Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот dobis » 11 Ное 2012, 19:21

с Варна няма как да стане ... напролет е стягане на сезона и никакво време за разгелдисване...

А това за ликото ... ми не знаех че нямат ...нали си нямам да го пообеля и разгледам. Напролет да се надявам че ще изправя грешките. И изобщо не се притеснявам , това че ще съсипя някое хиби , чудо голямо ... номера е да се усвоят нещата и е-хееее...да се фукне човек .
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 15 Ное 2012, 17:27

Както вече стана дума,вкоренените резници от хибискус за използване като подложки за следващата пролет трябва да достигнат определена дебелина на стъблото.Днес ви показвам готовите ми подложки за опити за напролет - в края на сезона са достигнали необходимата дебелина на молив на височина около 30-35 см ...както се вижда и от снимката от днес.Това е предостатъчно,за да се облагородят спокойно подложките "на будна пъпка" напролет с по 2-3 пъпки от хибискуси с различни цветове.И трите подложки ще си зимуват на остъклен южен балкон...

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот dobis » 15 Ное 2012, 23:13

браво на мене ...имам баш такава една ... супер ..но ще зимува някъде на бахъресто...изобщо не си мисля да е на остъклената , къде къде по-ценни неща се борят за място там...дано още някоя се понаеме , че да ми е по-спокойно.
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 25 Ное 2012, 14:36

Това е чудесно,Добис ! Ще можеш да се пробваш...Остава да намериш и подходящите за напролет добре развити клончета от хибискуси с узрели пъпки,за да си вземеш за облагородяване.Виж по-назад в тази тема коментари за това,как да си изберем клонче за калем...
cvetar написа:Нека напомня на желаещите да облагородят подложките си на пъпка,че постепенно трябва да възстановят сокодвижението им сега напролет чрез постепенно изнасяне на слънце и внимателно поливане,преди да опитат да облагородят на пъпка.Иначе,без сокодвижение - няма успехи...А щитчето с отрязаната пъпка от калема да не съдържа дървесина - само пъпката и кората под нея !И още нещо - отрежете щитчето с пъпка от средната част на полувдървесинени калеми,а не от зелени недозрели клончета.Това ще ви помогне да избегнете много ядове и разочарования... :)


А иначе облагороденият ми тазгодишен хибо не ще да заспива и това е...На остъклената ми тераса е денем до 12-14 градуса,а нощем още по-ниска е температурата...Но е пълен с пъпки пред цъфтеж...

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот dobis » 26 Ное 2012, 00:35

Wзе си беля с мене . Калемите са осигурени , отглеждат ми ги из махалата . Подложките са на дневен ред при мене. Има две , които са резници по 20 см , без връх , но май се вкорениха и те, тръгнаха им странично връхчета . Че са и много подходящи ако ги опазя.
Друга питанка , ако пробвам на розовата акация пъпки , не клончета да калемосам напролет , дали ще стане ...Много е бавно с калеми и не се оформя лесно короната . Ще кича жълта де , то ще стане едно мазало розово с жълто , че и нещо бяло ако избие и оставя ... ама ми е майка за калеми и ще я изтърпя малко шаренка и циганореста. :)
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 26 Ное 2012, 16:07

dobis написа:Wзе си беля с мене ...Друга питанка , ако пробвам на розовата акация пъпки , не клончета да калемосам напролет , дали ще стане ...Много е бавно с калеми и не се оформя лесно короната . Ще кича жълта де , то ще стане едно мазало розово с жълто , че и нещо бяло ако избие и оставя ... ама ми е майка за калеми и ще я изтърпя малко шаренка и циганореста. :)

Ми аз тъкмо беладжийки харесвам - да питат,да пробват... :) С облагородяване на будна пъпка при акацията напролет е много по-бързо оформянето и на корона после - да,права си. Нужно е да издебнеш точно момента тук - преди пъпките на калемите да са се развили,но гледай да са просветлели леко вече,за да не сложиш пък някоя измръзнала или изсъхнала пъпка.И...щитчето с пъпката отрязано така,че да няма дървесина отдолу под пъпката.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот dobis » 26 Ное 2012, 17:46

Пак ли трябва да се берат на спящо положение , през февруари, и в хладилника до април или от единия клон на другия преди разпукване ? За калемите ми беше разяснено ,че е добре като спят да се режат и да се съхранят до топлото .. видях как трябва да се процедира ... изобщо там ми е ясно вече , сФетнаха ме, но нали съм пълен лаик , по-добре да си питкам овреме за пъпките. :pp7 Като я изпуснах през лятото , сега да я мисля как да скривам белия клон ...той триона е ясен , но не пречи преди това да се пробва- все пак...готов отгледан як клонак... да влезе в действие.
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 26 Ное 2012, 17:53

За калемите аз правя така - издебвам момента,в който напролет пъпките са просветлели пред развиване и тогава си режа калем,от който да взема пъпка за да облагородя на "будна пъпка".Не вземам предварително калеми,които да държа в хладилник,да ги дундуркам до затопляне на времето,ит.н.....Но ти,ако искаш пробвай така,както на теб ти е по-лесно.Аз смятам,че това което правя е избистрен опит от години практика,но не задължавам никого да прави като мен - просто на мен така ми е по-лесно и имам почти винаги 100 % прихванати пъпки.А ти можеш да си вземеш калеми както пишеш и да си ги сложиш в хладилника,а и нищо не пречи да си вземеш в самия ден на облагородяването като мен.Така ще изпробваш кое на тебе ти е по-удобно и кога имаш по-добро прихващане.
Имай предвид само това - предварителното вземане на калеми с още неразвити пъпки през февруари и съхраняването им в хладилник крие рискове.Примерно ти няма как да разбереш ... не можеш да знаеш какви са ти пъпките по тези калеми,ако са измръзнали или изсъхнали...и пропада облагородяването ти.Така че реши си сама.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот dobis » 26 Ное 2012, 19:34

Ааааа, то се реже цял сноп ... но имам под ръка жълта , така че няма да се налага да скатавам заради пъпка , но за всеки случай ще скатая някое заспало клонче ,ако се проваля с пъпките , да бучна някой клечок отгоре. За 2 часа нищо няма да й стане на клечката от центъра до къмпинга ...малеееееее, яко се наострих . Пак ще питам като наближи време , сега трябва да се отчуват хибитата.
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 02 Май 2013, 12:43

dobis написа:...яко се наострих . Пак ще питам като наближи време , сега трябва да се отчуват хибитата.


Dobis,ми то времето дойде...вече са нормални температурите за облагородяване на хибита "на будна пъпка"...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron