Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Отглеждане на маслинови дръвчета

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот Ордонез » 08 Окт 2010, 19:42

ROSSE написа:Следя темата с огромен интерес!
От няколко години отглеждах маслина в контейнер,но тази пролет реших да и дам свобода.Посадих я в градината си-развива се чудесно/за сега/....но идва зима :( и не зная дали ще оцелее?
В нашия район зимата е люта,често липсва сняг/или е съвсем оскъден/ което е много неблагоприятно за всички растения!
Но ще видим след шест месеца,дали ще оживее? :pp7 ДАНО!


Забиваш четири дървени кола около нея на растояние от ствола поне 30 см за да не нараниш росните и корени които са близо до повърхността, взимаш два дебели прозрачни найлонови чувала , единия го разрязваш да заприлича на ръкав и го нахлузваш първидо долу засипваш го с пръст и камъни в долната част и го изправяш нагоре. Отгоре слагаш другия без да му режеш дъното. и се получава едно цяло. между двата чувала оставяш лек процеп за да диша. Гаранция има ефект , така се практикува когато незнаеш какъв и е сорта. на следващата година повтаряш упражнението до момента когато дънера на дървото долу не стане с обиколка поне 15-16 см или около 4 години , после можеш да дишаш по спокойно дървото се климатизира. Най важното е разбира се микрорайона в който си. Тук при мен нямам проблеми с измръзването , но използвам студоустойчиви сортове.
Обещах рецепти.... ето първата.
Как да си направим вкусни черни маслини. рецепта за 5 кг.
Така първо събираме ръчно плодовете като внимаваме да не им нарушим целостта събират се когато са оцветени равномерно. Взимаме една туба от минерална вода 10 литрова и ги изсипваме вътре добавяме 500 гр едра сол и разбъркваме добре със силно разклащане на тубата , това го правим 3-4 пъти на ден и след 3 дни изцеждаме горчивия сок. Изплакваме добре и повтаряме процедурата 6 пъти през 3 дни . на 20 - я ден опитваме вкуса и преценяваме дали да продължим процедурата или сме готови. Основна грешка да се запомни не се добавя никаква вода , както четох в някои форуми , тази процедура се прави със зелените маслини , като преди това се дупчат с вилица или се прави разрез с нож от едната страна на плодовете по дължина на дълбочина до костилката. Солта ги стяга и извлича горчивината. Докато трае процедурата е добре да се добавят резанчета лимон в саламурата ( само за зелената маслина). Това е в общи линии. как се правят стафидни маслини следващия път , че ме донързя да пиша романи.
Аватар
Ордонез
Малко цвете
 
Мнения: 36
Регистриран на: 27 Сеп 2010, 21:44

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот ROSSE » 09 Окт 2010, 13:22

Благодаря ти ,Ордонез!
Ще се възползвам от съвета ти,който дойде тъкмо на време!Бях решила да питам във форума,кой как си обезопасява топлолюбивите растения през зимата?И ето те теб,в точното време! Благодаря ти :D
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот DarinaN » 13 Окт 2010, 12:04

моята по инструкции е бодната в саксия . там ще зимува. напролет ще търся по - голям съд
маслинката е разкошна и естествено, беше голяма изненада :D
бих била луда, ако не й се радвам , благодаря за подаръка "Ордонез" :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот Cveta_66 » 18 Ное 2010, 16:48

Здравей те.Моля за съвет.Подариха ми малко маслиново дърво, но листата му започнаха да изсъхват и да падат.Как да го запазя.Аз ли нещо сбърках.Доста четох но никъде не намерих как да го опазя. :pp2
Аватар
Cveta_66
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Ное 2010, 16:36

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот cvetar » 19 Ное 2010, 12:29

Cveta_66 написа:Здравей те.Моля за съвет.Подариха ми малко маслиново дърво, но листата му започнаха да изсъхват и да падат.Как да го запазя.Аз ли нещо сбърках.Доста четох но никъде не намерих как да го опазя. :pp2

А как да разберем дали си сбъркала или не си - нали не сме медиуми ? Би ли описала какво си правила с дръвчето след като са ти го подарили,за да ти дадем съвет - например къде го държиш и при какви условия,поливала ли си го,местила ли си го в нова саксия... ?
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот Cveta_66 » 24 Ное 2010, 15:10

Не съм го прехвърляла в друга саксия. За 1 месец съ го поливала 2 или 3 пъти.Държа го ж спалнята до прозореца на светло, но спалнята ми не се отоплява. :pp2
Аватар
Cveta_66
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Ное 2010, 16:36

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот cvetar » 24 Ное 2010, 17:22

Докато няма отрицателни температури,може да стои отвън - на тераса,двор....Няма смисъл от прибиране в стая докато условията навън не го наложат,а и поливането му се е отразило зле явно.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот ROSSE » 24 Ное 2010, 18:23

Здравей Cveta_66! Не исках да се намесвам защото имам много малко опит с маслината.Моята , беше в саксия доста време-около 5 или 6 години.Измъчваше се много-растеше бавно и губеше често листата си. :(
Тази пролет реших да и дам свобода-посях я в градината си . Само за това лято удвои размера си -в страни и на горе.Листенцата и са свежи,зелени и лъскави.Все още расте/то и времето още разрешава/! :-D
Мисля че на твоята и липсва въздушна влага.Послушай съвета на cvetar,изнеси я на открито,и обилно я изкъпи!Мисля че ще ти е благодарна :-D
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот DarinaN » 26 Ное 2010, 14:06

Cveta_66 написа:Здравей те.Моля за съвет.Подариха ми малко маслиново дърво, но листата му започнаха да изсъхват и да падат.Как да го запазя.Аз ли нещо сбърках.Доста четох но никъде не намерих как да го опазя. :pp2

явно доста си го стресирала, щом са окапали листата . има ли някакви подобрения към момента - да избиват нови листа , клонки ?
моето новопридобито изобщо не "преболедува", след като го засадих. досега не съм виждала масово окапване на листата на маслините ми - едната определено е студоустойчива и си расте в градината. но нека не забравяме, че дори на "вечнозелените" растения листата се сменят периодично
както казва Роси , в градината винаги е по - добре , но това все пак са маслини
възможно е някои да не издържат зимни температури .
вярно е, че трябва да си "голям майстор", за да умориш маслина / аз съм го правила :( /
задръж я през зимата , не бързай да я отписваш , но ..... дано се оправи
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Отглеждане на маслинови дръвчета

Мнениеот Ордонез » 20 Апр 2011, 20:55

Аз завивам маслините в първата си година от как са при мен за да си вържа коня както се вика доде са млади, след 3 тата година никакво увиване, ама добре де , нито откриваме топлата вода нито тепърва ще изследваме маслините. Можем спокойно да коментираме кой сорт се развива най добре в дадения микроклимат. Аз нямам оранжерия , нито найлонов тунел, просто си ги уча любимците. Ок точка по темата щом успяват да се развиват идеално бих казал значи ок.
Така сега малко инфо .......
Дъртата маслина се е натряскала с леторасти никнат като мравки, очаквам до края на май да цъфне. Младите тези които ми са в саксии и не са студоустойчиви полудяха - прехвърлих ги вече в 12 литрови саксии като отгоре им добавих торф примесен с пясък 25% , а отдолу чиста торф . Подхранването стимулира цветообразуването. Имат вече над 20 см млади клонки пуснати от началото на март месец, абе растат все едно ги гониш. Тези другите младите дето ми презимуваха заровени в контейнери предварително още есента ги окастрих едно хубаво с цел да направят корона. В смисъл това им е втора резитба за сега короните им са гъсти , обаче чак днес забелязах че започват да се събуждат. Имат вече по 0.5 см млади леторстчета. Обаче какво стана с тях някъде февруари забелязах къдрави листа , жълтенеят , та викам си аз тва ще е от студа , да капят , обаче след месец забелязвам седят си листата клонките доста жилави , а листата все по зле и бавно капят. Попрочетох тук там и ги напръсках с фунгицид смесих малко топсин с тирам - ефект незнам дали е имало , но след 2 седмици пак ги пръснах този път с бордолезов разтвор. Записах датата 1 април. Сега ги гледам едни тъмни листенца в долния край, явно съм стопирал болеста, малко ги запекох като че ли но така се калява стоманата :). Днес ги разглеждах всичките до една са си добре и тръгват горките. Растенията са втора година от как са ашладисани , подложката е костилкова маслинена. Ами това е за сега
Тук се вижда ясно как листата на зимувалите от вън млади маслинки вече са по добре от лечението
Изображение
Тук се вижда пак ясно старата дворна маслина как пуска тазгодишните си клони
Изображение
А тук са младите листа на нежната Каламона зимувала разбира се вътре
Изображение
Айде със здраве.
Аватар
Ордонез
Малко цвете
 
Мнения: 36
Регистриран на: 27 Сеп 2010, 21:44

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЪРВЕТА И ОВОШКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron