Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на хибискус на "разцеп"

раздел декоративно-цъфтящи

Облагородяване на хибискус на "разцеп"

Мнениеот cvetar » 05 Сеп 2011, 21:44

След като ви показах как да си облагородите подложка хибискус "на пъпка" и "под кора" в отделни теми,ще ви покажа и как да направите облагородяване "на разцеп".Това е начин,който основно практикуват водещи производители на маркови хибискуси и вие може и да имате у вас подобен закупен хибискус...Целта ми е да ви покажа,че и вие може да се справите с такова облагородяване,макар че аз вече съм писал защо не го предпочитам пред другите два начина.Но по-важното е какво ще предпочетете вие след като имате представа за всички начини,нали ? Аз обаче си позволих малко да взаимствам и от едно друго лятно облагородяване - това на лозата през лятото.То се прави със зелени леторасти през юни и има висок процент на прихващане.И по аналогия реших да направя опит и с хибискус - с такава зрелост на леторастите му.И става възможно така за един сезон да вкорениш резник от червена фуния за подложка и да го облагородиш със зелен резник хиби от желан вид.Следователно се печели една година в сравнение с другите облагородявания по-горе - защото за едно лято вкореняваш подложка и малко по-късно през сезона при добро окореняване я облагородяваш.А стига теория,ето ви практическите резултати,а вие си правете сами изводите.
И така,от 22 април до края на юни вкорених резник за подложка и като прецених,че се е развил вече добре,си набавих и резник за калем - резнах едно тънко зелено клонче от жълтата ми кичеста неизвестна холандка... :) Виждате,че дебелината на подложката и калема е сравнима с дебелината на кибритена клечка - т.е. 3-4 мм в диаметър...

Изображение

Калемът е връхно зелено клонче,отрязано за да се направи от него това,което ще пъхнем в разцепената подложка,като преди това го заострим клиновидно от двете му страни.

Изображение

Отрязваме подложката и правим с ножче в нея вертикално разцепване на дълбочина 10-12 мм точно по средата и.

Изображение

От калема оставяме само един наполовина отрязан лист и връхчето,а на стъблото под този лист оставяме откъм върха 2,5-3 см и правим клиновидното подостряне.Пъхаме го в разцепената подложка и завързваме с нишка.Не се маже никъде нищо с овощарска замазка.Така стои около месец - първата седмица под буркан,и развързваме.

Изображение

Ето и развързаната подложка с прихванатия зелен калем

Изображение

Е,това беше. :) Надявам се да съм ви описал достъпно всичко.Има и още нещо - защо не предпочетох традиционното облагородяване на разцеп с полувдървесинени подложка и калем,значително по-дебели ? Защото при облагородяване на зелено като това не се ползва овощарска замазка,няма изолирбенд,тиксо и какви ли не още работи...които мнозина все още използват.Е,максимално опростено е.А преценката е за вас.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус на "разцеп"

Мнениеот Mira_MB » 07 Сеп 2011, 10:23

О,cvetar,браво!
Това облагородяване мога ли сега да си го направя?Или е късно вече?
:b
Аватар
Mira_MB
Малко цвете
 
Мнения: 63
Регистриран на: 15 Яну 2011, 22:45

Re: Облагородяване на хибискус на "разцеп"

Мнениеот ROSSE » 07 Сеп 2011, 12:56

Тази техника май най ми допада!? :)
Изглежда ми много лесна! И като Мира , да попитам: кой сезон е най подходящ за тази процедура? :-D
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Облагородяване на хибискус на "разцеп"

Мнениеот cvetar » 07 Сеп 2011, 17:28

ROSSE написа:Тази техника май най ми допада!? :)
Изглежда ми много лесна! И като Мира , да попитам: кой сезон е най подходящ за тази процедура? :-D

Всички са лесни,Росе...Стига да им хванеш цаката - става с повече упражнения.Аз бих облагородявал по този начин при нашите условия напролет или през ранно лято - за да може след прихващане да израснат леторасти и да позаякнат при летни температури.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна



Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron