Switch to full style
Добави отговор

Гуава Psidium guajava

02 Дек 2009, 13:16

Родът на гуавата е част от голямото семейство на миртите /Myrtaceae/ и включва около 10 вида растения, в които влизат, както тропически храсти,така и малки дървета, произхождащи от региона на Карибския басейн и Централна Америка.

Този екзотичен плод със съблазнителен аромат се предлага в магазините под различни имена - гуава, гуаява, псидиум. Във всички случаи става дума за плодовете на дървото Psidium guajava от семейство Миртови. То произхожда от Южна Америка и отдавна е разселено по всички тропически области. Освен това лесно се отглежда като стайно растение и може да стане атракцията на дома ни.

Израства като малко дръвче с красиви едри листа и ако условията са добри, цъфти почти цяла година. Цветчетата са бели, с множество тичинки, силно ароматни. Плодовете се образуват само на едногодишните клончета, затова гуавата не се подкастря, а само се подкъсяват прекалено дългите увиснали клонки.

От различните видове съм успяла да си набавя ягодоплодната гуава и тази с едрите листа и плодове.Едната цъфна но още не е вързала

Ето това е тази с едрите листа

Изображение

Изображение

Ето и другата

Изображение

това е Psidium littorale
Моето дръвче е вече около метър и половина

Re: Гуава Psidium guajava

10 Май 2010, 19:37

Няма ли някой друг гуави, само аз си пиша тук.
Исках да ви кажа, как презимуваха гуавите, ягодоплодната без всякакви поражения в остъкленото помещение, а на другата с едрите листа - окапаха листата, но сега, като я извадих отвън, се разлиства отново.

Re: Гуава Psidium guajava

08 Апр 2011, 20:45

Мойта Гуава е една, с височина около 80 см с перфектни леста беше цяла зима - няколко месечна ми е и понеже израстваше твърде бързо и резнах върха на около 10 см от горе и го сложих да се вкоренява. та сега милата ми е с 10 см по нисичка и нещо я чакам да се разклони но.... за сега няма признаци. Изкарах я отвън на 21 февруари

Re: Гуава Psidium guajava

15 Апр 2011, 12:29

моите плачат за пресаждане :(
Добави отговор