не му е активният период,напролет ще се съвземе.

Re: Съвет за лимона

11 Апр 2018, 11:13

Здравейте! Благодаря за приема във форума! За да не отварям нова тема пиша в тази, тъй като въпроса ми е свързан с отглеждането на лимоново дръвче. Преди 2 дни закупихме от един хипермаркет лимоново дръвче и имаме нужда от съвети и напътствия за по нататъшното му отглеждане. Опитвали сме няколко пъти до сега но все нещо не се получаваше. Дръвчето е високо между 30 и 40см. и е в саксия с диаметър 14см така е закупено. Дебелината на стъблото е около 12-13мм с 3 основни разклонения с дебелина около 5-7мм с наченки на вдървяване ( не знам дали това е правилния термин, но вече не са зелени а имат нещо като коричка на дърво) [imghttp://media.snimka.bg/s1/6155/038553403.jpg?r=0][/img], Изображение, Изображение.Не знам как да кача снимките надявам се да съм успял и да ги видите. В момента дръвчето цъфти и има завръзчета на лимони. Необходимо ли е да го пресадя сега в по голям съд, ако е необходимо как да го направя. Къде е по добре да го отглеждам сега вътре или вън тъй като при покупката му то беше на открито.Въобще ще ви бъдем благодарни, ако ни насочвате стъпка по стъпка какво е необходимо да направим от тук на татък, че не желаем да изгубим отново това красиво растение. Благодарим ви предварително Росен и Маргарита Йорданови

Re: Съвет за лимона

11 Апр 2018, 13:40

Здравейте, засега не местете лимона в друга саксия. Изнасяйте го на шарена сянка за по няколко часа навън, докато привикне и го оставете вече навън след седмица. Поливайте с хладка престояла вода на слънце. А за да си изхрани плодчетата, трябва да го торите - с тор във водата за поливане. Питайте в агроаптека за подходящ тор, има различни производители и марки.

Re: Съвет за лимона

11 Апр 2018, 17:21

Благодаря! Така ще правим.Четох някъде, че трябва да се премахват цветовете и плодчетата на растението, значи ли че в нашия случай това не е необходимо. Има много плодчета всички ли може да останат или трябва да се премахне част от тях.Не е ли твърде малко растението за плододаване?

Re: Съвет за лимона

12 Апр 2018, 11:14

Храстчето само ще прецени колко са му силите кое да изхрани. След прецъфтяване ще настъпи и опадване на плодчета, не пипайте нищо. То само ще задържи тези, които ще изхрани. а вие ще му помагате с торене. Без това няма да минете.
Добави отговор